1 (Bir) Lahmacun Kaç Kalori Fındık Lahmacun Ve 2 Lahmacun Kalori

0

Lahmacun Kalori Değeri Nedir, Bir Lahmacun Kaç Kalori?

Lahmacun, Türk yemeklerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan bir yiyecektir. Ortalama bir lahmacun 350 kalori barındırır. 2 tanesi ise 700 kalori kadardır. Lahmacun genellikle bir taneden fazla yenir. Hamurun inceliği, kullanılan yağ ve un miktarı, yanında tüketilen ve içine eklenen sebze miktarı, lahmacunun boyutu ve yapılış şekli gibi farklılıklar kalori oranını değiştirir. Diyetisyenlerin açıklamaları, bir lahmacunun ortalama olarak 260 – 400 kalori olduğu yönündedir.

Fındık Lahmacun Kaç Kalori?

100 gram lahmacun yaklaşık 213 kalori değerindedir. Ortalama bir porsiyon, 110 gram kadardır. Bir porsiyon fındık lahmacun, yaklaşık olarak 235 kaloridir.

Lahmacun Kilo Aldırır mı?

Birçok insan lahmacun kilo aldırır mı diye merak etse de aslında cevabın kişiye bağlı olduğunu bilir. Düzenli olarak hamur işi yemek kilo artışına sebep olur. Bu nedenle her gün lahmacun yemek kilo aldırır. Özellikle akşam yemeklerinde bir porsiyondan daha fazla lahmacun yemek hızla kilo alınmasına yol açacaktır.

Lahmacunu sık sık, düzensiz bir şekilde, rastgele öğünlerde ve porsiyonlarda yemek kilo aldırır. Fakat ayın birkaç gününde, en fazla 2 lahmacun yemek kilo artışına yol açmaz. Beslenme uzmanları, haftanın bir öğününde, yalnızca bir lahmacun yemenin kilo problemlerine sebep olmayacağını belirtmektedir. Bu nedenle lahmacun yemekten kaçınmak yerine, doğru sıklık ve porsiyonda tüketmeye dikkat etmek gerekir.

Diyet Yaparken Lahmacun Yenir mi?

Lahmacunun diyet listelerinde yer alıp almayacağı büyük bir merak konusudur. Birçok insan, diyet yaparken lahmacun yenir mi ya da lahmacun yemek diyeti bozar mı gibi sorulara cevap aramaktadır. Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Lahmacun, farklı besin ögelerini içinde bulunduran bir yiyecek olduğu için, günlük alınması gereken besin gruplarının birçoğunu karşılar. Karbonhidrat, protein, vitamin ve lif yönünden zengindir. Her gün lahmacun yemek elbette diyeti bozar. Fakat haftada ya da 2 haftada bir yenirse herhangi bir sorun oluşturmaz.

Lahmacun yerken kalori sayımı yapılması tavsiye edilir. Hamur işi grubunda yer aldığı için kalori miktarı yüksektir. Bu yüzden sık sık yenirse kilo alımı başlayacaktır. Uzman Doktor Canan Karatay, medyada sıkça lahmacun kilo aldırır mı ve lahmacun sağlıklı bir yemek midir gibi soruları yanıtlayarak gündeme gelmektedir. Karatay, ne sıklıkta ve hangi porsiyonda tüketildiğine dikkat edildiği sürece lahmacunun yenebileceğini ifade etmektedir.

Lahmacun, hamurun üzerine serilen harcın fırınlanmasıyla hazırlanır. Harcın içerisine kuru soğan, sarımsak, kıyma, baharat, maydanoz ve domates konur. Kıyma, hamur ve hayvansal yağlar içerisinde barındırdığı kalori miktarının artmasına sebep olur.

Arzu Karabulut ve Canan Karatay gibi birçok uzman, lahmacunun kalori değerleri üzerine incelemeler yürütmüştür. Porsiyonları doğru ayarlandığı sürece lahmacun tüketmenin herhangi bir zararı yoktur. Diyet programlarına uygun şekilde hazırlanan lahmacunun tadından hoşlanmayan kişiler, porsiyonlarını küçülterek standart lahmacunları yiyebilirler. İdeal porsiyon ise 2 haftada 1 tane lahmacun yemektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.