1 (Bir) Dilim Kavun Kaç Kalori? Diyetisyenler Cevaplıyor

0

Fazlaca sevilen yaz meyvelerinin başlangıcında gelen kavun sıhhat için de oldukca yararlı bir meyvedir. Lifli ve sulu yapısındaki kavun zayıflama sürecinde destek olmasının yanısıra birçok sıhhat probleminin önüne geçmede oldukca etkilidir. Varlıklı su içinde ne olduğu yardımıyla vücutta sıvı yitirilmesine destek olur. Dahası, kavundaki birçok değişik mineral ve antioksidanların vücuda faydası çoktur.

Kavunun Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Şeyda Ergun 1 ince dilim 50-60 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Merve Sır 100 gram kavunun 55 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

 1. 1 orta boy dilim kavunda 76 kalori bulunmaktadır.
 2. 1 ince dilim kavunda ise 25 kalori vardır.
 3. 1 kalınca dilim kavunda 101 kalori vardır.

Kavun Kilo Almaya Niçin Olur mu Rejimde Yenir mi?

Diyetisyen Nuray Altınkum bu hususta şu detayları vermektedir:

Kavun rejim için en uygun meyvelerin başlangıcında gelmektedir. Şu sebeple hem kalorisi oldukca düşük hem de lif oranı oldukca yüksektir. Kavunun sindirimi süratli ve kolay olduğundan bilhassa metabolizmayı yavaş olan fakat kilo vermek isteyen kişiler için birebirdir. Şu sebeple kavun metabolizmayı hızlandırmada oldukca etkili olduğundan zayıflamaya katkı sağlamaktadır. Fakat akılda tutulması ihtiyaç duyulan bir mevzu var ki her besinde olduğu benzer biçimde kavun tüketiminde de aşırıya kaçmamalı, miktarında tüketmelisiniz. Kavunu ister kahvaltıda ister yiyeceklerden sonrasında yiyebilir ve uzun süreler tok hissedebilirsiniz.”

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu detayları vermektedir:

Kavunun sağlığa yararlarından birisi de zayıflamaya katkı sağlamasıdır. Kilo vermek görünüşümüzü düzeltmenin yanısıra sağlığımıza da iyi gelmiş olarak aşırı kiloluluk başta olmak suretiyle daha birçok hastalığı ortadan kaldırmaktadır. Sıhhatli şekilde zayıflamak için muhteviyatında varlıklı su ve azca kalorili olan kavunu tüketebilirsiniz.Sadece kavun geceleyin tüketilemelidir.Şu sebeple insan vücudunda gece saatlerinde sindirim süreci yavaşlamaktadır ve kavun benzeri içinde şeker bulunan besinler meyve dahi olsa tüketilmemelidir. Kavundaki şeker miktarı oldukca yüksektir ve gece tüketeceğiniz fazla kavun yarardan oldukca zarar getirerek kilo almanıza sebep olacaktır.

Kavunun Sağlığa Yararları Nedir?

Kavunun bağışıklığı güçlendirme tesiri vardır. Şu sebeple kavunda potasyum ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu yüzden tertipli olarak tüketilecek kavun vücudun hastalıklara karşı daha kuvvetli olmasını sağlar.

Kavundaki E vitaminleri vücut hücrelerini güneşin zararı dokunan UV ışınlarına karşı korur.

Kavunda  A ve C vitaminleri ve potasyum ve kalsiyum da bulunmuş olduğu için çocuklar için çoğunlukla tavsiye edilen bir meyve çeşididir.

Kavunun sinir sistemini yatıştırma özelliği olduğundan sinirlerin gevşetip uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Kavundaki organik şeker bileşenleri gün boyu hücreleri besler v enerji verir.

Kavundaki çeşitli birçok vitamin ve mineral sağlığımız için oldukca faydalıdır.

Kavundaki yağ oranı oldukca düşüktür.

Kavun; beta-karoten, lutein, zeaksantin ve kriptoksantinflavonoid antioksidanlarını ihtiva eder. Flavonoid antioksidanlar vücudu özgür radikallerin hasarından korur. Dahası, kavundaki flavonidler bağırsak, akciğer, pankreas prostat ve göğüs kanserine yakalanma riskini düşürmektedir. Bunun için tertipli olarak kavun tüketmeye itina göstermelisiniz.

Kavun Gıda Kıymeti Nasıldır?

 1. Porsiyon Miktarı: 100 g
 2. Toplam yağ 0,2 g             
 3. Doymuş Yağ 0,1 g
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 16 mg
 6. Potasyum 267 mg          
 7. Karbonhidrat 8 g
 8. Rejim Lifi 0,9 g   
 9. Şeker 8 g
 10. Protein 0,8 g     
 11. C Vitamini           36,7 mg
 12. Kalsiyum             9 mg
 13. Demir   0,2 mg
 14. D Vitamini           0 IU
 15. B6 Vitamini         0,1 mg  Kobalamin          0 µg
 16. Magnezyum      12 mg   
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.