1 Dilim Ayvalık Tostu Ekmeği Kaç Kaloridir?

0

Ayvalık tostu, tost çeşitleri içindeki en kalorili tostlardan birisidir ve dolayısıyla içinde yüksek oranda enerji bulunmaktadır. Ketçap ve mayonez benzer biçimde daha birçok malzemenin birleştirilerek yapıldığı ayvalık tostu her ne kadar leziz de olsa kilo aldıran bir besindir. Bu yüzden rejimde yenmemelidir.

Ayvalık Tostunun Kalorisi Ne?

Diyetisyen Betül Öztürk 1 tane Ayvalık tostunun 542 kalori bulunduğunu bildirmektedir. Ek olarak Dyt. Öztürk Ayvalık tostunda 34 gram karbonhidrat ve 32 gram yağ bulunduğunu bildirmektedir.

1 dilim ayvalık tostu ekmeği 120 kaloridir

Ayvalık Tostunun Yanına Ne Yemeli?

Ayvalık tostu leziz ve besleyici olmasının yanında süratli hazırlanması dolayısıyla yaygın olarak tüketilen bir besindir. Devletimizde Ege bölgesinde ayvalık tostu oldukça sevindirilmiş olduğu için çoğunlukla tüketilmektedir. Leziz bir fastfood olan ayvalık tostu günün herhngi bir zamanında tüketilmesi dolayısıyla dikkat çekmektedir. Ayvalık tostu yapılırken kızarmış tost ekmekleri arasına sucuk, salam, kaşar peyniri, turşu, domates, ketçap ve mayonez konur. Ayvalık süresini 5 dakika benzer biçimde kısa bir sürede yapabilirsiniz.

Ayvalık tostunun yanında patates kızartması yiyebilir ve kola içebilirsiniz. Ayvalık tostu dışarıda çoğu zaman bu şekilde menü olarak satılmaktadır ve aslına bakarsak bu şekilde daha leziz olmaktadır. Ayvalık tostu ve patates kızartması ikilisini kesinlikle denemelisiniz.

Leziz Ayvalık Tostu Tarifi

Malzemeler

 1. 2 dilim ayvalık tost ekmeği
 2. 6 Dilim Kaşar Peyniri
 3. 4 Dilim Salam
 4. 3 Tane Sosis
 5. 4 Dilim Sucuk
 6. 1 Yiyecek Kaşığı Sıvıyağ
 7. 3 Yiyecek Kaşığı Amerikan Salatası
 8. 3 Dilim Domates
 9. 1 Tane Kornişon Turşusu
 10. Mayonez
 11. Ketçap

Yapılışı

Ayvalık tostunu yapmak için ilk olarak ufak bir tavayı ocağa alıp içine yağı ilave edin. Yağ ısınırken içine salam, sosis ve sucuğu jülyen şu demek oluyor ki ince uzun şekilde doğrayın ve pişirin. İlk ilkin sosisleri 1-2 dakika pişirin ve arkasından sucuk ve salamı da 1-2 dakika piştikten sonra tavayı ocaktan alın. Öteki taraftan 2 ayvalık ekmeğini izli bir tencerede arka önlü şekilde izi çıkana kadar kızartın. Kızartırken ekmeklerin üstüne ağırlık verirseniz ekmekler hem daha ince hem de daha kıtır olacaktır. Kızaran ekmekler sıcakken üstüne sırasıyla 3 dilim kaşar peynirini, kızartmış olduğunuz salam, sosis ve sucuğu koyun. Peşinden amerikan salatası, domates,kornişon turşu ve bir kere daha 3 dilim kaşar peynirini de koyup öteki ekmek dilimini de alıp tostu kapatıp gene izli tavaya koyun. Pişerken üstüne hafifçe baskı uygularak içindeki kaşarların erimesini sağlayın. İki yüzünü de pişirdiğiniz ayvalık tostunu ocaktan alın. İşte ayvalık tostunuz hazır. Afiyetle yiyin.

Ayvalık Tostunun Gıda Kıymeti Nasıldır?

 1. Karbonhidrat     23.3 g
 2. Lif 1.3 g % 5.2
 3. Protein 8.2 g
 4. Yağ 10.6 g           
 5. Kolesterol 19.5 mg
 6. A Vitamini           318.1 IU              
 7. C Vitamini           5.4 mg
 8. Potasyum           129.4 mg            
 9. Kalsiyum             171.4 mg
 10. Demir   2.1 mg 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.