1 Porsiyon 1 Yiyecek Tabağı 1 Yiyecek Kaşığı Yoğurtlu Makarna Kalorisi

0

Öğün başına alınması ihtiyaç duyulan ideal kalori miktarı ortalama 400-500 kadardır. Yoğurtlu makarna yüksek oranda karbonhidrat ihtiva eder. Fakat şeker ve yağ seviyesi düşüktür. Bunun için sıhhatli bir halde hazırlanırsa ve tüketilirken aşırıya kaçılmazsa gönül rahatlığıyla rejim listelerinde yer verilebilir.

  1. 1 yiyecek kaşığı yoğurtlu makarna 24 kaloridir.
  2. 1 porsiyon mütevazi makarna 450 kaloridir. Yanında 200 gram light yoğurt yenirse kalori kıymeti 546 olur. Şu demek oluyor ki yoğurt makarnanın kalori düzeyini artırır.
  3. Bir tabak yoğurtlu makarna kalorisi averaj 546 civarındadır.
  4. 1 ekmek ile 2-3 yiyecek kaşığı makarna kalori olarak birbirine denktir.

Rejimde Yoğurtlu Makarna Yenir mi?

Zayıflamaya çalışanlar öğünlerinde peynirli, yoğurtlu yada domates soslu makarna tercih edebilirler. Örnek olarak 1 su bardağı haşlanmış makarna için gene bu oranda sarımsak ve yoğurt kullanılabilir. Yoğurt kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Ek olarak makarnanın gıda kıymetini yükseltir ve doyurucu tesir gösterir. Rejim yaparken yoğurtlu makarna tüketimi bol miktarda protein almayı da sağlar. Öte taraftan bu, öğünün glisemik indeksini de düşürür. Gerçi yoğurtlu makarnanın kalorisi mütevazi makarnadan daha çoktur. Fakat karbonhidratla beraber protein de verdiğindan dolayı sağlıklıdır.

Makarnaya sebze, kızartılmış et, ketçap, mayonez, krema ilâve etmek onu kalori bakımından son aşama varlıklı bir hâle getirir. Bu yüzden kilo vermek isteyenler bu tür makarnalardan uzak durmalıdır. Yoğun kalorisiyle hem zayıflamayı önler, hem daha çok kilo almaya zemin hazırlar.

Rejimde yoğurtlu makarna ölçüsü kişinin uyguladığı rejim listesine gore farklılık arz eder. Fakat maximum 5-6 yiyecek kaşığı yoğurtlu makarnanın ideal olduğu, bunu aşmamak gerektiği söylenebilir.

Yoğurtlu Makarna Kilo Yapar mı?

Makarna yalnız olarak kilo aldırmaz. Haşlanmış makarna fazlaca azca kalori ihtiva eder. Makarnayı kilo verici bir besine dönüştüren şey içine eklenen yağlı soslardır. Mayonez ve benzeri hazır soslar makarnayı -deyim yerindeyse- kalori bombasına çevirir. Hele bunu sık sık tekrarlıyorsanız maalesef kilo almanız oldukça doğaldır.

Yoğurtlu Makarna Yerken Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıdır?

Makarnayı protein içeren bir besinle tüketmek daha doyurucu olmasını elde edecektir. Tavuk eti, yağsız kıyma sos, azca yağlı yoğurt, 1-2 dilim peynir yada ton balığı buna örnektir.

Soslu makarnadan vazgeçemeyenler yağlı, kremalı ve yüksek kalorili olanları değil domates sos tercih edebilirler. Haşlanmış, ızgarada pişmiş sebzeler ya da mantar da makarna soslarına iyi bir alternatiftir.

Kilo aldırma riskine karşı akşam yerine öğle yemeğinde tüketilmelidir.

Bir porsiyon makarna yediyseniz o gün poğaça, simit, çorba ve pilav benzer biçimde şeylerden kaçınmanız lâzımdır. Forma girmeyi hedefleyenler makarnanın albenisine karşı koymalı, porsiyon başına 1 su bardağından fazla makarna yememelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.