1 Kase İşkembe Çorbası Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

0

İşkembe çorbasının seveni çoktur şüphesiz, bir de bolca sarımsaklıysa ve sıcacıksa. Bu leziz çorba bilhassa sakatat severler için vazgeçilmezdir. İşkembe çorbasını rejim döneminde tüketilip tüketilemeyeceği de merak mevzusudur. Bu yazımızda işkembe çorbasının hem kalorisi hem de yararlarından bahsedeceğiz.

İşkembe Çorbasının Kalori Kıymeti Ne Kadardır?

Diyetisyen Çiğdem Yavuz 1 kase işkembe çorbasının 278 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

 1. 1 kepçe işkembe çorbası 139 kalori içermektedir.
 2. 1 ufak kase işkembe çorbası 139 kalori içermektedir.
 3. 1 porsiyon işkembe çorbası 209 kalori içermektedir.

İşkembe Çorba Kilo Aldırır mı?

İşkembe çorbasının en büyük özelliği besleyici ve doyurucu olmasıdır ve bu sayede kişiyi fazlaca uzun süreler tok tutmaktadır. Bu sayede işkembe çorbası içtikten sonrasında uzun bir vakit bir şeyler yiyecek istemeyeceğiniz için kilo verebilir yada öteki bir deyişle bu çorba kilo alımına sebep olmaz.

İşkembe Çorbasının Zayıflamaya ve Sağlığa Yararları

 1. İşkembe çorbası tok tutmasının yanısıra vücut için fazlaca iyi bir enerji deposudur.
 2. İşkembe çorbasında varlıklı oranda lif bulunmuş olduğu için bağırsak ve mide için fazlaca yararlıdır. Metabolizmayı hızlandırdığı için sindirimi düzenler.
 3. İşkembe çorbası tertipli tüketildiğinde vücudu virüs ve bakterilere karşı korur.
 4. İşkembe çorbasındaki antioksidan oranı devasa yükseklikte olduğundan kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği için tüm kanser türlerine karşı koruma sağlar.
 5. İşkembe çorbası protein açısından da fazlaca zengindir ve dolayısıyla bilhassa gelişme çağındaki çocuklar için fazlaca yararlıdır.
 6. İşkembe iktidarsızlık için de faydalıdır şundan dolayı cinsel gücü arttırdığı bilinmektedir.
 7. İşkembe çorbası vücudu enfeksiyon oluşumuna karşı korur şundan dolayı iyi bir fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum deposudur.
 8. Çinko açısından varlıklı olan işkembe çorbası vücudun hastalıklara olan direncini arttırır şundan dolayı metabolizma hücrelerinin daha etken çalışmasına destek verir. Ek olarak işkembe ile tüketeceğiniz sirke ve limon yararını daha da arttıracaktır.
 9. İşkembe çorbası iyi bir enerji deposu olduğundan içildiğinde zindelik verir.
 10. İçeriğindeki pepsin maddesi yardımıyla işkembe midenin asidini nötralize ederek midenin rahatlamasına destek verir.
 11. İşkembe romatizma ve eklem problemleri olan kişiler için tavsiye edilmektedir şundan dolayı bu tür problemlerin sebep olduğu ağrılarını işkembe çorbası yardımıyla dindirebilirsiniz.
 12. İşkembe çorbası içmek beyin sinir hücrelerini yenilediği için depresyon ve stresi dindirmek için fazlaca faydalıdır.
 13. İşkembedeki kalsiyum miktarı fazlaca yüksektir ve bu sayede vücudun genelindeki kas ve kemiklere iyi gelmiş olarak besler, enerjisini arttırır.
 14. Dahası, işkembe çorbası göz sağlığı için de fazlaca yararlıdır. Daha iyi görmeyi sağlar.
 15. İşkembe çorbası bilhassa kışın tertipli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı şeklinde üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korur. Ek olarak bu hastalıklar oluşmuşsa bile iyileşme sürecini hızlandırır.
 16. İşkembe çorbası hanımefendiler için de fazlaca caziptir.  Şu sebeple işkembenin cildi  yaşlanmaya karşı korumuş olan özellikleri bulunmaktadır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.