1 Kase Erişteli Mercimek Çorbasının Kalorisi Ne Kadar?

0

Vatanımızda en oldukca sevilen ve tüketilen kuru bakliyatların başlangıcında gelen yeşil mercimek sıhhat için yararlı olmasının yanı sıra zayıflamaya de katkısı çoktur. İşte bu yüzden diyetisyenler rejimde olup zayıflama amacında olan kişilere yeşil mercimek yemelerini tavsiye etmektedir.

Yeşil Mercimeğin Kalorisi Nedir?

Diyetisyen Selahattin Dönmez 1 tabak yeşil mercimek yemeğinin (çorbasının) 230 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

 1. 1 kepçe yeşil mercimek çorbası (yeşil mercimek yemeği) 121 kaloridir.
 2. 1 kase erişteli yeşil mercimek çorbası 299 kaloridir.

Yeşil Mercimeğin Zayıflamaya ve Sağlığa Yararları Nedir

 1. Yeşil mercimeğin yapısında oldukca iyi oranda lif bulunur. Bu lifler aslına bakarsak bitkilerin hücrelerindeki duvarlarda yer edinen bir tür bileşendir. İnsan vücuduna giren lif bileşenleri şişip hacim kaplarlar. Kapladıkları bu hacim yardımıyla kişinin acıkma hissi azalır ve uzun süreler tok hissettiği için yeme ihtiyacı hissetmez. Bu da lifli gıdaları rejimde en büyük destek hale getirir.
 2. Yeşil mercimeğin zayıflamaya olan faydası da çoktur. Bundan dolayı yeşil mercimek sıhhatli ve yararlı bitkisel protein ihtiva eder. Bitkilerin haiz olduğu ısı tesiri mekanizması da insan vücudunda metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede vücudun sindirim gerçekleştirmek için harcamış olduğu enerji artar ve bu da vücudun zayıflama sürecine destek olan oldukca mühim bir faktördür. 
 3. Yeşil mercimek tüketimi bağırsakların çalışmasını arttırır. Bu yüzden de sindirimi kolaylaştıran yeşil mercimek vücuttaki metabolizma ve boşaltım sisteminin de işleyişini arttırır.  Bundan dolayı boşaltım sisteminin yavaş emek harcaması kilo vermeyi zorlaştırır. Bunu önlemek için yeşil mercimek tüketebilirsiniz.
 4. Yeşil mercimekte sağlığa oldukca yararlı protein, karbonhidrat; lif, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamin ve yüksek oranda folik asit bulunmaktadır.
 5. Yeşil mercimek sıhhat için oldukca iyi bir baklagildir. Bilhassa içeriğindeki rejim lifinin sindirim sistemini destekleyen, kolesterol ve kandaki şeker oranını düşüren oldukca fonksiyonel bir tesiri vardır.
 6. Yeşil mercimekteki varlıklı lifler ve bitkisel proteinler vegan ve vejeteryan kişiler için oldukca iyi gıda kaynaklarıdır.
 7. Yeşil mercimeğin haiz olduğu polifenollerin vücutta fena huylu hücre üretilmesini ve dolayısıyla kansere karşı olduğu bilinmektedir. Ek olarak bu yüzden yeşil mercimek kanser tedavisinde de destek bir besindir.
 8. Yeşil mercimek lif ve folat ihtiva eder ve bu bileşenlerin vücutta kalp hastalıklarına karşı oldukca faydalıdır. Uzmanların son yıllarda yürüttüğü araştırmalarda yeşil mercimeğin içeriğindeki liflerin vücuttaki fena kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterolü ise yükselttiği gözlemlenmiştir.
 9. Yeşil mercimekte yüksek oranda alkali protein bulunmuş olduğu için vücuttaki pH seviyesini dengelemeye yardımcıdır.
 10. Yeşil mercimeğin yarım fincanında 180 mikrogram folat bulunmaktadır. Bir folat formu olan folik asitin ise hamile hanımefendiler ve hamile kalmak isteyen hanımefendiler için oldukca yararlı olduğu bilinmektedir. Ek olarak, folik asit anne karnındaki bebekte beyin ve omurilikte meydana gelebilecek nöral tüp kusurlarının önüne geçmektedir. Bu yüzden hamile anne adaylarının yeşil mercimek tüketmesi önerilmektedir.
 11. Bir fincan kadar yeşil mercimekte 71 mg magnezyum bulunmaktadır. Magnezyumun vücutta kan akışını ve oksijeni iyileştiren bir gıda maddesi olduğu ispatlanmıştır.
 12. Yeşil mercimekler tüketilip bağırsağa indiğinde oradaki hareketleri arttırmaktadır. Bağırsakların çalışmasıyla da metabolizma daha iyi ve doğru çalışır. İyi çalışan metabolizma ise kişinin zayıflamasına yardımcıdır.
 13. Yeşil mercimekte yer edinen bolca lif içinde ne olduğu vücutta derhal sindirilmediği için kişinin daha uzun süreler tok hissetmesine destek sunar.
 14. Yeşil mercimekte yüksek oranda demir bulunmaktadır. O şekilde ki bir porsiyon yeşil mercimek vücudun günlük demir gereksiniminin %40’ını karşılamaktadır.
 15. Yeşil mercimek potasyum açısından da zengindir ve bu sayede hem tansiyonu dengelemekte hem de kalp sağlığını yükseltmektedir.
 16. Yeşil mercimeğin kan şekerini dengelediği bilinir ve bu sayede kişideki halihazırda mevcut olan şeker hastalığına iyi gelip şikayetleri hafifletmektedir.
 17. Yeşil mercimekte yüksek oranda bitkisel karbonhidrat bulunmaktadır. Öteki bir deyişle, yeşil mercimek tüketimi vücuda kaliteli şeker vermeye yardımcıdır. Bu da rejim döneminde kişinin daha azca kalorili gıda tüketmesine katkı elde eden bir faktördür.  Bundan dolayı rejim dönemlerinde insanoğlu çoğu zaman belli besinler tüketir ve belli gıdalardan kaçındığı için buna bağlı olarak vücuda yeterince şeker girmez. Dolayısıyla şahıs bitkinlik, halsizlik ve bitkinlik yaşar. Bunu önlemek için mesela salataya eklenecek 2 yiyecek kaşığı yeşil mercimeği vücuda sıhhatli şeker girişini sağlamış olduğu için kişinin rejim dönemlerinde yaşamış olduğu halsizlik probleminin önüne geçer.

100 Gram Yeşil Mercimek Çorbasının Gıda Kıymeti Nasıldır

Karbonhidrat 36.6 gr

Lif 26.0 gr           

Protein 23.0 gr

Yağ 0.9 gr           

Kolesterol           0.0 mg

A Vitamini           17.0 IU 

C Vitamini           1.0 mg

Potasyum           967.0 mg            

Kalsiyum             64.0 mg

Demir   7.8 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.