1 Bir Tabak Kuru Fasulye Kaç Kalori Gıda Kıymeti Protein Miktarı

0

Kuru fasulye devletimizde sık tüketilen, yiyecek kültürümüzde yer edinen en fazlaca sevilen yemeklerdendir. Hele kuru fasulye, pilav ve ayran ya da cacıkla kurulan bir sofraya oturduk mu deymeyin keyfimize! Peki bu kadar sık tüketilen kuru fasulye kilo aldırır mı, kalorisi yüksek mi? İşte tüm bu soruların Uzman diyetisyenler tarafınca verilen cevapları;

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Canan Doğan kuru fasulye kilo verdirir mi, kuru fasulyenin zayıflama üstünde tesirleri nedir? Sorusunu şöyleki cevaplıyor; 100 gr. kısaca 5-6 yiyecek kaşığı kuru fasulye 350 kaloridir. Kuru fasulye baklagillerden bir gıdadır, kişiyi tok meblağ, acıkmayı önler. Kalorisi devasa yükseklikte olmadığından rejim listeleri ve kilo koruma rejimleri için ideal besinlerdendir.  5-6 yiyecek kaşığı kuru fasulye rejim posası kısaca lif oranı en yüksek besinlerdendir. Lifli gıdalar tüketmek dışkılamayı artırarak bağırsakta oluşan kalıntıların hızla dışarı atılmasını sağlar. Dışkılamayı çoğaltması yardımıyla kabızlık ve divertiküler hastalıkları önler.  4 yiyecek kaşığı kuru fasulye protein açısından 1 köfte kadar ete eşdeğer protein vardır. Et, et ürünlerinin tüketilmediği günlerde kuru fasulye et yerine tüketilebilir. Kuru fasulye ihtiva ettiği gıda öğeleri, yüksek lif oranı sebebiyle haftada minimum 2-3 kez kesinlikle sofralarda yer almalıdır.

1 Tabak Kuru Fasulye Ve 1 Tabak Etli Kuru Fasulye Kaç Kalori?

Bir tabak kuru fasulye 5-6 yiyecek kaşığı kuru fasulyeden oluşur. Ve bu da 350 kalori eder. Bir tabak etli kuru fasulye ise içeriğindeki et miktarına nazaran 360-400 kalori arası değişmiş olur.

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Serap Akyol kuru fasulyenin zayıflama üstünde tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Kuru fasulye yiyecek kültürümüzün en önde gelenlerindendir, sofraların baş tacıdır. Bilhassa kış mevsiminde nerede ise her evde bu leziz yiyecek pişer. Kuru fasülye köy düğünlerinde de davetlilere ikram edilen en popüler yemeklerdendir. Kuru fasulye, bolca oranda protein, magnezyum, demir, çinko, potasyum ve lif içinde ne olduğu yardımıyla kişiyi hem uzun süre tok meblağ hem de zayıflamaya destek sağlar. Kuru fasulye vejeteryan olanlar için ideal besinlerdendir. Kuru fasulye ile protein ihtiyacı karşılanabilir. Haftada 2 porsiyon kuru fasulye tüketip protein ihtiyacınız olan şeyi karşılayabilirsiniz.

Kuru Fasulyedeki Protein Oranı Nedir?
Besin Mühendisi Sedat Kuru 100 gram fasulyede 21 gram protein bulunduğunu bildiriyor.

Kuru Fasulyedeki Gıda Değerleri Dr. Can Ziraatçi Bildiriyor

Gıda Kıymeti 100 gramda % Günlük Kıymet *

  1. Karbonhidrat 29.42 g % 9.81
  2. Lif 32.17 g % 128.68
  3. Protein 21.75 g % 43.5
  4. Yağ 1.35 g % 2.08
  5. Kolesterol 0 mg % 0
  6.  A Vitamini 67 IU % 1.34
  7. C Vitamini 2.5 mg % 4.17
  8. Potasyum 927 mg % 26.49
  9. Kalsiyum 141 mg % 14.1
  10. Demir 4.71 mg % 26.17

Not: Yukarıda geçen yüzdelik dilimler günlük vitamin ve mineral ihtiyacının yüzde kaçını karşıladığını gösteriyor mesela 100 gr. kuru fasulyedeki potasyum miktarı 927 mg’dır. Bu oran günlük potasyum ihtiyacınızın %26.49’unu karşılar.

Diyetisyen Pınar Kurl Enç kuru fasulyenin zayıflama üstüne tesirleri hakkında şu bilgiyi veriyor; İçerisinde kuru fasulyenin yer almış olduğu kuru baklagiller grubu tokluk sağlar, acıkmayı engeller, fazla kalori içermediklerinden mevcut kiloyu muhafaza etme ve zayıflama programları için ideal besinlerdir. Kilo kontrolüne destek olurlar. Bu yararları göz önüne alındığında kuru baklagiller haftada minimum 3 kez kesinlikle tüketilmelidir. Kuru baklagiller, 4 temel gıda grubundan birini oluşturan et, yumurta ve kuru baklagiller grubu içinde yer alır.

Kuru fasulyenin kilo aldırma yada verdirme tesirini Diyetisyen Ayşenur Iyi sabahlar şöyleki değerlendiriyor; Hiçbir gıda tek başına büyülü sopa değmiş şeklinde kilo verdirici değildir. Kuru fasulye için kilo verdirir yada aldırır diyemeyiz. Yararlı olan bir besin örneği olan fasulye, fazla tüketim sonucu kilo aldırabilir. Mühim olan her gıdayı dengeli seviyede tüketmek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.