1 Porsiyon, 1 Kase Tavuk Suyu Çorba Kaç Kaloridir?

0

Tavuk çorba sağlığa iyi gelen, en yararlı çorbalardandır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücut direncini artırır, uzun süre tok tutup zayıflamaya destek sunar. Tavuk şeklinde protein kıymeti yüksek besinlerin tokluk verip, kilo vermeyi kolaylaştırdığı bilimsel olarak da kanıtlama edilmiştir.

Tavuk Çorba Kaç Kaloridir?

 1. 1 kase, 1 tabak tavuk çorba 132 kaloridir.
 2. 1 kepçe tavuk çorba 83 kaloridir.
 3. 1 büyük kase tavuk çorba 165 kaloridir.
 4. 1 minik kase tavuk çorba 83 kaloridir.
 5. 1 yiyecek kaşığı tavuk çorba 6 kaloridir.
 6. 1 kase, 1 tabak arpa yada tel şehriyeli tavuk çorbası 165 kaloridir.

Tavuk suyu çorbanın kalorisi oldukça yüksek değildir bundan dolayı ana öğünlerde yenebilecek leziz, kilo yapmayan ve yararlı bir çorbadır.

Rejim Tavuk Çorbası Yapımı 1.Tarifi

Malzemeler

 1. 1 tüm tavuk
 2. 5 havuç
 3. 1 tane pırasa
 4. 2 soğan
 5. 2 tane kereviz sapı ve yaprakları
 6. Bolca maydanoz (sapları ile birlikte)
 7. 3 defne yaprağı
 8. 4 litre su

Ilkin tavuğu soğuk suyun altında yıkıyoruz. Arkasından tencereye koyup kaynar suda 5 dakika haşlıyoruz. Sebzeleri de soğuk suda yıkayıp kerevizi ve pırasayı ince ince doğruyoruz. Soğanları dörde bölüp maydanozun saplarını kesiyoruz. Havuçları da soyuyoruz fakat yıkamıyoruz. Tavuğu sebzelerle birlikte düdüklü tencereye alıp üstüne 4 litre su ve defne yaprağı ekliyoruz. 55 dakika süresince düdüklü tencerede pişiriyoruz. Arkasından tavuğu sudan çıkarıp derisinden ayırıyoruz. Tavuk etini didikleyip havuçları dilimliyoruz. Defne yapraklarını ve maydanozları çıkarıyoruz. Havuçları ve tavuk etini tekrardan çorbaya katıyoruz. Azca oranda karabiber ve tuz da ekleyip servis ediyoruz.

Rejim Tavuk Çorbası 2. Tarifi İçin Malzemeler

 1. 300 gr tavuk göğsü
 2. Su
 3. 5 yiyecek kaşığı light yoğurt
 4. 1,5 yiyecek kaşığı yulaf kepeği
 5. Yarım çay bardağı limon suyu
 6. İstediğiniz baharatlar
 7. Tuz

Rejim Tavuk Çorbası Tarifi Yapılışı

Tavuklar kare kare doğranıp tencereye atılır. Su ve tuz da göz sonucu eklenip bir süre haşlanır. Öteki taraftan baharatlar, yulaf kepeği, limon ve tuz yoğurda ilave edilerek krema şeklinde oluncaya dek çırpılır. Tavuklar haşlandığında kevgir ile sudan alınır. Doğrusu tencerede yalnızca su kalmalıdır. Tavuklar, elin dayanabileceği sıcaklığa gelene kadar bekletilir. Hazırlanan yoğurt, kaynayan tavuk suyuna yavaş yavaş ilave edilir ve hızlıca karıştırılır. Tüm yoğurt bu şekilde eklendikten sonrasında karıştırılıp 5 dakika kaynatılır. Kenara alınan tavuklar istenilen büyüklükte didiklenir. Sonrasında çorbaya eklendikten sonra 10 dakika daha kaynatmaya devam edilir.

