1 Dilim 1 Bir Kibrit Kutusu Peynir Kaç Kalori Peynir Kilo Yaparmı?

0

Peynir, devletimizde kahvaltıların vazgeçilmezi olan temel besin maddelerindendir. Peynir kalsiyum potasyum, fosfor, magnezyum, A ve E vitaminleri içeren sıhhat için de oldukca yararlı bir besindir. Bu makalemizde peynir, beyaz peynir, lor peynir, tulum peynir, kaşar, keçi peyniri, gravyer peynir, krem peynir, parmesan peynir, çökelek, cheddar, mozeralla, Edirne, Urfa peyniri, süzme peynirin Uzman Diyetisyenler tarafınca bildirilen kalori miktarları hakkında bilgiler vereceğiz.

Peynir kilo yapar mı ve kaç kaloridir sorusuna Uzman Diyetisyen Işıl Sayın şu cevabı veriyor; 100 gr peynirde 40 gr yağ bulunmaktadır. Bu yağın 24 gramı doymuş doğrusu hayvansal yağ içermektedir. 100 gram peynir 409 kaloridir ve bu da peynirin yüksek kalorili ve kilo aldıran yiyeceklerden bulunduğunu gösterir.

Diyetisyen Nilüfer Bayram peynirin kilo alıp verme üstüne tesirleri hakkında şu detayları veriyor;

Peynir, sofraların vazgeçilmezidir. Oldukca yağlı ve tuzlu peynirler kilo yapar. Peynir satın alırken tuz oranının düşük olmasına ve azca yağlı olmasına dikkat etmek gerekir.  Peynir iyi bir kalsiyum deposudur, sadece porsiyonunu iyi ayarlamak lazım. Bayanlar için bir iki kibrit kutusu 30-60 gram; erkeklerde de 60-90 gram kadar aktiviteyle orantılı olarak veriyoruz. 1200-1400 ya da 1800-1900 kalorilik bir rejimde erkekler için 60-90 gram peynir tüketilebilir. Ek olarak 2-3 su bardağı süt yoğurt yerine bir kibrit kutusu peynir ya da iki kibrit kutusu kadar peyniri bir su bardağı süt, yoğurtla değişimli olarak tüketilebilir.

Hangi Peynir Kaç Kalori? Diyetisyen Nilüfer Bayram Konu alıyor

30 gr  ( doğrusu 1 kibrit kutusu yada 1 dilim peynirin kalori, yağ ve sodyum miktarları)

           KALORİ (kal)  YAĞ (gr) SODYUM (mg)

 1. Beyaz peynir (tam yağlı)               124         12            210
 2. Beyaz peynir (yağsız)                     54           7             210
 3. Taze kaşar                                      106        8,5            180
 4. Lor peyniri  % 2 yağlı                      27        0.6            121
 5. Keçi peyniri                                      80        6,3            110
 6. Gravyer peyniri                              115           9              90
 7. Krem peynir mütevazı                          113       11,1           105
 8. Krem peynir otlu, baharatlı            75         6,9           105
 9. Parmesan Peyniri                          132       11,4           360
 10. Rokfor                                             108        9,3           480
 11. Gouda peyniri                                109        8,8            180
 12. Eski kaşar                                      127       11,7            255
 13. Gravyer                                          115           9               90
 14. Düzgüsel tulum (Erzincan tulum)   109           9             155
 15. Çökelek                                           65       10,5             100
 16. Mozzerella                                      76         5,9             150
 17. Cheddar                                        122       10,2             186
 18. Edirne peyniri                                70,4       5,5             75,6
 19. Urfa peyniri                                    94          7,9             68,4

Beyaz Peyniri Tuzu azalsın diye Suya Koymak Kalorisini de Azaltır mı? Diyetisyen Nilüfer Bayram Cevaplıyor

Bu mevzuda biz uzmanların tavsiyesi şöyledir;

 “Diyetisyen Nilüfer Bayram konu alıyor; Bu şekilde yapınca kalorisinin oldukca fark edeceğini düşünmüyorum bundan dolayı peynirin kendine özgü doymuş yağ yapısı var, bu yağ suyla çözünecek bir yağ değildir. Doymuş yağ olduğundan de suyla çözüneceğini zannetmiyorum.”

