1 Kase 1 Porsiyon Şehriye Çorbası Kalori Miktarları

0

1 Kase 1 Porsiyon Şehriye Çorbası Kalori Miktarları

Şehriyeli çorba, kimi zaman tel şehriye kimi zaman de arpa şehriye ile yapılmakta ve her haliyle fazlaca beğenilmektedir. Hele ki et suyu ya da tavuk suyu ile pişen şehriye çorbasının tadına diyecek yoktur. Her yemeğin yanına yakışan ve anne çorbası diye malum bu çorba fazlaca kısa sürede hazırlansa da tadı uzun süre damağımızdan gitmez. Şehriye çorbasını yapmak için 10-15 dakika ayırmanız yeterlidir. Ortaya çıkan netice sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Şehriye Çorbası Kaç Kalori Yapar?

Tel Şehriye Çorbası Kalori Miktarları

 1. 1 porsiyon tel şehriye çorbası 125 kaloridir.
 2. 1 kepçe tel şehriye çorbası 95 kaloridir.
 3. 1 orta boy kase tel şehriye çorbası 142 kaloridir.
 4. 1 büyük boy kase tel şehriye çorbası 190 kaloridir.

Arpa Şehriye Çorbası Kalori Miktarları

 1. 1 kepçe arpa şehriyeli çorbanın kalorisi 136 kaloridir.
 2. 1 çorba kaşığı arpa şehriyeli çorba; 9 kalori ihtiva eder.
 3. 1 kase arpa şehriyeli çorbanın kalorisi; 181 kaloridir.

Şehriye Çorbası Kilo Aldırır mı?

Şehriye çorbası kış mevsiminde sofralardan asla tamamlanmamış olmaz sadece leziz tadı her mevsim aynıdır. Rejim yapanlar ise haklı olarak besinlerin kalori değerlerini merak etmekte ve şehriye çorbası kilo aldırır mı? diye sormaktadır. Doğal ki şehriye çorbasının da belli bir ölçü dahilinde tüketilmesi gerekir. 1 kase şehriye çorbası, yemeğiniz için iyi bir başlangıçtır ve kilo yapmaz. Bolca oranda vitamin içeren şehriye çorbası, vücut direncini artırarak hastalıklarla savaşır. Öte taraftan şehriye çorbası yaparken azca yağ kullanırsanız kalorisi yüksek olmayacaktır.

Şehriye Çorbası Rejimde Iyi mi Tüketilmeli?

Formunuzu yitirmek istemiyorsanız ya da zayıflamaya çalışıyorsanız şehriye çorbası yaparken bazı hususlara itina göstermelisiniz. Her şeyden ilkin, çorbanıza sakatat vs. eklememeli, katkı maddesi bulunduran yağlar kullanmamalısınız. Mesela margarinden uzak durmalısınız. Bundan dolayı margarinin gıda kıymeti yoktur ve en kalorili yağ çeşididir. Bu yüzden tereyağı yada zeytinyağı daha sıhhatli bir seçimdir. Şehriye olarak da tel şehriye kullanmanız önerilir. Zira tel şehriye çorbası daha acele pişer ve midede kolayca hazmedilir. Şehriye çorbası yapımında dikkat edilecek öteki bir nokta ise suyunun bir miktar daha çok koyulmasıdır. Iyi mi ki makarnalar suyunu derhal çekiyor ise, şehriyeler de öyledir. Doğrusu şehriye bir çeşit hamurdur ve suda bekledikçe çorbanızın suyu azalacaktır. Şehriye çorbası hazırlarken susuz olmamasına dikkat edilmeli, azca yağ kullanılmalı ve bolca limon sıkılmalıdır. Bu sayede alacağınız lezzet maximum düzeye ulaşacaktır.

Rejim Şehriye Çorbası Iyi mi Yapılır?

Malzemeler:

 1. 4 tane iri boy domates
 2. 1,5-2 kahve fincanı arpa şehriye
 3. 1 tatlı kaşığı salça
 4. 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 5. Tuz karabiber

HAZIRLANIŞI :

Domatesleri rendeliyoruz. Daha evvel ısınmasını sağladığımız teflon tencereye bir çorba kaşığı zeytinyağı ilave ediyor ve ocakta kızdırıyoruz. Yağımızı güzelce kızdırdıktan sonrasında rendelediğimiz domatesleri suyu çekilinceye dek kavuruyoruz. Bu sırada arpa şehriyelerimizi de ekliyoruz ve domateslerimizle beraber kavurmaya devam ediyoruz. bir tatlı kaşığı salça koyarsak rengi kıpkırmızı olacaktır. Peşinden içine kaynamış su ekliyoruz, 5-6 su bardağı kadar su kafi gelecektir. Çorbamızı ara sıra karıştırmaya dikkat ederek orta ateşte pişiriyoruz ve kaynayınca ocaktan indiriyoruz. Limonlu olarak tüketmenizi tavsiye ederiz, şu sebeple daha leziz olmaktadır.

Not: Görüldüğü şeklinde bu çorbada hem un yoktur hem de yağ oranı düşüktür. Bu yüzden kilo aldırmaz ve güvenle tüketilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.