1 Porsiyon Etli Kuru Fasulye Kaç Kalori Yapmaktadır?

0

Ülkemiz mutfağında kuru fasulye oldukça sevilen ve sıklıkla tüketilen bir yemektir.Özellikle etli kuru fasulye yüksek protein içeriği sayesinde hem doyurucu bir besindir, hem de çok lezzetlidir.

Etli Kuru Fasulyenin Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Şeyda Tezcan 1 tabak etli kuru fasulyenin 336 kalori olduğunu bildirmektedir.

  1. 1 yemek kaşığı etli kuru fasulye 35 kaloridir.
  2. 1 tepeleme yemek kaşığı etli kuru fasulye 47 kaloridir.
  3. 1 büyük porsiyon etli kuru fasulye 466 kaloridir.
  4. 1 küçük porsiyon etli kuru fasulye 233 kaloridir.
  5. 1 orta porsiyon kuru fasulye 379 kaloridir.

Etli Kuru Fasulye Kilo Almaya Neden Olur mu Etli Kuru Fasulye Diyette Yenir mi?

Günlük kalori ihtiyacınızı aşmadığınız sürece etli kuru fasulyeyi ana öğünde yemeniz kilo yapmaz hatta protein içeriği yüksek olduğundan tok tutup zayıflama sürecini destekler.

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu bilgileri veriyor:

“Kuru fasulyenin kilo aldırıp aldırmadığı oldukça büyük bir merak konusudur. Fakat bilinmelidir ki kuru fasulye kilo vermeye yardımcıdır. Bunun sebebi ise kuru fasulyenin tok tutma özelliğinin yüksek olmasıdır. Diyette kuru fasulye yiyerek daha kolay zayıflayabilirsiniz. Ayrıca 1 yemek tabağı kuru fasulye bir kişinin günlük lif ihtiyacının çok büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Lif ise bilindiği üzere sindirim ve boşaltımın en iyi şekilde gerçekleşmesi için gerekli bir maddedir. Diyetteyken mutlaka kuru baklagillerden kuru fasulyeyi mutlaka beslenmenize dahil etmelisiniz. Bu sayede uzun süreler tok kalmanın yanısıra daha kolay kilo verirsiniz. Kuru fasulye boşaltım sistemine iyi gelen bir besin olduğu için sağlıklı şekilde kilo vermenize büyük yardımcıdır. Ayrıca diyet döneminde etli veya sucuklu kuru fasulye gibi kalorisi yüksek olanlardan ziyade sade kuru fasulye çok daha iyi ve sağlıklı bir seçim olacaktır”

Etli Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

  1. Baklagillerin başında gelen kuru fasulyede oldukça severek tüketilen sağlıklı bir yemektir. Yüksek protein içeriği ile uzun süre tokluk sağlar zayıflamaya yardımcı olur.
  2. Kuru fasulyedeki demir ve folik asit içeriği oldukça yüksektir ve bu yüzden gebelik döneminde mutlaka tüketilmelidir. Çünkü bu besin maddeleri hem anne hem de anne karnındaki bebek için çok gereklidir.
  3. Etli kuru fasulye lif açısından zengin olduğu için bağırsaklar için çok faydalıdır. Ek olarak lif vücuttaki kolesterolü düşürmede de çok etkilidir.
  4. Etli kuru fasulyedeki antioksidan özellik vücuttaki toksinlerin atmasında büyük yardımcıdır.

Etli Kuru Fasulye Nasıl Gaz Yapmaz?

Kuru fasulyenin gaz yapmasından şikayetçiyseniz, bunu önlemek için kuru fasulyeyi haşlarken içine 1 tatlı kaşığının ucu kadar kimyon ekleyebilirsiniz. Çünkü kimyonun bağırsaklarda gazın sıkışmasını engelleyen bir özelliği vardır. Ayrıca kimon yerine kekik de kullanabilirsiniz, aynı etkileri gösterecektir.

Dahası, kuru fasulye yedikten sonra gaz problemi yaşamamak için fasulyeyi mutlaka bir gece önceden ıslatmalısınız. Haşlama anında ise kontrollü olarak suyun üzerinde biriken köpükleri bir kaşıkla alıp atmalı ve birikmesini önlemelisiniz. O biriken köpüklerin gaz yaptığı bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.