1 Porsiyon 1 Yiyecek Kaşığı Kavurma Kaç Kalori Kavurmanın Yararları

0

Kavurma Kaç Kalori Kilo Yapar mı Leziz Kavurma Tarifi

Etlerin kendi yağında pişirilmesiyle hazırlanan kavurma hem piştikten sonrasında afiyetle tüketilir hem de sonrasında tüketmek suretiyle dondurularak muhafaza edilir. Kurban Bayramı’nın vazgeçilmezi olan kavurma yediden yetmişe her insanın favorisidir. Kavurmanın lezzetini bilmeyen yoktur, insanoğlunun yedikçe yiyesi gelir fakat hepimiz bir taraftan da kavurma kaç kalori eder?, kavurma kilo yapar mı? diye düşünmekten kendini alamaz.

Kavurma Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon kavurma 345 kaloridir.
 2. 1 yiyecek kaşığı kavurma ise 104 kaloridir.

Kavurma günlük ana öğün olarak tüketilebilir. Protein içinde ne olduğu yüksek olduğundan kişiyi uzun süre tok tutup zayıflamaya destek sunar. Kavurma yenirken aşırıya kaçılmadığı sürece kilo almaya yol açmaz.

Leziz Kavurma Iyi mi Yapılır?

Malzemeler:

 1. 1 kilo dana kuşbaşı
 2. 1 baş orta büyüklükte kuru soğan
 3. 3 ya da 4 diş sarımsak
 4. Bir miktar sıvıyağ ve tereyağı

Yapılışı:

 1. Ilkin tereyağını orta büyüklükteki bir tencerede ısıtalım. Ondan sonra kuşbaşı etleri ekleyelim. Ocağımızın altını açıp tahta kaşık yardımıyla karışmasını sağlayarak pişirmeye başlamış olalım.
 2. Etler rengi değişmeye başladığı süre suyunu salar. Bu sırada bir miktar sıvı yağ ekleyip karıştırmayı sürdürerek kısık ateşte pişirelim.
 3. Sarımsakları ve soğanı soyalım. Soğanı 4 eşit bölüme bölelim. Soğanları tencereye alıp sarımsağı da tüm halde ekleyelim. Etler suyunu çekinceye dek pişirmeye devam edelim.
 4. Etler iyice piştiğinde içine tuz ilave edelim ve karıştıralım.
 5. Evde kavurma yapılışı bu kadar kolaydır. Şimdi yapmamız ihtiyaç duyulan sıcak sıcak afiyetle yemektir!
 6. Ek olarak evde kavurma yapılırken bildiğimiz kuru soğan değil arpacık soğan kullanılması önerilir. Bu şekilde kavurma daha leziz olmaktadır. Tuzun sonradan eklenmesi fazlaca önemlidir. Etlerin yumuşacık ve tam kıvamında olması buna bağlıdır. Kavurmanın kısık ateşte yapılması lezzet açısından daha iyidir.

Kavurmanın Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Kavurma beyin sağlığını korur. Kırmızı et omega 3, B6 ve B12 açısından zengindir. Bu vitaminler beynin sıhhatli çalışmasında büyük rol oynamaktadır. Eti kavurma olarak tüketmek ihtiva ettiği vitaminlerin ve minerallerin tesirini artırır. Beyin sağlığının korunması için evlatların her gün 50 gram, yetişkinlerin ise 100 gram et tüketmesi gerekir.
 2. Kavurma kan yapıcı bir yemektir. Vücudun kan üretmesi, hem kalp sağlığı hem de genel sıhhat için son aşama mühimdir. Kan yapımına destek olan kavurma, bu özelliğiyle kansızlık problemi olanlar için önerilir.
 3. Kavurmada bulunan vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.
 4. Kavurma, iskelet sistemi için de fazlaca önemlidir. Bilhassa çocuklarda kemik ve kas gelişiminin sıhhatli olabilmesi için anne-babalar onların günlük et tüketimine itina göstermelidir. İşte kavurma yaparak onların kemiklerini ve kaslarını koruyacak olan gıda gruplarını leziz bir halde sunmuş olmuş olursunuz. Pinarbaşi Rize kavurmasının çocuklarda konsantrasyon artırıcı özelliğe haiz olduğu bildirilmektedir. Varlıklı içeriğiyle odaklanma yetisinin gelişmesine yardım eden kavurma, büyük-küçük her insanın beslenme programında yer almalıdır.
 5. Kavurma sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Mide, ince ve kalınca bağırsak şeklinde organların tertipli emek vermesi öteki organların sağlığı için de gereklidir. Kavurma sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığı önler, bağırsakları düzenler ve böylelikle vücut sağlığının korunmasında vazife alır.

Kalori Cetveli Besinlerin Kalori Değerleri Yiyeceklerin Kalorileri Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.