1 Porsiyon 1 Tabak Yiyecek Kaşığı Domatesli Bulgur Pilavı Kalorisi

0

Domatesli bulgur pilavı, pirinç pilavından sonrasında en sık tercih edilen pilav çeşitlerinden bir tanesidir. Domatesli meydana getirilen bulgur pilavı hem tek başına tüketilebilir, hem de ana yemeklerin yanında servis edilebilir.

Domatesli Bulgur Pilavı Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Yaşar Emre Uzun 1 porsiyon şu demek oluyor ki 1 tabak domatesli bulgur pilavının 262 kalori bulunduğunu bildirmektedir. 1 yiyecek kaşığı domatesli bulgur pilavı ise 28 kaloridir.

Rejim Yaparken Domatesli Bulgur Pilavı Yenir mi?

Rejim yapanlar domatesli bulgur pilavı yiyebilir mi? yenmez mi? diye ikilemde kalmış olabilirsiniz. Bulgur, en yararlı ve besleyici tahıl çeşitlerinden biridir. Rejimde domatesli bulgur pilavı yenebilir. Sadece aşırıya kaçılmaması ve yanında yüksek kalorili şeyler tüketilmemesi gerekir. Bu şekilde yapılırsa kilo almaya sebep olmaz; tersine hem zayıflamayı destek sunar hem de vücuda birçok yarar sağlar.

Buğdayın yararları çoktur ve bulgur, onun en güzel hallerinden biridir. Rejim programlarında kendisine güvenle yer verilebilir. Bulgur ile yapılabilecek fazlaca sayıda yiyecek vardır. Ana öğünler için sıhhatli ve leziz bir seçim olan bulgur pilavı da onların önderlik yapar. Metabolizmayı hızlandıran bulgur, vücudun enerji düzeyini artırır.

Öte taraftan bulgur yüksek oranda lif ihtiva eder. Gerçi bu, tüm tahılların ortak özelliğidir. Zayıflamaya ve sağlığa büyük katkısı olan tahıl ürünleri rejim listelerinden asla tamamlanmamış edilmemelidir. Doğal ki bulgur da buna dâhildir. Bağırsakları düzene sokan bulgur doygunluk hissi meydana getirerek fazla yemeyi önler. Emekler, tertipli olarak bulgur tüketenlerde kolon kanseri görülme riskinin daha düşük bulunduğunu göstermektedir.

Rejimde bulgur yiyecek bolca oranda B vitamini ve potasyum almak anlamına gelir.

Karbonhidrat ve lif bakımından varlıklı olan bulgurun sindirilmesi de diğeri besinlere nazaran daha geç gerçekleşir. Bu yüzden bulgur kan şekerini aniden yükseltmez, daha uzun süre tok meblağ.

Rejimde bulgur tüketimi için uzmanların en fazlaca tavsiye etmiş olduğu yöntemler haşlamak yada pilavını yapmaktır. Eğer tercihinizi bulgur pilavından yana kullanacaksanız mütevazı yada sebzeli olarak hazırlayıp güvenle yiyebilirsiniz.

Zayıflamak isteyenler bulguru haşlayarak da beslenme programına dâhil edebilir. Fakat bir tek suda haşlamakla yetinmeli; içine değişik bir şey katılmamalıdır. Böylece bulgur midede şişecek, yer kaplayarak tok hissettirecektir.

Zayıflama sürecinde bulgur tüketimi tertipli olarak gerçekleştirilmelidir. Rejim yapmayı kolaylaştıran bulgur, yiyecek yeme ihtiyacını azaltmakta ve iştahı denetim altına almaktadır. Bundan dolayı sıhhatli beslenme önerileri içinde adından sıkça söz ettirmektedir.

Rejimde domatesli bulgur pilavı öğle yemeğinde tüketilecekse 1 porsiyonu geçmemelidir. Akşam yemeğinde ise en fazla 3 kaşık tüketilebilir ve başka bir yemekle eşlik edilebilir.

Domatesli Rejim Bulgur Pilavı Tarifi

Malzemeler

  1. 2 su bardağı pilavlık bulgur
  2. 3 tane orta boy domates(rendelenecek)
  3. 1 tane soğan
  4. 3 su bardağı su
  5. 3 yiyecek kaşığı zeytinyağı
  6. 1 tane tavuk bulyon(isteğe bağlı)
  7. 1,5 çay kaşığı tuz( bulyon koyarsanız tuzu azaltın)

Tereyağı tencerede eritilir. Tuz, bulyon, rendeden geçirilmiş domates ve soğan eklenmiş olur. Su da ilâve edilip kaynatılır. Ondan sonra kaynar kaynamaz bulgurlar eklenip karıştırılır. Altı kısılır ve suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Ondan sonra üstüne havlu kağıt yerleştirilir ve kapağı kapatılır. 15-20 dakika demlenmeye bırakılır. Şimdiden elinize sıhhat…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.