1 Porsiyon Tavuk Şiş Dürüm Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

0

Tavuk Şiş Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı Diyetisyenler Anlatıyor

Canımız dışarıdan bir şeyler sipariş etmek istediği zaman ilk tercihlerimiz arasında tavuk şiş yer alır. Besin değeri yüksek olan tavuk eti, tok tutucu özelliğe sahiptir. Tavuk etinin en güzel hallerinden biri de tavuk şiş lezzetidir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin sık sık tükettiği bu ürün, bolca protein içermektedir. Vitamin bakımından da zengin olan tavuk şiş, sağlıklı oluşuyla diyet yapanların gözdesidir.

Tavuk Şiş Kaç Kalori?

 1. 1 porsiyon yani 165 gram tavuk şiş 208 kaloridir.
 2. 100 gram tavuk şiş ise 126 kaloridir.

Tavuk Şiş Dürüm Kaç Kalori?

 1. 100 gram tavuk şiş dürüm 139 kalori içerir. 1 orta porsiyon (285 gram) tavuk şiş dürümde 397 kalori vardır. Tavuk şiş dürümle birlikte yenen lavaş ekmeği 4 ince dilim ekmekle eşittir. Bu ise bol miktarda karbonhidrat almak demektir.

Tavuk Şiş Kilo Aldırır mı?

Günlük kalori ihtiyacınızı aşmadan tavuk şiş yerseniz kilo yapmaz. Fakat tavuk şiş ile birlikte hangi besinleri tüketeceğinize doğru karar vermelisiniz. Tercihinizi bol salatadan yana kullanmalı, ekmek ve tatlı gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aksi takdirde ideal kalori miktarının üzerine çıkarak istenmeyen kilolara zemin hazırlayabilirsiniz.

Tavuk Şişin Sağlığa ve Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Prof. Dr. Gülden Pekcan’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyledir:

“Tavuk etinde çeşitli besin gruplarından belirli miktarda bulunur. Tavuk eti, kaliteli proteinlerin yer aldığı bir beyaz et çeşididir ve yağ oranı düşüktür. Vitaminler ve mineraller de tavuk etinin muhtevasını oluşturan diğer bileşenlerdir. Bundan dolayı tavuk eti, fazla kilolarla mücadele etmeyi kolaylaştırır. Hamilelikte ve emzirme döneminde uygulanan diyetlerin olmazsa olmazıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin dengeli bir şekilde bir araya geldiği tavuk eti zayıflamayı destekler. Tavuk eti pişirilirken kızartma yerine ızgarrada veya fırında pişirme tercih edilmeli, ya da haşlanarak tüketilmelidir. Tavuk eti sebzelerle beraber pişirilirse veya yanında salata tüketilirse besin çeşitliliği artırılmış olur. Bu da vücuda enerji verir.”

 1. Tavuk şişte bulunan kalorinin %59’u proteinden gelmektedir.
 2. Yüksek protein içeren besinler kişiyi uzun süre tok tutarak, zayıflamaya yardımcı olurlar.
 3. Tavuk eti, kaliteli protein deposudur. Bu proteinler yüksek oranda aminoasit içerir ve gereksinim duyulan kalorinin büyük bir bölümünü karşılar. Öte yandan bu proteinler hücrelerin yenilenmesinde ve dokuların onarımında görev alır.
 4. A vitamini, B grubu vitaminler, C, D, E ve K vitaminleri yönünden iyi bir kaynak olan tavuk eti kısaca vitamin hazinesidir.
 5. Aminoasitler, vücudumuzda bulunan hücrelerin gelişiminde ve yeniden yapılandırılmasında görev alır. İşte tavuk eti, aminoasitler bakımından zengindir. Ayrıca B3, b5, B6 ve piridoksin ihtiva eder. Saç, deri ve bağışıklık sisteminin sağlığına olumlu etkileri vardır. Tavuk fazla yağ içermediğinden kilo vermek isteyenlere de sıklıkla önerilir. Diyet yaparken vücudun ihtiyacı olan proteinin karşılanması için tavuk eti sağlıklı bir tercihtir.
 6. Beyaz et, hem az yağlıdır hem de kaliteli protein, vitamin ve mineral açısından mükemmel bir kaynaktır. Balık, hindi ve tavuk eti bunlara örnektir. Tavuk eti diğer beyaz etlerden daha çok protein barındırır.
 7. B2, B6, B12 gibi vitaminlere ve çeşitli aminoasitlere sahip olan tavuk şiş, özellikle çocukların gelişiminde büyük rol oynayan çinko, fosfor ve demir minerallerini de ihtiva eder.
 8. Proteinler daha yavaş sindirilir. Bu nedenle tavuk eti, içerdiği proteinlerle tokluk hissi verir. Kilo vermeye çalışıyorsanız beslenme programınızda tavuk eti muhakkak olmalıdır.

Tavuk Dürüm Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Tavuklu Pilav Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Tavuk Göğsü, Tavuk, Izgara, But Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori? Tıklayınız

Tavuk But Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.