1 Dilim, 1 Tane Cevizli Baklava Kaç Kalori Yapar Rejimde Yenir mi?

0

Cevizli baklava birçok insanoğlunun sevmiş olarak tükettiği oldukça yüksek kalorili şerbetli bir tatlıdır. Cevizli baklavanın içinde yüksek oranda ceviz, şeker, un, yağ, tereyağı bulunmaktadır bu yüzden de kalori miktarı oldukça fazladır ve kolaylıkla kilo aldırabilir.

Cevizli Baklavanın Kalori Kıymeti Nedir?

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk 1 dilim cevizli baklavanın 171 kalori bulunduğunu bildirmektedir. 1 porsiyon cevizli baklava, 2 dilim baklavadan oluşmaktadır. 1 porsiyon şu demek oluyor ki 2 dilim baklava 342 kaloridir.

Cevizli Baklava Kilo Aldırır mı Rejimde Yenebilir mi?

Cevizli baklava kilo aldıran bir tatlıdır ve şişmanlamaya sebep olmaktadır. Kilo aldırmak haricinde tertipli olarak cevizli baklava tüketmek kişinin şeker ve kolesterol şeklinde sıhhat problemleri yaşamasına da yol açacaktır.

Vatanımızda şerbetli tatlıların başlangıcında gelen baklavada şeker ve yağ oranı oldukça yüksektir.  Bu yüzden de baklavadaki kalori miktarı oldukça yüksek olduğundan çoğunlukla tüketilmesi halinde kilo aldırması kaçınılmazdır.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı kilo vermek isteyenler haricinde kilosunu korumak ve fit olmak isteyen kişiler cevizli baklava yememelidir. Bilhassa bayramlarda tüketilen cevizli ev yada pastane baklavaları oldukça leziz olduğundan caydırıcıdır. Bu yüzden de kilo vermek isteyen kişilerin hayır diyemediği bir tatlı olur. Eğer siz de bu durumu yaşıyorsanız, kilo almamak için bilhassa baklava yediğiniz gün aldığınız kaloriyi düşük tutmalı ve kesinlikle egzersiz yapmalısınız. Bu sayede dengeli bigün geçirmiş olmuş olursunuz.

Cevizli baklavanın kilo aldırdığını yazımızın başlangıcında ifade etmiştik. Bunun sebebi cevizli baklavanın aşırı (mesela her hafta 2-3 dilim) ve oldukça sık tüketilmesidir. Tam tersine, eğer yalnızca ayda bir kez tüketeceğiniz cevizli baklavanın yanında spor ve yürüyüş yapmış olursanız kilo almazsınız. Zira bu şekilde  baklavadan aldığınız kaloriyi aslına bakarsan yakmış olmuş olursunuz.

Cevizli baklava yüksek kalorili olduğundan rejimi bozar, rejimde yenilmesi önerilmez. Yoksa zayıflamanız oldukça güçleşir.

Cevizli Baklavanın Zararları Nedir?

Baklavanın tüm çeşitleri ükemizde yaygın olarak tüketilmektedir. Sadece uzmanlar baklavayı asla önermez zira vücuda çok da fazla bir faydası yoktur. Ihtimaller içinde tek faydası vücuda enerji vermesidir ki bu enerji de aslına bakarsan sağlıksız ve kısa sürelidir.

Cevizli baklavada oldukça yüksek oranda şeker bulunmuş olduğu için bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

Cevizli baklava kişinin vücut olarak erkenden yaşlanmasına sebep olduğu bilinmektedir.

Diyetisyen Dilara Koçak’dan Rejim Cevizli Baklava Tarifi

Malzemeler

  1. Baklava yufkası
  2. 2 tane rendeden geçirilmiş elma
  3. 50 gram tereyağı
  4. 1 çay bardağı kadar dövülmüş ceviz
  5. 2 yiyecek kaşığı bal
  6. Tarçın

YAPILIŞI:

Cevizli baklava hayata geçirmeye iç harcını hazırlamakla başlayın. Bunun için bir tavayatereyağ alıp eritin. Eriyen yağa elma rendeleyip ceviz ilave edin. Son olarak karışıma tarçın da ekleyip güzelce karıştırıp tereyağda pişmesini sağlayın. Bu şekilde iç harcınız hazır olduktan sonrasında baklavayı hayata geçirmeye geçin.

20 baklava yufkasını sarmak için 2li gruplara bölelim. Ondan sonra üzerine hazırlamış olduğunuz iç harcın ilkin tereyağından hemen sonra malzemesinden koyup rulolar halinde gösterim. Sarma işlemi bittikten sorna kazanmış olduğunuz 10 ruloyu bir fırın tepsisine yerleştirin. Tümünü yerleştirdikten sonrasında tamamının üstüne gelecek şekilde tereyağ gezdirin ve tarçın ilave edin. Bu şekille tepsiyi fırına verin. Piştikten sonrasında fırından alın ve hala sıcakken bal ile tatlandırın. Son olarak üzerini istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. İşte rejimde miktarına dikkat ederek yiyebileceğiniz cevizli baklavanız hazır. Afiyetle yiyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.