1 Porsiyon Etli Kuru Fasulye Kaç Kalori Yapmaktadır?

0

Ülkemiz mutfağında kuru fasulye oldukça sevilen ve çoğunlukla tüketilen bir yemektir.Bilhassa etli kuru fasulye yüksek protein içinde ne olduğu yardımıyla hem doyurucu bir besindir, hem de oldukça lezzetlidir.

Etli Kuru Fasulyenin Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Şeyda Tezcan 1 tabak etli kuru fasulyenin 336 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

  1. 1 yiyecek kaşığı etli kuru fasulye 35 kaloridir.
  2. 1 tepeleme yiyecek kaşığı etli kuru fasulye 47 kaloridir.
  3. 1 büyük porsiyon etli kuru fasulye 466 kaloridir.
  4. 1 minik porsiyon etli kuru fasulye 233 kaloridir.
  5. 1 orta porsiyon kuru fasulye 379 kaloridir.

Etli Kuru Fasulye Kilo Almaya Niçin Olur mu Etli Kuru Fasulye Rejimde Yenir mi?

Günlük kalori ihtiyacınız olan şeyi aşmadığınız sürece etli kuru fasulyeyi ana öğünde yemeniz kilo yapmaz hatta protein içinde ne olduğu yüksek olduğundan tok tutup zayıflama sürecini destek sunar.

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu detayları veriyor:

“Kuru fasulyenin kilo aldırıp aldırmadığı oldukça büyük bir merak mevzusudur. Fakat bilinmelidir ki kuru fasulye zayıflamaya yardımcıdır. Bunun sebebi ise kuru fasulyenin tok tutma hususi durumunun yüksek olmasıdır. Rejimde kuru fasulye yiyerek daha kolay zayıflayabilirsiniz. Ek olarak 1 yiyecek tabağı kuru fasulye bir kişinin günlük lif ihtiyacının oldukça büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Lif ise bilinmiş olduğu suretiyle sindirim ve boşaltımın en iyi şekilde gerçekleşmesi için lüzumlu bir maddedir. Diyetteyken ne olursa olsun kuru baklagillerden kuru fasulyeyi ne olursa olsun beslenmenize dahil etmelisiniz. Bu sayede uzun süreler tok kalmanın yanısıra daha kolay kilo verirsiniz. Kuru fasulye boşaltım sistemine iyi gelen bir gıda olduğundan sıhhatli şekilde zayıflamanıza büyük yardımcıdır. Ek olarak rejim döneminde etli yada sucuklu kuru fasulye şeklinde kalorisi yüksek olanlardan ziyade mütevazi kuru fasulye oldukça daha iyi ve sıhhatli bir seçim olacaktır”

Etli Kuru Fasulyenin Yararları Nedir?

  1. Baklagillerin başlangıcında gelen kuru fasulyede oldukça sevmiş olarak tüketilen sıhhatli bir yemektir. Yüksek protein içinde ne olduğu ile uzun süre tokluk sağlar zayıflamaya destek verir.
  2. Kuru fasulyedeki demir ve folik asit içinde ne olduğu oldukça yüksektir ve bu yüzden gebelik döneminde ne olursa olsun tüketilmelidir. Şu sebeple bu gıda maddeleri hem anne hem de anne karnındaki bebek için oldukça gereklidir.
  3. Etli kuru fasulye lif açısından varlıklı olduğundan bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Ek olarak lif vücuttaki kolesterolü düşürmede de oldukça etkilidir.
  4. Etli kuru fasulyedeki antioksidan özellik vücuttaki toksinlerin atmasında büyük yardımcıdır.

Etli Kuru Fasulye Iyi mi Gaz Yapmaz?

Kuru fasulyenin gaz yapmasından şikayetçiyseniz, bunu önlemek için kuru fasulyeyi haşlarken içine 1 tatlı kaşığının ucu kadar kimyon ekleyebilirsiniz. Şu sebeple kimyonun bağırsaklarda gazın sıkışmasını engellemiş olan bir özelliği vardır. Ek olarak kimon yerine kekik de kullanabilirsiniz, aynı tesirleri gösterecektir.

Dahası, kuru fasulye yedikten sonrasında gaz problemi yaşamamak için fasulyeyi ne olursa olsun bir gece evvelinde ıslatmalısınız. Haşlama anında ise kontrollü olarak suyun üstünde biriken köpükleri bir kaşıkla alıp atmalı ve birikmesini önlemelisiniz. O biriken köpüklerin gaz yapmış olduğu bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.