1 Kase Fırın Sütlaç Kaç Kalori Rejim Fırın Sütlaç Tarifleri

0

Fırın sütlaç Türk mutfağının en güzel sütlü tatlılarındandır. Bilhassa akşam yemeklerinden sonrasında keyifle yenir. Bundan dolayı fırın sütlacın kalorisi merak mevzusudur. İşte bu merakınızı giderecek bilgiler;

Fırında Sütlacın Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Özge Öçal 1 porsiyon kısaca 1 kase fırın sütlacın 290 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen AlviyeFilikçi 1 kase fırın sütlaçın 1 dilim ekmek, 1 bardak süt ve 1 porsiyonun meyvenin kalorisinin toplamıyla aynı kalori içerdiğini bildirmektedir.

 1. 1 büyük kase (300 gr) fırın sütlaç 399 kalori içermektedir.
 2. 1 ufak kase fırın sütlaç 199 kalori içermektedir.
 3. 100 gram fırın sütlaç 133 kalori içermektedir.

Diyetisyen Fatma Uzun’dan Fırında Rejim Sütlaç Tarifi

Malzemeler

 1. 1 lt yarım yağlı süt
 2. 1 çay bardağı pirinç
 3. 2 su bardağı su
 4. 3 yiyecek kaşığı nişasta
 5. 6 yiyecek kaşığı bal

Yapılışı

Fırında rejim sütlaç yapmak için ilk olarak bir tencereye pirinci alıp üstüne su ilave edin. Tencereyi ocağa alın ve pirinçler yumuşayıncaya kadar haşlayın. Sonrasında içine süt ve vanilyayı da ilave ettikten sonra fokurdamasını bekleyin.Son olarak nişastasını eklediğiniz sütlacı karıştırıp ocaktan alıp birazcık ısısının düşmesini bekledikten sonrasında balı ilave edin. Sütlacı kaselere ayırdıktan sonrasında fırına atıp üst kısımları iyice kızarana kadar bekleyin. İşte fırında sütlacınız hazır. Afiyetle yiyin.

Diyetisyen Gökçe Kitiz’den Fırında Rejim Sütlaç Tarifi

Malzemeler

 1. 3 su bardağı laktozsuz süt
 2. 1/2 çay bardağı esmer pirinç
 3. 1-1.5 yiyecek kaşığı buğday nişastası
 4. 2 yiyecek kaşığı bal

Yapılışı

İlk başta bir tencereye laktozsuz sütü alıp kaynatın. Öteki taraftan ise pirinci sudan geçirin ve üstüne 1 çay bardağı kadar su koyup haşlayın. Pirinçler iyice yumuşadıktan sonrasında kaynattığınız laktozsuz sütün içine ilave edin ve 10 dakika kadar daha kaynatın. Peşinden içine fazlaca azca su ile sulandırdığınız buğday nişastasını pişmekte olan sütlaç içine yavaşça karışmasını sağlayarak ilave edin. Bu şekilde 5-6 dakika piştikten sonra sütlacı ocaktan alın ve ılındıktan sonrasında içine bal ekleyip karıştırın. Kaselere döktüğünüz sütlacı  bir siniye alın  ve tepsinin yarısına kadar su koyun. Son olarak tepsiyi öncesinden ısıttığınız 200 aşama fırına alın ve üst kısımları kızarıncaya dek 4-5 dakika pişirin. Hem leziz hem fit sütlacınız hazır. Afiyetle yiyin.

Diyetisyen Eda İnce’den Fırında Rejim Sütlaç Tarifi

Malzemeler

 1. 1 litre süt
 2. Yarım su bardağı pirinç (Yulaf ile de yapabilirsiniz)
 3. 2-3 yk nişasta
 4. 1 tatlı kaşığı vanilya
 5. Yarım su bardağından birazcık fazla bal
 6. 2 su bardağı su

Yapılışı

Rejim sütlaç yapmak için ilk olarak bir tencereye 2 bardak su ve yarım su bardağı pirinç yada yulafı alın. Pirinçler haşlanıp suyu azalanınca içine süt ve vanilyayı ekleyip süt kaynayana kadar pişirin. Öteki taraftan nişastayı fazlaca azca su ile açıp kaynayan sütlaca ekleyip güzelce karıştırın. Kaynadıktan sonrasında sütlacı ocaktan alıp içine balını da ilave edin. Hazırlamış olduğunuz sütlaç birazcık ılındığında kaselere alın ve bir fırın tepsisine dizin. Peşinden fırın tepsisinin içini kaselerin yarısında olacak şekilde soğuk su ile doldurun. Bu şekilde tepsiyi öncesinden ısıtılmış 180 derecelik fırına alıp üstü kızarana kadar pişirin. Afiyetle yiyin.

Diyetisyen Yaren Koşar’dan Fırında Rejim Sütlaç Tarifi

Malzemeler

 1. 2 su bardağı süt
 2. 4 yiyecek kaşığı buğday
 3. 2 yiyecek kaşığı pekmez
 4. 1 yiyecek kaşığı nişasta

Yapılışı

Fırında rejim sütlaç için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan bir tencereye buğday ve suyu alıp haşlamanız. Öteki taraftan başka bir ufak tencerede süt ve nişastayı pişirin ve kıvamı yoğunlaştığında ocaktan alıp buğday tenceresine ekleyip fokurdamasını bekleyin. Kaynadıktan sonrasında ocağın altını kapatın ve içine pekmezi de ilave ettikten sonra sütlacınız hazır. Isterseniz kaselere paylaştırdıktan sonrasında 5 dakika kadar fırına verebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.