1 Porsiyon Tavuk Şiş Dürüm Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

0

Tavuk Şiş Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı Diyetisyenler Konu alıyor

Canımız dışarıdan bir şeyler sipariş etmek istediği süre ilk tercihlerimiz içinde tavuk şiş yer alır. Gıda kıymeti yüksek olan tavuk eti, tok tutucu özelliğe haizdir. Tavuk etinin en güzel hallerinden biri de tavuk şiş lezzetidir. Bilhassa kilo vermek isteyenlerin sık sık tükettiği bu ürün, bol miktarda protein içermektedir. Vitamin bakımından da varlıklı olan tavuk şiş, sıhhatli oluşuyla rejim yapanların gözdesidir.

Tavuk Şiş Kaç Kalori?

 1. 1 porsiyon doğrusu 165 gram tavuk şiş 208 kaloridir.
 2. 100 gram tavuk şiş ise 126 kaloridir.

Tavuk Şiş Dürüm Kaç Kalori?

 1. 100 gram tavuk şiş dürüm 139 kalori ihtiva eder. 1 orta porsiyon (285 gram) tavuk şiş dürümde 397 kalori vardır. Tavuk şiş dürümle beraber yenen lavaş ekmeği 4 ince dilim ekmekle eşittir. Bu ise bolca oranda karbonhidrat almak anlama gelir.

Tavuk Şiş Kilo Aldırır mı?

Günlük kalori ihtiyacınız olan şeyi aşmadan tavuk şiş yerseniz kilo yapmaz. Fakat tavuk şiş ile beraber hangi gıdaları tüketeceğinize doğru karar vermelisiniz. Tercihinizi bolca salatadan yana kullanmalı, ekmek ve tatlı şeklinde yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aksi takdirde ideal kalori miktarının üstüne çıkarak istenmeyen kilolara zemin hazırlayabilirsiniz.

Tavuk Şişin Sağlığa ve Zayıflamaya Yararları Nedir?

Prof. Dr. Gülden Pekcan’ın mevzuyla ilgili açıklamaları şöyledir:

“Tavuk etinde çeşitli gıda gruplarından belirli oranda bulunur. Tavuk eti, kaliteli proteinlerin yer almış olduğu bir beyaz et çeşididir ve yağ oranı düşüktür. Vitaminler ve mineraller de tavuk etinin muhtevasını oluşturan öteki bileşenlerdir. Bundan dolayı tavuk eti, fazla kilolarla savaşım etmeyi kolaylaştırır. Hamilelikte ve emzirme döneminde uygulanan diyetlerin eğer olmazsa olmazıdır. Vücudun gereksinim duyduğu gıda öğelerinin dengeli bir halde bir araya gelmiş olduğu tavuk eti zayıflamayı destek sunar. Tavuk eti pişirilirken kızartma yerine ızgarrada yada fırında pişirme tercih edilmeli, ya da haşlanarak tüketilmelidir. Tavuk eti sebzelerle birlikte pişirilirse yada yanında salata tüketilirse gıda çeşitliliği artırılmış olur. Bu da vücuda enerji verir.”

 1. Tavuk şişte bulunan kalorinin %59’u proteinden gelmektedir.
 2. Yüksek protein içeren besinler kişiyi uzun süre tok tutarak, zayıflamaya destek olurlar.
 3. Tavuk eti, kaliteli protein deposudur. Bu proteinler yüksek oranda aminoasit ihtiva eder ve gereksinim duyulan kalorinin büyük bir bölümünü karşılar. Öte taraftan bu proteinler hücrelerin yenilenmesinde ve dokuların onarımında vazife alır.
 4. A vitamini, B grubu vitaminler, C, D, E ve K vitaminleri yönünden iyi bir kaynak olan tavuk eti özetlemek gerekirse vitamin hazinesidir.
 5. Aminoasitler, vücudumuzda bulunan hücrelerin gelişiminde ve tekrardan yapılandırılmasında vazife alır. İşte tavuk eti, aminoasitler bakımından zengindir. Ek olarak B3, b5, B6 ve piridoksin ihtiva eder. Saç, deri ve bağışıklık sisteminin sağlığına pozitif tesirleri vardır. Tavuk fazla yağ içermediğinden kilo vermek isteyenlere de çoğunlukla önerilir. Rejim yaparken vücudun gereksinim duyan proteinin karşılanması için tavuk eti sıhhatli bir tercihtir.
 6. Beyaz et, hem azca yağlıdır hem de kaliteli protein, vitamin ve mineral açısından muhteşem bir kaynaktır. Balık, hindi ve tavuk eti bunlara örnektir. Tavuk eti öteki beyaz etlerden daha oldukca protein barındırır.
 7. B2, B6, B12 şeklinde vitaminlere ve çeşitli aminoasitlere haiz olan tavuk şiş, bilhassa evlatların gelişiminde büyük rol oynayan çinko, fosfor ve demir minerallerini de ihtiva eder.
 8. Proteinler daha yavaş sindirilir. Bu yüzden tavuk eti, ihtiva ettiği proteinlerle tokluk hissi verir. Zayıflamaya çalışıyorsanız beslenme programınızda tavuk eti muhakkak olmalıdır.

Tavuk Dürüm Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Tavuklu Pilav Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Tavuk Göğsü, Tavuk, Izgara, But Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori? Tıklayınız

Tavuk But Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.