Rejimde Yağlı Peynir mi, Yağsız Peynir mi Tüketmeli? Diyetisyen Hacer Özkaya’nın cevabı:

Bu sual biz diyetisyenlere en oldukca sorulan sorulardandır. Eğer kilo aldıran bir rejim hazırlamıyorsam benim ilk tercihim azca yağlı peynirden yanadır. Aslen azca ve oldukca yağlı peynirin aalarında oldukca kalori farkı yoktur. Azca yağlı peynir yerken de iyi mi olsa kilo yapmaz diye normalde iki kat fazla peynir tüketmemelidir. Benim azca yağlı peynir mevzusunda oldukca ısrarlı olmamamın temel sebebi şahıs şişmansa, kolesterolü yüksekse yada şeker hastası ise yaşam tarzını değiştirmelidir. Bundan dolayı bunlar kronik hastalıklar doğrusu yaşam boyu bizimle olacak sıhhat sorunlarıdır. Şahıs rejim esnasında azca yağlı peynir tüketip sonrasında düzgüsel peynire dönecekse bu, eski sıhhat problemlerine geri dönmeyi kolaylaştırır. Bundan dolayı ilk dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ölçülü yemektir. Azca yağlı olursa da daha sıhhatli olur.

Karpuz ve peynir beraber tüketilince kilo yapar mı?

Diyetisyen Nilüfer Bayram konu alıyor; Kesinlikle evet. Ev yemeğinin tokluk hissi karpuz peynir ikilisinden daha fazladır bu yiyecek sizi iki üç saat tok tutarken; karpuz peynirden alınan kalori oldukca süratli bir halde kana karışır, karpuz peynir menüsü sizi asla doyurmaz.

Peynir şeklinde Kalsiyumu Yüksek Gıdalar Kilo Verdiriyor!

Peynir yapımında çoğu zaman peynir mayası olarak malum bir enzim karışımı süte ilave edilir ve sütün kesmesiyle peynir elde edilir. Bir kibrit kutusu doğrusu 30 gram peynirde 100 mg kalsiyum, bir kibrit kutusu kaşar peynir ise 233 mg kalsiyum ihtiva eder. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için mühim bir mineraldir. Kalsiyum sinir sistemi çalışmasında, kasların kasılmasında ve kanın pıhtılaşmasında vazife alır. Peynir yiyerek vücudumuzun günlük kalsiyum ihtiyacının mühim bir kısmını karşılayabiliriz. Diyetisyen Büşra Totan peynirin içinde yer almış olduğu kalsiyum açısından varlıklı gıdalarla beslenmenin zayıflama üstünde tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Peynir ve kaşar şeklinde kalsiyumdan varlıklı rejimler kişiyi daha uzun süre tok meblağ. Kalsiyum, yağ yakımını destek sunar. Yağ depolanmasını engeller. Yiyeceklerden alınan kalsiyumun zayıflama üstüne tesiri daha yüksektir. Meydana getirilen bir çalışmada; 20-65 yaş arası kişilerin günlük 600 mg kalsiyumdan daha azca kalsiyum almalarının karın bölgesinde yağlanmaya yol açmış olduğu tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada ise 800-1400 mg/gün kalsiyum içeren diyetlerin zayıflamada etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Ek olarak  verilen kilonun yağdan olması da kalsiyum içinde ne olduğu yüksek diyetin öteki pozitif yönüdür. Bundan dolayı uzmanlar tarafınca günde 3 porsiyon azca yağlı süt ve süt ürünleri tüketimi önerilmektedir.

Süzme Peynir Kaç Kalori?; Dr. İsmail Can Ziraatçi 100 gram süzme peynirin 240 kalori bulunduğunu bildiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.