1 (Bir) Lahmacun Kaç Kalori Fındık Lahmacun Ve 2 Lahmacun Kalori

0

Lahmacun Kalori Kıymeti Nedir, Bir Lahmacun Kaç Kalori?

Lahmacun, Türk yemeklerinin vazgeçilmezleri içinde bulunan bir yiyecektir. Averaj bir lahmacun 350 kalori barındırır. 2 tanesi ise 700 kalori kadardır. Lahmacun çoğu zaman bir taneden fazla yenir. Hamurun inceliği, kullanılan yağ ve un miktarı, yanında tüketilen ve içine eklenen sebze miktarı, lahmacunun boyutu ve yapılış şekli benzer biçimde farklılıklar kalori oranını değiştirir. Diyetisyenlerin açıklamaları, bir lahmacunun averaj olarak 260 – 400 kalori olduğu yönündedir.

Fındık Lahmacun Kaç Kalori?

100 gram lahmacun ortalama 213 kalori değerindedir. Averaj bir porsiyon, 110 gram kadardır. Bir porsiyon fındık lahmacun, ortalama olarak 235 kaloridir.

Lahmacun Kilo Aldırır mı?

Birçok insan lahmacun kilo aldırır mı diye merak etse de aslen cevabın kişiye bağlı bulunduğunu bilir. Tertipli olarak hamur harcı işi yiyecek kilo artışına sebep olur. Bu yüzden her gün lahmacun yiyecek kilo aldırır. Bilhassa akşam yemeklerinde bir porsiyondan daha çok lahmacun yiyecek hızla kilo alınmasına yol açacaktır.

Lahmacunu sık sık, düzensiz bir halde, rastgele öğünlerde ve porsiyonlarda yiyecek kilo aldırır. Fakat ayın birkaç gününde, en fazla 2 lahmacun yiyecek kilo artışına yol açmaz. Beslenme uzmanları, haftanın bir öğününde, yalnızca bir lahmacun yemenin kilo problemlerine sebep olamayacağını belirtmektedir. Bu yüzden lahmacun yemekten kaçınmak yerine, doğru sıklık ve porsiyonda tüketmeye dikkat etmek gerekir.

Rejim Yaparken Lahmacun Yenir mi?

Lahmacunun rejim listelerinde yer alıp almayacağı büyük bir merak mevzusudur. Birçok insan, rejim yaparken lahmacun yenir mi ya da lahmacun yiyecek rejimi bozar mı benzer biçimde sorulara yanıt aramaktadır. Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Lahmacun, değişik gıda ögelerini içinde bulunduran bir yiyecek olduğundan, günlük alınması ihtiyaç duyulan gıda gruplarının birçoğunu karşılar. Karbonhidrat, protein, vitamin ve lif yönünden zengindir. Her gün lahmacun yiyecek normal olarak rejimi bozar. Fakat haftada ya da 2 haftada bir yenirse herhangi bir mesele oluşturmaz.

Lahmacun yerken kalori sayımı yapılması tavsiye edilir. Hamur harcı işi grubunda yer almış olduğu için kalori miktarı yüksektir. Bu yüzden sık sık yenirse kilo alımı başlayacaktır. Uzman Tabip Canan Karatay, medyada sıkça lahmacun kilo aldırır mı ve lahmacun sıhhatli bir yiyecek midir benzer biçimde soruları yanıtlayarak gündeme gelmektedir. Karatay, ne sıklıkta ve hangi porsiyonda tüketildiğine dikkat edilmiş olduğu sürece lahmacunun yenebileceğini ifade etmektedir.

Lahmacun, hamurun üstüne serilen harcın fırınlanmasıyla hazırlanmış olur. Harcın içine kuru soğan, sarımsak, kıyma, baharat, maydanoz ve domates konur. Kıyma, hamur harcı ve hayvansal yağlar içinde barındırdığı kalori miktarının artmasına sebep olur.

Arzu Karabulut ve Canan Karatay benzer biçimde birçok uzman, lahmacunun kalori değerleri üstüne incelemeler yürütmüştür. Porsiyonları doğru ayarlandığı sürece lahmacun tüketmenin herhangi bir ziyanı yoktur. Rejim programlarına uygun şekilde hazırlanan lahmacunun tadından hoşlanmayan kişiler, porsiyonlarını küçülterek standart lahmacunları yiyebilirler. İdeal porsiyon ise 2 haftada 1 tane lahmacun yemektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.