1 Porsiyon Etli Lahana, Kara, Beyaz Kıymalı Lahana Sarması Kalorisi

0

Kış aylarının en güzel sebzelerinden olan lahana, oldukça yararlı bir sebzedir. Lahananın sofralardaki en leziz hali, lahana sarmasıdır. Lahananın mis benzer biçimde yapraklarından meydana getirilen, lahana sarması birçok şahıs tarafınca oldukça sevilir. Beyaz lahana yapraklarından sarılmış lahanaya beyaz lahana sarması, kara lahana yapraklarından sarılan lahana sarmasına da kara lahana sarması denir. Lahana sarması kalori kıymeti bakımından orta kalorili besinler içinde yer alır. Lahana sarmasının içine doldurulacak harcına kıyma ya da et koyularak yapıldığında ise kalori kıymeti artmaktadır.

Lahana Sarması Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Gülşen Lükel, 1 porsiyon (orta) lahana sarmasında 200 kalori bulunduğunu söylüyor.

1 porsiyon (ufak) lahana sarması 127 kaloridir.

1 tane kara lahana sarmasında 15 kalori bulunur.

1 tane kıymalı lahana sarmasında 41 kalori bulunur.

1 tane büyük boy etli(kıymalı) lahana sarması 52 kalori ihtiva eder.

Lahana Sarması Kilo Aldırır mı?

Diyetisyen Gülşen Lükel, pirinç ve kıymayla meydana getirilen 1 orta boy porsiyon lahana sarmasının 200 kalori bulunduğunu bildiriyor. 1 orta boy porsiyon lahana sarması 6 tane lahana sarmasına eşittir. 6 tane lahana sarması yenildiğinde 200 kalori alınır. Lahana sarması, yüksek kalorili besinler içinde değildir. Tersine yüksek lif içinde ne olduğu yardımıyla tok tutma özelliği vardır. Lahana sarması kişiyi uzun süre tok meblağ, böylece kişinin zayıflamasına destek sunar. Sadece her besinde olduğu benzer biçimde lahana sarması tüketirken de aşırıya kaçılmaması gerekir. Ne kadar orta kalorili bir gıda olsa da fazla yenildiğinde kiloya sebep olabilir.

Rejim Lahana Sarması Tarifi

Malzemeler

  • 1 tane ufak boy lahana
  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 tane büyük soğan (büyük değilse 2 tane ufak boy soğan olabilir)
  • 2 tane domates
  • 1-2 diş sarımsak
  • 1 yiyecek kaşığı domates salçası
  • 1 su bardağı zeytinyağı ya da Ayçiçek yağı
  • 1’er tatlı kaşığı kuru nane, kuru reyhan, karabiber, tuz, kırmızı toz biber (Baharat miktarını damak tadınıza nazaran azaltıp çoğaltabilirsiniz.)

Yapılışı

Lahananın yaprakları tek tek ayrılarak, geniş bir tencerenin içine alınır. Lahanaları tencereye koyduktan sonrasında, lahanaların üstüne gelecek şekilde kaynar kadar su ilave edilir. Tencere ocağa alınır ve lahanaların haşlanması sağlanır. Lahana haşlama süresi için belli bir süre yoktur. Lahananın cinsine nazaran haşlama süresi değişkenlik gösterir. Lahanaların ne oldukça sert ne de aşırı yumuşamış olmaması gerekir. Bu yüzden lahanayı arada çatal yardımıyla denetim etmelisiniz.

Lahanalar haşlanırken, 2 su bardağı pirinci bir kabın içine alınır ve içine 3 su bardağı sıcak su ve bir tatlı kaşığı tuz eklenmiş olur. 15-20 dakika pirinci suda bekletilir. Arkasından pirinç suyu süzülrek soğuk suda yıkaynır.

Lahanalar haşlandıktan sonrasında ocaktan alınır ve kenara alınarak soğuması beklenir.

Lahanalar soğurken, lahananın iç harcını hazırlayabilirsiniz. Lahananın içine doldurulacak harç için; soğanın kabuğu soyulur ve ince ince doğranacak şekilde kabın içine alınır.

Soğanın olduğu kabın içine tuz ve baharatlar ilave edilir. Soğan ve baharatın karışmasını sağlamak için elinizle soğanları ovalayın. Soğanlar baharatla ovalandıktan sonrasında sulanacaktır.

Arkasından içine yıkanmış pirinç, yarım su bardağı zeytinyağı, rendeden geçirilmiş sarımsak, domates salçası ve kabuğu soyularak rendeden geçirilmiş domates eklenmiş olur..

Lahanalar soğuduktan sonrasında, üstlerine bir tatlı kaşığı tuz serpiştirilir.

Lahanaları sarmak için, düz bir zemine lahana yaprağı serilir.

Lahana sarmasının iç harcından yarım tatlı kaşığından birazcık fazla alarak lahana yaprağının ortasına bırakılır.

Lahana sarmasını ne oldukça sıkı ne de oldukça gevşek olmayacak şekilde sarılmış olur.

Sarılan lahana sarmaları tencerenin içine dik olmayacak şekilde yerleştirilir.

Kalan yarım su bardağı zeytinyağı, tencerenin içine dizilen sarmaların üstünde gezdirilir.

Lahana sarmasının pişerken dağılmaması için tencerenin üstüne tabak kapatıp 1 su bardağı kaynar su eklenmiş olur.

Lahana sarmasını kısık ateşte ortalama 30-40 dakika pişmeye bıraklır. Arada çatal yardımıyla pişip pişmediğini denetim edebilirsiniz.

Pişen lahana sarmalarını 20 dakika dinlendirdikten sonrasında servise hazır hale getirebilirsiniz. Afiyetle yiyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.