1 Bir Porsiyon İskender Kaç Kalori Diyetisyen Konu alıyor

0

İskender Kaç Kalori Yapar Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor

 “İskender leziz mi leziz bir yiyecektir. Bu kadar sevilen bir yiyecekle ilgili en fazlaca dört gözle beklenen konulardan biri de kaç kalori olduğu ve kilo aldırıp aldırmayacağıdır. Makalemizde bu hususta informasyon edinebilirsiniz”

Kebaplarıyla meşhur olan Bursa’nın en sevilen lezzetlerinden biri de İskender’dir. Kimi vakit İskender döner kimi vakit da İskender kebap diye anılan bu yemeğin zamanı 1867 yılına dayanır. Kayhan Çarşısı’ndan başlayarak her yere yayılan bu efsaneleşmiş lezzet, incecik döner eti ve ona aslolan lezzetini veren tereyağıyla, domates sosuyla, ayrılmaz bir parçası olan yoğurdu ve o etleri iftiharla taşıyan tereyağlı küçük pideleriyle 150 yılı aşkın bir zamandır midelere bayram ettirmektedir.

İskender Kaç Kalori Yapar? Uzman Diyetisyen Merve Gülünay Konu alıyor

1 porsiyon iskender 750 kaloridir. Bir porsiyon İskender kebabı mideye indirmek fazlaca kolay olsa da onun verdiği kaloriyi yakmak bir fazlaca zor olsa gerek. İskender yedikten sonrasında asla ara vermeden 2 buçuk saat süresince bisiklet sürerseniz, işte o vakit aldığınız kaloriden kurtulabilirsiniz.

İskender Kilo Aldırır mı?

Tereyağ ve hayvansal yağlar kilo aldırır. Bu açıdan İskender kilo yapar mı? sorusuna vereceğimiz yanıt, ‘evet’ olacaktır. İskender, kalori bakımından zengindir ve genel anlamda tereyağı ile yapılmaktadır. “Acaba tereyağsız İskender kilo aldırır mı?” diye merak edebilirsiniz. Buna “hayır” demeyi fazlaca isterdik fakat maalesef tereyağı olmasa da İskender gene kilo yapmış olacaktır. Et İskender kilo yapar mı? diye de sorulmaktadır. Et İskender orta kalorilidir ve 476 kalori içermektedir. Sürekli İskender yiyecek, elbet ki formumuza gölge düşürecektir. Bir ay yada yedi gün arayla yavaş yavaş İskender yiyebilirsiniz. Lakin şunu hiçbir vakit aklınızdan çıkarmamalısınız; hangi yiyecek olursa olsun aşırı tüketirseniz kilo yapar. Bu sebeple her şeyi sonucunda yemelisiniz. Özetlemek gerekirse bir porsiyon et İskender devamlı ve bol miktarda tüketilmemelidir. İşte kilo aldırması bu şekilde önlenebilir.

İskender Rejimde Yenir mi?

İskender dönerin yağ ve kalori miktarı fazladır. Bu yüzden rejim yapanlar için ideal bulunduğunu söylemek mümkün değildir. Şişmanlamak istemiyorsanız yada aslına bakarsanız fazla kilolarınızdan kurtulmanın yollarını arıyorsanız, canınız İskender çektiğinde bunu hatırlamalı ve daha düşük kalorili ürünlere yönelmelisiniz. Zayıflama aşamasında iseniz vücudunuzun gereksinim duyduğu proteini karşılamak için kesinlikle İskender ve benzeri kalori deposu şeyler tüketmeniz gerekmez. Haşlanmış yada ızgarada pişmiş et yiyecekleri de ihtiyacınız olan şeyi giderecektir. Üstelik haşlanmış yumurta da mühim bir protein deposudur. Diyetisyeniniz her gün almanız ihtiyaç duyulan protein miktarını belirleyecektir ve sizin de buna dikkat etmeniz gerekir. Aşırı oranda protein ve karbonhidrat almamalı, devamlı dengeyi korumalısınız.

Diyetisyen Seda Avcı’dan Evde İskender Yapımı Tarifi

Malzemeler

  1. Tüm parça dana eti
  2. Tereyağ ya da sıvı yağ
  3. Tuz, karabiber
  4. Pide
  5. Domates salçası
  6. 1 kase yoğurt

Hazırlanışı

Ağızda dağılan yumuşacık ve leziz bir iskender kebap hazırlayacağız. Bunun için ilkin, kasaptan yağsız tüm parça dana eti alıyoruz, dışarıda yediğimiz İskender kebaptaki etler şeklinde uzun uzun ve ince ince dilimlere ayırıyoruz.

Yapışmaz tavamızı güzelce kızdırıyoruz ve dilimlediğimiz etleri tavaya alıyoruz.

Tavanın kapağını kapatıyoruz ve pişirmeye başlıyoruz. Bu sırada kimi zaman etlerin öteki yüzünü de çevirerek iyice pişmesini sağlamalıyız.

Etler ilkin suyunu salacak ve sonrasında geri çekecektir. İşte bu aşamada azıcık yağ ekliyoruz. Tereyağı kullanmak lezzeti ikiye katlasa da birazcık ağır gelebilir. Bu sebeple ayçiçek yağı da tercih edebiliriz.

Etlerin pişmemiş kaldığını ve yapıştığını görürsek azca bir miktar sıcak su ekleyip bir süre daha pişiriyoruz.

Son olarak tuzunu ilave ediyoruz, damak zevkimize gore içine karabiber de atabiliriz.

Pişen etleri ocaktan indiriyoruz ve büyük bir tencerede bir yiyecek kaşığı tereyağı eritiyoruz. Küp küp kesilen pideleri bu tavaya yerleştiriyoruz ve orta ateşte kavuruyoruz. Ara sıra karıştırmayı unutmamalıyız ve pidelerin rengi birazcık değişip üstü kızarıncaya dek pişirmeliyiz. (Bunu yapmak fazlaca önemlidir zira pideleri kavurmak son aşama leziz olmasını elde edecektir.)

Ek olarak iki-üç yiyecek kaşığı tereyağını da bir sos tenceresinde eritiyoruz. Hazır olduğunda tuzunu ve üç kaşık salçayı ilave ediyoruz. Birazcık sıcak su katıyoruz ve pişiriyoruz, bu sırada rengi hafifçe dönecektir.

Pidelerimizi servis tabağına diziyoruz ve üzerine bir kasenin içinde karıştırmış olduğumuz yoğurdu boşaltıyoruz.

Etleri de yoğurdun üstüne alıyoruz ve peşinden salçalı sosumuzu gezdirip ikram ediyoruz. Isterseniz salçalı sosunuza tereyağını fazla koymayın, ayrı olarak kızdırdığınız tereyağını salçanın üstüne ondan sonra dökün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.