Tavuk Suyu Çorbanın Yararları Nedir?

 1. Tavuk suyu çorba cildin, bağışıklık ve sindirim sistemlerinin, eklemlerin; özetlemek gerekirse tüm vücudun sağlığı için yararlıdır.
 2. Vücuda enerji veren tavuk suyu çorba, kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar. Çorbaya eklenen sebzeler yardımıyla tavuk suyu daha besleyici bir hale gelir. Tavuk suyu çorba protein bakımından zengindir ve bu özelliğiyle vücudu kuvvetli kılmaktadır.
 3. Tavuk suyu naturel jelatin ve kollajen ihtiva eder. Tertipli olarak tavuk suyu çorbası tüketmek yaşlılığa bağlı eklem ağrılarını hafifletir.
 4. Glutamin adlı bir madde içeren tavuk suyu çorbanın sindirimi kolaydır, gıda kıymeti yüksektir. Bağırsakların tertipli çalışmasına destek olan bu çorba, yaz-kış daima tüketilmelidir.
 5. Tavuk suyu çorbada bulunan kemik iliği magnezyum, sülfür, fosfor, kalsiyum ve silisyum şeklinde mineraller ihtiva eder. Bu mineraller vücut direncini artırır.
 6. Tavuk eti; B2, B6 ve B12 vitaminlerini barındırır. Bu vitaminler tavuk pişirilirken tavuk suyuna geçer. Böylelikle tavuk suyu çorba, vücut sağlığının bir numaralı dostu haline gelir. Sindirim sistemini, kas ve sinir sistemini, bağışıklık sistemini; velhasılı vücudun tüm mekanizmalarını destek sunar.
 7. Magnezyum deposu olan tavuk suyu, sinir sistemini de pozitif yönde etkisinde bırakır. Tavuk suyu çorba tükettiğiniz akşam daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz. Magnezyum, gevşeme minerali olarak da bilinmektedir ve sabaha kadar deliksiz bir uyku çekmemize yardım etmektedir.
 8. Tavuk suyunun özellikleri tuzlu su gargarasına yakındır. Bademciklerde, ağızda ve boğazda üreyen bakterilerle ve mikroplarla savaşır.
 9. Fosfor, magnezyum, kalsiyum ve benzeri pek oldukca mühim mineral bulunduran tavuk suyu, kemiklerin sıhhatli bir halde gelişimine destek olmaktadır. Bu yüzden çocuklar, sporla uğraşanlar ve menopoz dönemine girdikten sonrasında kemik kırığı ya da kemik erimesi şeklinde problemleri olanlar kucak kucak tavuk suyu çorba içmelidir.
 10. Tavuk suyuna çorba büyük bir aminoasit deposudur. Hücre hasarının giderilmesinde ve hücrelerin büyümesinde etkilidir.
 11. Tavuk suyunun ihtiva ettiği bileşenler beyaz kan hücrelerinin çoğalmasında da rol oynar. Beyaz kan hücreleri ise, vücudumuzun kendini korumak için gereksinim duyduğu, hastalıkların önlenmesinde vazife alan hücrelerdir.
 12. Kollajen içeriğiyle cildin elastikiyetine de yarar elde eden bu çorba, daha esnek bir cilde kavuşmaya vesiledir. Nitekim protein, cildimizin yapısal gereksinimlerinden biridir. Genç, dolgun ve dayanıklı bir görünüm, kollajen proteininin kafi düzeyde olmasına bağlıdır. Fakat çevresel toksinler ve yaşlanma şeklinde faktörler kollajen dokusunda bozulmaya sebebiyet verir. Bunun sonucunda kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşmaya adım atar. Erken yaşlanma emareleriyle savaşım etmenin naturel şekillerinden biri de tavuk suyu çorba tüketmektir. Bu yüzden sık sık tavuk suyu çorba içmeli, kolajen ihtiyacını naturel yoldan karşılamalıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.