1 Porsiyon 1 Dilim Tel Kadayıf ve Burma Kaç Kaloridir

0

Kadayıf, Osmanlı ve Türk mutfağının geleneksel tatlılarındandır.Su ve un karışımıyla hazırlanan hamur harcı tel tel hâle getirilir. Elde edilmiş nefis tatlıya da tel kadayıf denir. Kadayıf devletimizde, Ortadoğu vatanlarında ve Balkanlarda yaygındır.

Tel kadayıfın kıvamı çoğu zaman yarı pişmiş ve yumuşaktır. Kadayıf katmanlarının arası ceviz yada fıstık şeklinde malzemelerle doldurulup fırına verilir. Üstüne şerbet (şekerli şurup) dökülür ve ikram edilir. Künefe de kadayıftan yapılmaktadır.

Kadayıf Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Büşra Davet 1 porsiyon şu demek oluyor ki 1 tane (1 dilim) tel kadayıf tatlısının 475 kalori bulunduğunu bildirmektedir. Ve şu detayları vermektedir; 1 dilim tel kadayıf tatlısında 475 kalori bulunur. Bu kalori 4 dilim ekmek + 5 tatlı kaşığı yağ ile aynı kaloriyi ihtiva eder. 1 dilim tel kadayıfı yediğimizde aldığımız bu kaloriyi yakmak için 2 saat 13 dakika yürüyüş yapabilir, 60 dakika koşabilir, 2 buçuk saat pilates yapmalısınız.

Burma kadayıfın 1 dilimi de 475 kaloridir.

Kadayıf Kilo Yapar mı?

Kadayıf yüksek şeker ve karbonhidrat içinde ne olduğu ile maalesef kilo aldırıcı besinlerdendir. Bu yüzden rejimde yenilmesi önerilmez. Oldukça canınız çektiyse 1 dilimin dörtte biri kadar yiyebilir. Yukarıda bildirilen sporları yaparak kadayıftan aldığınız kaloriyi yakabilirsiniz.

Evde Tel Kadayıf Iyi mi Yapılır?

Malzemeler

 1. Yarım kilo yaş tel kadayıf
 2. 150 gr ceviz
 3. 250 gr tereyağ

Şerbeti için

 1. 4 su bardağı toz şeker
 2. 5 su bardağı su
 3. 1 2 damla limon suyu

Ilk olarak şerbetini hazırlayarak başlamış olalım: Şekerleri ve suyu bir tencereye ekleyip kaynatalım. 10 dakika sonrasında limon suyu ilave edelim. 5 dakika daha kaynatıp ısısının düşmesini beklemiş olalım.

Tereyağını bir tavaya alıp eritelim fakat dikkatli olalım ki yanmasın. Kadayıfların üstüne döküp iyice didikleyerek tel tel bölelim. Yarısını bir siniye serelim ve üstüne bastıralım. Sonrasında cevizleri serpiştirip kadayıfların kalan kısmını da üstüne serip gene baskı uygulayalım. 180 derecelik fırına verip altı ve üstü kızarıncaya dek pişirelim. Fırından çıkınca 5 dakika bekleyip şerbetleyelim.

Tel Kadayıfı Yapmanın Püf Noktaları Nedir?

 1. Tel kadayıfın marketten değil de yufkacıdan alınması önerilir. Zira marketlerden alınan kadayıflar kalınca ve sert olmaktadır.
 2. Tel kadayıf hazırlanırken ilk olarak şerbeti yapılır ve soğutulur. Eğer şerbeti tatlınızın üstüne sıcak sıcak dökerseniz tatlınız hamur harcı haline gelir.
 3. Şerbetinize bir dilim limon eklerseniz hazırladığınız şerbet kesilmez ve tatlınız hafifçe olur.
 4. Tel kadayıf yapmanın öteki bir püf noktası da taze ceviz kullanmaktır. Kadayıf yaparken fazla araç-gereç kullanılmaz. Fakat -deyim yerindeyse- azca fakat öz olması gerekir. Bayat ceviz kullanılması durumunda tatlının lezzeti kaybolur, güzelim kadayıflar acılaşır.
 5. Tel kadayıf ile Antep fıstığı birbirine fazlaca yakışır. Fakat dileyenler kaymak yada dondurma ile de ikram edebilir veya çikolata sosu dökebilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.