1 Porsiyon 1 Tabak Yeşil Taze Fasulye Kaç Kalori Kilo Vermeye Yararları

0

Taze Fasulye Kaç Kalori Zayıflatır mı? Diyetisyenler Konu alıyor

En sevilen sebze yemeklerinden biri de taze fasulyedir. Yeşil fasulye olarak da isimlendirilen bu yemeğin maliyeti ucuz, yapılışı kolay fakat lezzeti fazladır. Taze fasulye azca yağ ihtiva eder ve lif bakımından iyi bir kaynaktır. Bundan dolayı kilo vermek isteyenlerin beslenme programında gönül rahatlığıyla yer verebileceği yararlı bir yemektir. Zayıflamak istiyorsanız diyetinizde yeşil fasulyeyi de dikkatsizlik etmemelisiniz. Düşük kalorili bu leziz yiyecek yardımıyla vitamin ve mineral ihtiyacınız olan şeyi giderebilirsiniz. Taze fasulyeyi pişmemiş halde salatalarınıza ekleyebileceğiniz benzer biçimde, taze fasulye çorbası ve yemeği yaparak da sofralarınızı taçlandırabilirsiniz.

Taze Fasulye Kaç Kaloridir?

Taze fasulye kilo verdirir mi? sorusunu yanıtlayan Diyetisyen Ferin Batman, mevzuyla ilgili şu açıklamalarda bulunmuştur:

Taze fasulye oldukca azca kalori ihtiva eder. Pişmemiş taze fasulyenin 100 gramında 31 kalori bulunur. Taze fasulye doymuş yağ barındırmaz. Lif yönünden zengindir. Sindirim sistemini düzenler, kabızlığa iyi gelir.

Diyetisyen İnci Beyza Yürekli 5-6 yiyecek kaşığı şu demek oluyor ki 1 tabak pişmiş taze fasulyede averaj 100 kalori bulunduğunu ifade etmektedir.

Taze (Yeşil) Fasulyenin Zayıflamaya Yararları Nedir?

Diyetisyen Özge Toy; “Bir Porsiyon (8 kaşık) zeytinyağlı taze fasulyede 100=-150 kalori vardır.” Diyerek taze fasulyenin düşük kalorili olduğuna dikkat çekmiştir.

Diyetisyen Özge Toy, sözlerine devamla şu detayları vermiştir:

“Taze fasulyenin potasyum oranı yüksektir. Karaciğer yağlanması olanların bolca oranda potasyum içeren gıdalarla beslenmesi önerilir. Ek olarak taze fasulye lif deposudur. Bundan dolayı kan şekerini kontrollü olarak yükseltir, bağırsakları düzene sokar. Karetonoidler ve flavonoidler ihtiva eden bu sebze antioksidan özelliğe haizdir. Vücut direncini artırır.”

Yeşil fasulye son aşama düşük kalorilidir. Rejim listelerinde taze fasulyeye de yer verilmesi önemlidir.

Taze fasulyenin lif içinde ne olduğu, tok hissetmeyi sağlar ve zayıflamaya yardım eder. Düşük kalorili olması durumunda oldukça besleyici ve doyurucu olan taze fasulye, sıhhatli bir öğün için idealdir.

Besleyici lifler yardımıyla bağırsakları temizleyen bu leziz sebzenin kabızlığa karşı koruduğu bilinmektedir. Kilo vermeyi kolaylaştıran taze fasulye rejim yapanlar ve formunu korumak isteyenler için mükemmel bir tercihtir.

Taze fasulyedeki maddelerin bazıları yağ yakımını hızlandırır. Yeşil fasulye diyabet hastaları tarafınca da güvenle tüketilebilir. Zira kan şekerini dengeler ve ani dalgalanmaların önüne geçer.

Rejim Taze Fasulye Tarifi

Malzemeler

  1. Yarım kilo taze fasulye
  2. 3 patates
  3. 1 soğan
  4. 1 yiyecek kaşığı salça
  5. 1 yiyecek kaşığı zeytinyağ
  6. 2 çay kaşığı pul biber
  7. Su

Taze fasulyeler yıkanır. Ayıklanıp bıçakla dilimlenir. Patatesler soyulur ve küp şeklinde doğranır. Soğan da küçük küçük doğranıp yağda kavrulur. Salça ilave edilir ve o da kavrulur. Patatesler ve fasulyeler tencereye eklenip kavurmaya devam edilir. Tuzu ve biberi atılıp su koyularak pişirilir. Ellerinize sıhhat.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.