1 Hurma Kaç Kalori, Kuru Hurma Kilo Aldırırmı, Zayıflatırmı?

0

Hurma, demir, kalsiyum, lif, magnezyum, potasyum, bakır, manganez, B6 vitamini gibi vücudumuz için gerekli birçok vitamin ve minerali içeriğinde barındıran çok besleyici harika bir gıdadır. Diyetinize hurmayı kesinlikle dahil etmelisiniz. Hurma, sizi sağlıklı ve fit tutmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek, zayıflarken hastalanmanızı da engeller. Bugünkü makalemizde, (Hurma zayıflatır mı, kilo yapar mı, 1 adet hurma kaç kaloridir?) Sorularına diyetisyenlerin verdiği cevapları yayımlıyoruz.

İştahı kapatır

Beslenme ve Diyet Uzmanı Güzide Arslan, hurmanın % 20 su içeriği ve lifli yapısı sayesinde bağırsakları rahatlattığını, bağırsakları hareket ettirip kabızlığı gidererek, gıdaların emilim süresini yavaşlattığını ve kilo vermeye yardımcı olduğunu bildiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: (Yapılan araştırmalarda sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce iki-üç hurma yenilerek yapılan diyetin iştah kesip tok tutttuğu ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak daha hızlı kilo verdirdiği gözlemlenmiştir.)

Tok tutar

Hurma, bakır, selenyum, magnezyum gibi çeşitli vitamin ve minerallerle doludur. Ayrıca tokluk hissi veren ve iştah kesen çözünen ve çözünmeyen lifler açısından da zengindir ki bu da sizi gereksiz yemek yemekten koruyup, kilo almanızı önler. Lifli besinlerin zayıflamaya yardımcı olduğuna dair pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır.

Kan şekerini dengeler

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, hurmanın kolay sindirilen, şeker bakımından yüksek bir besin olduğunu, düşük kan şekerini anında normale döndürmeye yardımcı olduğunu bildiriyor ve sözlerine şunları ekliyor: (Hurma açlık hissini bastırıp, çok yemeyi engelleyen, zayıflamaya yardımcı muhteşem bir besindir.)

Ara öğünler için harika bir alternatiftir

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, hurmanın glukoz, sukroz ve fruktoz gibi doğal şeker içeriği ile enerji seviyesini yükselten gıdalardan olduğunu, daha fazla fayda sağlamak için sütle birlikte tüketilip besleyici bir ara öğün yapılabileceğini bildiriyor.

Hurma kaç kalori?

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, 1 adet hurmanın 20-25 kalori olduğunu, ¼ su bardağı kuru hurmanın yani yaklaşık 8 adet hurmanın 169 kalori olup, 0.2 g yağ, 45 g karbonhidrat, 4.8 g lif, 0.6 mg demir ve 394 mg da potasyum içerdiğini bildiriyor.

Kabızlığı giderir

Hurma, bağırsaklarınızı yumuşatarak sizi kabızlıktan korur, size sağlıklı bir sindirim sistemi sağlar ve metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı olur. Bu sayede kilo vermenizde önemli rol oynar. Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Suzan Gerdan, hurmanın kabızlığı önlemek için şöyle tüketilebileceğini bildiriyor: (Bir bardak suyun içerisine akşamdan iki adet hurma koyun, sabah aç karına bu suyu içip, hurmaları yiyin. İçerisine 1 yemek kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı da zeytinyağı koyduğunuzda etkisi daha da artacaktır.)

Kolesterol ve trans yağ içermez

Hurmanın lezzetli olması, trans yağ bakımından düşüklüğü, hurmayı diyet boyunca tüketebilceğiniz sağlıklı bir atıştırmalık haline getiriyor.

Yağ yakmaya yardımcı olur

Hurmanın Sülfür ve potasyum gibi maddeler açısından zengin oluşu sadece sağlıklı bir kalp için değil, aynı zamanda vücuttaki yağların çözülmesinde de önemli bir etkendir. Kilo vermek ve metabolizma hızınızı yükseltmek için sabah kahvaltılarınızda hurma yiyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.