1 Tane İzmir Bombası Kaç Kalori Kilo Aldırır mı?

0

İzmir bombası; incecik hamurunun içindeki akışkan çikolatasıyla damaklarda lezzet bırakan bir tür tatlıdır. İzmir bombası ilk bakıldığında kurabiyeyi anımsatır. Sadece elinize aldığınızda yumuşacık hamurunun içinde bolca akışkan çikolata bulunduğunu görürsünüz. Çikolatanın akışkan kıvamının kaybolmaması için, İzmir bombasının sıcak tüketilmesi tavsiye edilir. İzmir bombası tatlısı isminden de anlaşılacağı şeklinde Ülkemiz’ de en oldukca İzmir’de tüketilmektedir. İzmir’de hepimiz tarafınca beğeni toplayan izmir bombası şimdilerde nerede ise her şehirde sevilerek tüketilmektedir. İzmir bombası içindeki bolca akışkan çikolatası sebebiyle, çikolata severlerin adeta vazgeçemediği lezzetlerden biri haline gelmiştir.

İzmir Bombası Kaç Kaloridir?

 • Diyetisyen Canan Özdemir 1 tane İzmir bombasının 250 kalori bulunduğunu bildirmektedir.
 • Ufak boy 1 tane İzmir bombası 123 kaloridir.
 • Orta boy (50 gram) 1 tane İzmir bombası 245-250 kaloridir.
 • 100 gram İzmir bomba 490 kaloridir.

İzmir Bombası Kilo Yapar Mı?

Diyetisyen Canan Özdemir’e nazaran 1 tane kısaca 50 gram İzmir bombası 250 içermektedir. İzmir bombası incecik hamur harcı içine bolca oranda çikolata koyularak yapılır. Bolca çikolata ile meydana getirilen izmir bombası haliyle yüksek oranda şeker ve karbonhidrat ihtiva eder. Ek olarak izmir bombası yüksek kalorili tatlılar içinde yer alır. Bundan dolayı rejimde olanlar ya da formunu korumak isteyenler izmir bombası tüketirken dikkatli olmalıdır. Ara sıra yenilmesinde bir mahsuru olmayan izmir bombası, aşırı tüketildiğinde kilo yapmış olacaktır. İzmir bombası severler, evde diyetisyen onaylı fit izmir bombası hazırlayıp tüketebilirler. Fit izmir bombası, rejime uygun olup hem de formunu korumak isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Diyetisyen Elif Toparlak’tan Fit İzmir Bombası Tarifi

Malzemeler

 • 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 • 1,5 su bardağı tam buğday unu
 • Yarım su bardağı su
 • 1 paket bitter çikolata (80 gram)

Hazırlanışı

Bir paket bitter çikolata ufak bir kap içine koyulur. Ocağın üstüne su dolu bir kap koyulur ve çikolata kasesi, su dolu kabın içine oturtturulur. Çikolatalar sudan çıkan buharla erir, çikolatanın buharla eritilmesi yöntemine benmari usulü eritme denir.

Benmari usulü eritilen bitter çikolata, yağlı kağıt üstüne yuvarlak olacak halde dökülür. Çikolatanın donması için yağlı kağıda dökülmüş bitter çikolata buzdolabına koyulur ve 20-25 dakika çikolatanın donması sağlanır.

Arkasından yoğurma kabının içine 1,5 su bardağı tam buğday unu, 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı ve yarım su bardağı su koyulur ve güzelce yoğurulur. Elde edilmiş hamurun üstü temiz bir örtü ile örtülür ve 20-25 dakika dinlendirilir.

Hamur harcı dinlendikten sonrasında hamurdan ceviz büyüklüğünde bir parça koparın. Ceviz büyüklüğünde kopardığınız hamur harcını tezgah üstüne serin ve hamur harcını oklava yardımıyla incecik açın.

Bitter çikolatayı buzdolabından çıkarın. Ufak bir çay bardağının ağız kısımıyla donmuş çikolatayı yuvarlak bir halde kati. Çay bardağı yerine, yuvarlak şekilli kesiciler ile de çikolatayı yuvarlak bir halde kesebilirsiniz.

İncecik açtığınız hamurun ortasına, yuvarlak kestiğiniz çikolatayı yerleştirin. Hamurun kenarlarında kalan boş kısımları çikolatanın ortasına doğru bohça yapar şeklinde toplayın. Bohça şeklinde kapattığınız hamur harcını ters çevirip fırın kağıdı serilmiş tepsinin içine koyun.

Hamurun geri kalanını da aynı şekilde içine çikolata koyup kapatın ve fırın tepsisine dizin.

Evvel ısıtılan 200 derecelik fırında ortalama 5-6 dakika kontrollü bir halde pişirilir. İzmir bombası fırından çıkarılarak sıcak sıcak servis edilir.

Diyetisyen Serenay Bender’den Fit İzmir Bombası Tarifi

Malzemeler

 • 2 su bardağı tam buğday unu
 • 1 çay bardağı su
 • 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 paket bitter çikolata (80 gram)

Hazırlanışı

Yoğurma kabının içine un, zeytinyağı, bal ve su eklenmiş olur güzelce yoğurulur. Hamurun kıvamı cıvık ise bir miktar daha un eklenmiş olur. Elde edilmiş hamurun üstü streç filmle örtülür ve buzdolabına koyularak otuz dakika kadar soğuması sağlanır.

Bitter çikolata benmari usulü eritilir. Eritilen çikolata fırın kağıdının üstüne 1’er yiyecek kaşığı dökülür. 1’er yiyecek kaşığı dökülen çikolatalar, yiyecek kaşığının arka kısımıyla düzeltilerek yuvarlak şekli verilmesi sağlanır. Fırın kağıdı dikkatli bir halde buzdolabına koyulur ve ortalama 20 dakika çikolataların soğuması beklenir.

Buzdolabında dinlenen hamur harcı, buzdolabından çıkarılır. Hamur harcı oklava yardımıyla incecik açılır. İncecik oluşturulan hamur harcı çay bardağının ağız kısımıyla yuvarlak halde kesilir. Kesilen yuvarlak hamurların içine buzdolabında soğuyan yuvarlak çikolatalar yerleştirilir.

Hamurun ortasına çikolata yerleştirdikten sonrasında, çikolatanın çevresinde kalan hamurlar çikolatanın üzerini kaplayacak şekilde ortada birleştirilir. Kısaca hamurlar bohça şeklinde kapatılır. Bohça şekli verilen İzmir bombalar ters çevrilerek yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinin içine dizilir.

Fit İzmir bombaları 180 derecelik evvelde ısınmış fırında ortalama 6-7 dakika pişirilir. Bu süre her fırında değişkenlik gösterir. Bundan dolayı kontrollü olarak pişirilmesi tavsiye edilir. Fırından çıkarılan fit izmir bombaları sıcak sıcak servis edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.