1 Kepekli Ekmek Kaç Kalori Kepek Ekmeği Kilo Yaparmı Zayıflatırmı?

0

Kepekli ekmek kaç kalori eder, zayıflatır mı yoksa kilo aldırır mı? Diyetisyen Nurbanu Akkaya sizler için yazdı..

Zayıflamaya yönelik rejim programlarında kepek ekmeği zekice bir seçimdir. Beyaz ekmek ile karşılaştırıldığında kalorileri açısından pek fark olmasa da- ABD Ziraat Bakanlığı’nın verilerine gore, 32 gram ağırlığında bir kepekli ekmek 81 kalori ihtiva eder. 30 gram ağırlığında bir dilim beyaz ekmek 80 kalori içerir- beyaz ekmekten oldukça daha çok sıhhatli gıda öğesi ihtiva eder. Bununla beraber her gıdada olduğu benzer biçimde, oldukça fazla kepek ekmeği tüketimi kilo alımına niçin olabilir, bundan dolayı tüketimi belirli sınırlarda tutulmalıdır.

Kepekli Ekmek Lif Bakımından Zengindir

Kepek ekmeği lif bakımından zengindir – beyaz ekmekten iki kat fazlasını ihtiva eder – bu da rejiminizi denetim altında tutmanıza destek olabilir. Lif, kalori artmadan gıdaya hacim katar ve daha uzun süre tokluk sağlar, böylece gün süresince daha azca yiyebilirsiniz. Uzmanlar, alınan her 1000 kalori için 14 gram lif tüketilmesini önerir. Kepek ekmeği, bir dilim başına 1.5 gram lif ihtiva eder. Öteki lif kaynakları arpa ve yulaf ezmesi benzer biçimde tahıllar, meyveler ve sebzelerdir.

Kepekli Ekmek Karbonhidrat İçerir

Kepek ekmeğindeki karbonhidratlar vücudun gerekseme duyduğu enerjiyi sağlar. Bir dilim kepekli ekmek ortalama 30 gram karbonhidrat ihtiva eder. Kepek ekmeğindeki karbonhidratlar aslen zayıflamaya katkıda bulunurlar, bu yüzden ekmek tüketmekten korkmayın. Bu karbonhidratların glisemik indekside düşüktür, bu yüzden kan şekerinizi pek oldukça karbonhidrat benzer biçimde hızlıca artırmazlar.

Kepekli Ekmek Göbek Bölgesindeki Yağları Yakmaya Destek Olur

2008 senesinde “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi” nde gösterilen bir araştırmaya gore, rejimde beyaz ekmek yerine kepek ekmeğinin seçilmesi, karın yağlarını yakmanıza destek olabilir. Araştırma, iki grup üstünde yapılmış oldu ilk gruba tam tahıllı ürünler verilirken öteki gruba asla tam tahıllı ürün verilmedi. Netice olarak her iki grupta da kilo kaybı sağlandı sadece tam tahıllı ürünler verilen grup göbek bölgesindeki yağlarda büyük düşüş yaşadı.

Kepekli Ekmekte Varlıklı Gıda Ögesi İçeriği Vardır

Kilo kaybı için kaloriyi düşürdüğünüzde, sıhhatli yaşam için ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almak için daha oldukça zorlaşır. Bundan dolayı, varlıklı gıda öğesi içinde ne olduğu olan yiyecekleri seçmek için bilhassa önemlidir. Kepekli ekmek benzer biçimde tam tahıllar, rafine edilmiş tahıllardan oldukça daha çok B vitaminleri, E vitamini ve öteki gıda maddelerini ihtiva eder. Sadece en doğru beslenme yöntemi tüm gıda gruplarından rejiminize bulundurmak. Tam tahıllar ile beraber meyve, sebze ve protein kaynaklarını (et, tavuk, balık, süt ürünleri) rejiminize ilave edin.

Kepek ekmeği benzer biçimde sıhhatli besinler kilo kaybı için mühim olsa da, mühim olan yaktığınızdan daha azca kalori tüketmeye bağlıdır. Kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir, sadece bayanlar için günde 1200-1.500 kalori alımına gerekseme duyarlar, erkekler için de günde 1.500-1.800 kalori arası gereksinimdir. 1 dilim başına ortalama 80 kalori alındığını düşünürsek, kepek ekmeği bu ihtiyaçların bir tek minik bir yüzdesini oluşturur. Sadece gün boyu ekmek tüketirseniz, kaloriler fark etmeden çabucak artar.

Kepekli Ekmek ihtiva ettiği gıda değerleri ve miktarları

Gıda Kıymeti 100 gramda / 1 Dilim=25 gr

  1. Kalori 216 kcal / 54 kcal
  2. Karbonhidrat 44,6 g / 11,1 g
  3. Lif 6,5 g / 1,6 g
  4. Protein 6.1 g / 1.5 g
  5. Yağ 1,5 g / 0,4 g
  6. Potasyum 256 mg / 64 mg
  7. Kalsiyum 235 mg / 58.8 mg
  8. Demir 5 mg / 1,2 mg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.