1 Hurma Kaç Kalori, Kuru Hurma Kilo Aldırırmı, Zayıflatırmı?

0

Hurma, demir, kalsiyum, lif, magnezyum, potasyum, bakır, manganez, B6 vitamini benzer biçimde vücudumuz için lüzumlu birçok vitamin ve minerali muhteviyatında barındıran oldukca besleyici mükemmel bir gıdadır. Rejiminize hurmayı kesinlikle dahil etmelisiniz. Hurma, sizi sıhhatli ve fit tutmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek, zayıflarken hastalanmanızı da engeller. Bugünkü makalemizde, (Hurma zayıflatır mı, kilo yapar mı, 1 tane hurma kaç kaloridir?) Sorularına diyetisyenlerin verdiği cevapları yayımlıyoruz.

İştahı kapatır

Beslenme ve Rejim Uzmanı Güzide Arslan, hurmanın % 20 su içinde ne olduğu ve lifli yapısı yardımıyla bağırsakları rahatlattığını, bağırsakları hareket ettirip kabızlığı gidererek, gıdaların emilim süresini yavaşlattığını ve zayıflamaya destek bulunduğunu bildiriyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: (Meydana getirilen araştırmalarda sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat ilkin iki-üç hurma yenilerek meydana getirilen diyetin iştah kesip tok tutttuğu ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak daha süratli kilo verdirdiği gözlemlenmiştir.)

Tok meblağ

Hurma, bakır, selenyum, magnezyum benzer biçimde çeşitli vitamin ve minerallerle doludur. Ek olarak tokluk hissi veren ve iştah kesen çözünen ve çözünmeyen lifler açısından da zengindir ki bu da sizi gereksiz yiyecek yemekten koruyup, kilo almanızı önler. Lifli besinlerin zayıflamaya destek olduğuna dair pek oldukca bilimsel araştırma yapılmıştır.

Kan şekerini dengeler

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, hurmanın kolay sindirilen, şeker bakımından yüksek bir gıda bulunduğunu, düşük kan şekerini anında normale döndürmeye destek bulunduğunu bildiriyor ve sözlerine şunları ekliyor: (Hurma açlık hissini bastırıp, oldukca yemeyi engellemiş olan, zayıflamaya destek görkemli bir besindir.)

Ara öğünler için mükemmel bir alternatiftir

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, hurmanın glukoz, sukroz ve fruktoz benzer biçimde naturel şeker içinde ne olduğu ile enerji seviyesini yükselten gıdalardan bulunduğunu, daha çok yarar sağlamak için sütle beraber tüketilip besleyici bir ara öğün yapılabileceğini bildiriyor.

Hurma kaç kalori?

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, 1 tane hurmanın 20-25 kalori bulunduğunu, ¼ su bardağı kuru hurmanın kısaca ortalama 8 tane hurmanın 169 kalori olup, 0.2 g yağ, 45 g karbonhidrat, 4.8 g lif, 0.6 mg demir ve 394 mg da potasyum içerdiğini bildiriyor.

Kabızlığı giderir

Hurma, bağırsaklarınızı yumuşatarak sizi kabızlıktan korur, size sıhhatli bir sindirim sistemi sağlar ve metabolizmanızın hızlanmasına da destek sunar. Bu sayede kilo vermenizde mühim rol oynar. Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Suzan Gerdan, hurmanın kabızlığı önlemek için şu şekilde tüketilebileceğini bildiriyor: (Bir bardak suyun içine akşamdan iki tane hurma koyun, sabah aç karına bu suyu içip, hurmaları yiyin. İçerisine 1 yiyecek kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı da zeytinyağı koyduğunuzda tesiri daha da artacaktır.)

Kolesterol ve trans yağ içermez

Hurmanın leziz olması, trans yağ bakımından düşüklüğü, hurmayı rejim süresince tüketebilceğiniz sıhhatli bir atıştırmalık haline getiriyor.

Yağ yakmaya destek sunar

Hurmanın Sülfür ve potasyum benzer biçimde maddeler açısından varlıklı oluşu yalnız sıhhatli bir kalp için değil, bununla beraber vücuttaki yağların çözülmesinde de mühim bir etkendir. Kilo vermek ve metabolizma hızınızı yükseltmek için sabah kahvaltılarınızda hurma yiyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.