1 Saat Ve Yarım Saat (30 Dk) 10 Dk Ve 5 Dk İp Atlamak Kaç Kalori

0

En süratli kalori yaktıran egzersizlerden biri ip atlamadır. İp atlarken vücuttaki birçok kas çalışır ve koordinasyon gelişimi sağlanır. Bacak, kol, kalça, basen ve karın bölgesindeki yağların yanmasını elde eden bu egzersiz, vücut kaslarını kuvvetlendirir. İp atlarken vücuttaki birçok kas aynı anda çalmış olduğu için ip atlama egzersizi, koşu egzersiziyle nerede ise aynı kalori yakımını sağlamaktadır. İp atlama egzersizi kilo vermeyi sağlarken vücudun daha sıhhatli ve fit görünmesini de sağlar. Kilo vermek ve sıhhatli kiloyu korumak için tertipli olarak ip atlama egzersizi yapmak gerekir.  Yazımızın devamında Diyetisyenlerin ip atlamanın kaç kalori yaktığı mevzusunda verdiği bilgilerden bahsettik.

İp Atlamak Kaç Kaloridir?

  • 1 saat ip atlamak 800 kalori yakar.
  • 30 dakika kısaca otuz dakika ip atlamak 400 kalori yakar.
  • 10 dakika ip atlamak 90 kalori yakar.
  • 5 dakika ip atlamak ise 45 kalori yakar.
  • Diyetisyen Havva Kılınç 15 dk ip atlamanın 200, otuz dakika ip atlamanın 400, 1 saat ip atlamanın ise 800 kalori yaktığını bildirmektedir.

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Diyetisyen Tuğba Yaprak ip atlamanın kaç kalori yaktığı mevzusu hakkında şu detayları anlatmaktadır;

Sporla uğraşan birçok kimsenin, en sevilmiş olduğu egzersizlerden biri ip atlamaktır. Spor salonlarına gitmeden evde bile kolayca yapabileceğiniz bir egzersizdir. İp atlayarak kısa sürede kilo vermek mümkündür. Şu sebeple 1 dakika süresince ip atlamak 10 kalori yakmak anlamına gelir. İp atlamak; kilo vermek, kiloda durağan(durgun) kalmak ve vücudun daha sıkı fit bir görünüme ulaşması için oldukça etkili bir egzersizdir.

Diyetisyen Tuğa Yaprak sözlerine şu şekilde devam etmiştir;

Bir kimse 1 saat orta hızda yürüyüş yaptığında 250 kalori yakarken, ip atlayarak 1 dakikada 10 kalori yakmaktadır. İp atlama egzersizi, zayıflama mevzusunda oldukça etkili bir egzersizdir, tertipli olarak ip atlamak oldukça kısa sürede fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaktadır. Bununla birlikte vücuttaki tüm kasların güçlenmesini, vücudun daha dinç olmasını sağlar. Yalnızca ip atlama egzersizini aynı hızda yapmamaya dikkat etmeli, İlk olarak kolay gidişat ile başlayıp ilerleyen günlerde ip atlama hızını arttırmalıdır.

Emine Yeşim Aydın bu mevzu hakkında şu detayları vermektedir;

Zayıflama mevzusunda oldukça etkili olan ip atlama hareketi, kardiyo egzersizlerindendir. Bir kimse, ip atlamış olduğu süre her iki kolu, bacağı ve bel kasları çalışır. İp atlamak vücuttaki birçok kasın çalışmasını sağlayarak, kişinin zayıflamasına destek sağlar. Gün içinde bir saate yakın ip atlamak 800 kalorinin yanmasını sağlamaktadır.

İp atlamak, vücuttaki nerede ise tüm kasların çalışmasına destek sağlar. Vücuttaki tüm kasları harekete geçiren ip atlama egzersizi yardımıyla süratli kalori yakmak mümkündür.  1 dakika süresince aralıksız ip atlamak averaj 10-15 kalori yakmayı sağlar. Bununla birlikte ip atlama egzersizi tüm vücudu çalıştırdığı için, göbek, bacak, basen ve karın kaslarının sıkılaşmasını sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.