1 Mandalina Kaç Kalori, Mandalina Kilo Yaparmı?

0

Mandalina Kalori Kıymeti Nedir 1 Tane Mandalina Kaç Kalori

Kış aylarının olmazsa olmaz meyveleri içinde yer edinen mandalina, sayısız yararı olan bir meyvedir. Aromatik lezzeti ve hoş kokusu ile birçok kişinin favori meyvesidir. Rejim listenizde bir tane meyveye izin veriliyorsa, tercihinizi mandalinadan yana kullanabilirsiniz. Bilhassa kış aylarında ideal bir ara öğün olacaktır. Bolca lifli bir meyve olduğundan uzun süre tok hissetmenize destek verir. Başka bir meyveden 1 tane yiyecek yerine 2 tane mandalina yemeyi tercih edebilirsiniz. Bu meyvenin kalori kıymeti ise şöyledir;

Mandalina Kaç Kalori?

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 tane mandalinanın 63 kalori bulunduğunu bildiriyor.

  1. 1 tane ufak boy mandalina 53 kaloridir.
  2. 1 tane büyük boy mandalina 80 kaloridir.

Rejimde Mandalina Yenir mi?

Rejim listelerinde günlük belirli bir oranda meyve bulunur. Mühim olan nokta, doğru porsiyonları aşmamaktır. Rejim programınızı uygularken mandalina tüketebilirsiniz. Fakat bir oturuşta, 1 kilo mandalina tüketmek heralde kilo artışına niçin olacaktır.

İdeal kiloda bulunan kişiler de dahil olmak suretiyle, meyve tüketiminde porsiyonlara dikkat etmek gerekir. Aksi halde vücuda, gerekseme duyduğundan daha çok fruktoz (meyve şekeri) alınmış olur. Bu durum sonucunda ise kilo artışı adım atar.

Rejim yaparken her besinin belirli bir seviyede tüketilmesi gerekir. Bu ölçü aşılırsa, kilo vermek yerine kilo alımı meydana gelecektir. Bundan dolayı diyetteyken tüketilecek mandalina miktarı da doğru olarak belirlenmelidir. Mandalina tükettikten sonrasında şişkinlik hissederseniz ya da kilonuzda fazlalık görürseniz, bu meyveyi yemeye ara vermeniz gerekir. Fakat bu şekilde bir sorun yaşamıyorsanız, günlük 1 porsiyon yiyebilirsiniz.

Kahvaltı ya da öğle öğününün arkasından gelen ara öğünlerde 1 tane orta boy mandalina yenebilir. Mandalinalar küçükse, bu miktar 2 adete çıkarılabilir. Rejim yaparken saat 17:00 sularından itibaren meyve yememek gerekir. Aksi halde zayıflama süreci yavaşlayacaktır. Bundan dolayı meyvelerin akşam saatleri yerine öğle vaktinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Turunçgillerin en popülerleri içinde bulunan mandalina, bilhassa A ve C vitaminleri açısından fazlaca varlıklı bir meyvedir. Orta boy bir mandalina (ortalama 125 gram) 65 kaloridir. Lifli bir meyve olduğundan rejim yaparken tüketilmesi uygun olacaktır.

Rejim Yaparken Mandalina Suyu İçilir mi?

Rejim programları uygularken, meyvelerin suyunu içmek yerine direkt tüketilmesi tavsiye edilir. Bir bardak mandalina suyu hazırlamak için, oldukça sayıda mandalina kullanmanız gerekir. Bu da daha çok kalori alınmasına niçin olur. Bundan dolayı mandalina suyu içmek yerine, uygun porsiyonda yiyecek daha sıhhatli bir seçim olur.

Mandalina Zayıflatır mı, Kilo Aldırır mı?

Meydana getirilen son araştırmalarla, mandalinanın içinde nobiletin maddesinin bulunduğunu ve bu maddesinin kilo artışını önlediğini kanıtlanmışır. Bununla beraber içindeki flavonoidlerin, daha süratli şekilde yağ yakılmasını sağlamış olduğu ve vücudun yağ depolamasını engellediği belirtilmektedir.

Meyve tüketmek, sıhhatli bir vücudun temel gereksinimlerinden biridir. Fakat her şeyin olduğu şeklinde, meyvenin de fazlası zararlıdır. Gün içinde ara öğün olarak 2 taneye kadar mandalina yiyecek ideal olacaktır. Fazlasını tüketmek ise kilo artışının başlamasına sebep olur. Bundan dolayı porsiyonları doğru oranda belirlemek fazlaca önemlidir.

Mandalinanın Yararları Nedir?

Mandalina, lif yönünden varlıklı bir meyve olduğundan rejim listelerinde çoğunlukla yer verilen meyvelerin önderlik yapar. Fakat mandalina tüketmek tek başına kilo vermeyi sağlamaz, yalnızca zayıflamanıza yardım eder. Lifli bir meyve olduğundan fazla tüketilmesi yanlış olacaktır. Gün içinde 2 tane mandalinayı ara öğün olarak yiyecek yeterlidir. Sadece bu durum, kişiden kişiye ve mandalinanın boyutlarına bakılırsa değişim izah edebilir.

Soğuk algınlığının baş düşmanlarından biri mandalinadır. Ek olarak sodyum, bakır, kalsiyum, piridoksin, tiamin, E ve C vitaminleri açısından da varlıklı bir meyvedir. İçerisinde bol miktarda protein, karbonhidrat ve lif barındırır.

Mandalina, vücut direncinin artmasına destek verir. İştah açıcı özelliği de vardır. Sindirim sisteminin etkili şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlık problemini engeller. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve müdafa sistemini destek sunar. Mandalinanın sindirimi tamamlandıktan sonrasında vücudun enerji miktarı artış gösterir. İdrar söktürücü özelliği bulunmuş olduğu için böbrek sağlığı için de fazlaca yararlı bir meyvedir.

İçeriğindeki yoğun C vitamini yardımıyla, vücudu özgür radikallere karşı korur. Güneşin zararı olan ışınlarına karşı da kalkan görevi görür. Vücutta synephrine isminde olan maddenin üretimini sağlar. Böylece kolesterol seviyesi de denetim altına alınmış olur. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.