1 (Bir) Gözleme Kaç Kalori Ispanaklı Kaşarlı Lorlu Gözleme Kalori Kıymeti

0

Gözleme Kalori Kıymeti Nedir, Bir Gözleme Kaç Kalori?

Türk insanlarının bir çok, midesine ve damak tadına oldukça düşkündür. Gözleme ise halkımızın yemekten vazgeçemediği yiyecekler içinde yer alır. Fakat tadıyla bizi mest eden gözleme, zannedildiği kadar masum bir yiyecek değildir. Yufka ile hazırlandığı için içinde bol miktarda un ve şeker bulunur. Bu gıda ögeleri, kilo artışını direkt destek sunar. Üstüne sürülen ve gözlemenin lezzetine lezzet katan tereyağı ise fazladan kalori alımına neden olur.

Gözleme harcı patatesle, peynirle (beyaz peynir, kaşar peyniri, lor peyniri vb.), kıymayla, ıspanakla, şarküteri ürünleriyle (salam, sucuk, sosis vb.) ya da istenen malzemelerle hazırlanabilir. Sadece bu harç, aslına bakarsanız yüksek kalori olan gözlemenin gıda değerlerini daha da yükseltir. Bundan dolayı fazla kilolarından kurtulmak ya da formunu korumak isteyen kişilerin gözlemeyi mümkün olduğunca azca tüketemleri tavsiye edilir. Haftanın bir öğününde, doğru porsiyonda gözleme tüketebilirsiniz. Fakat daha fazlasını yiyecek kilonuzun artmasına sebep olacaktır.

Diyetisyen Hayrettin Mutlu gözlemenin kalorisi hakkında şu bilgiyi vermektedir; Bir tane yufka ile hazırlanan gözleme ½ yiyecek kaşığı yağa, 6 dilim kadar ekmeğe ya da 1 köfte boyutu kadar ete eşdeğerdir. Ek olarak yüksek oranda karbonhidrat barındırır. Bundan dolayı bir gözlemenin tamamını yiyecek yerine, arkadaşlarınızla paylaşarak dörtte birini yemeniz daha doğru olacaktır.

Gözlemenin Kalorisi Kaçtır?

Mütevazı gözlemenin, 1 adeti kısaca 350 gramı 605 kaloridir. En düşük kalori miktarına haiz olan gözleme çeşidi mütevazı olandır. Ortalama 600 kalori barındırır. Yarım porsiyon kadar yeniyorsa, ortalama olarak 250 kalori alımına sebep olur. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için ideal porsiyon bir gözlemenin dörtte biridir. Bu porsiyon ise 160 kalori taşır.

Patatesli gözleme 100 gramı 197 kaloridir, 1 adeti kısaca 350 gramı 690 kaloridir. Patatesli gözlemenin çeyrek porsiyonunda 180, yarım porsiyonunda 345 ve tam porsiyonunda 690 kalori vardır.

Ispanaklı gözleme 100 gramı 183 kaloridir, 1 adeti kısaca 350 gramı 631 kaloridir. İçerisinde 23 gram protein, 112 gram karbonhidrat, 16 gram yağ, 4 gram lif, 0.38 mg A vitamini ve 41 mg C vitamini bulunur.  Bir tane ıspanaklı gözleme 631 kaloridir. Yarım porsiyonu 320, çeyrek porsiyonu ise 165 kalori barındırır.

Kıymalı gözleme 100 gramı 256 kaloridir, 1 adeti kısaca 350 gramı 666 kaloridir. Tüm bir kıymalı gözleme yemektense yarım porsiyon tüketmeyi tercih ederseniz 335 kalori alırsınız. Tüketeceğiniz porsiyonu çeyreğe düşürürseniz, alacağınız kalori miktarı da 190’a düşer.

Kaşarlı gözleme 1 adeti 882 kaloridir.

Lorlu gözleme 1 adeti 620 kaloridir. Çeyrek porsiyon lor peynirli gözleme 150 kaloridir. Yarım porsiyonda ise bu kıymet 295 kalori kadardır. Minik ölçülerle meydana getirilen bir gözleme, ortalama 520 kalori taşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.