1 (Bir) Dilim, 1 Tane Antep Fıstıklı Baklava Kaç Kalori?

0

Fıstıklı baklava, un, şeker, fıstık ile meydana getirilen en leziz en sevilen şerbetli tatlılardandır. Sadece kalorisi oldukça yüksek olduğundan sık tüketilmesi kilo almaya yol açacaktır.

Fıstıklı Baklavanın Kalorisi Nedir?

Diyetisyen Betül Öztürk 1 dilim fıstıklı baklavanın 172 kalori bulunduğunu bildirmektedir. 2 tane fıstıklı baklava ise 344 kaloridir ki bu kalori kıymeti oldukça yüksektir.

Diyetisyen Faysal Sili 2 dilim baklavanın 250 kalori bulunduğunu, 4 dilim baklavanın ise 500 kalori bulunduğunu bildiriyor.500 kaloriyi yakmak için 45 dk yüzmek, 60 dktempolü yürüyüş, 30 dk boks yapmanın icap ettiğini sözlerine ekliyor.

Fıstıklı Baklava Kilo Yapar mı?

Diyetisyen Duygu Deniz bu hususta şu detayları vermektedir:

“Baklava ve şerbetli tatlılar bilhassa bayramlarda çoğunlukla tüketilmektedir. Baklava ve şerbetli tatlıların ana maddeleri de kilo almanın en büyük sebepleri olan un, şeker ve yağdır. Bu üç beyaz sıhhat için oldukça tehlikelidir. Bu yüzden bu tür tatlılar tüketecek insanoğlu günde 1 porsiyonu geçmemelidir. Sadece erkekler ve metabolizması iyi ve süratli çalışan kişiler ise iki porsiyon kadar tüketebilirler. Baklava benzer biçimde şerbetli tatlılar ilk tüketildiği andan itibaren kan şekerini oldukça süratli yükseltme eskisine haizdir ve bu tür besinlerle alınacak şeker vücutta yağa dönüşmektedir. Bu yüzden bilhassa kilo sorunları olan kişilere bayramda tüketeceğiniz baklava yanında ayran tüketmenizi tavsiye ederim. Bunun sebebi ise vücuda tatlının yanında alacağınız protein yardımıyla şekerin kana karışması yavaşlar ve yağa dönüşme hızı düşer. Mesela 1 top dondurma için tüketilmesi ihtiyaç duyulan protein 1 bardak ayran olabilir. Ek olarak kilo açısından problemi olmayan ya da daha süratli metabolizmaya haiz kişiler ayran yerine kaymak da tüketebilir.”

Bir dilim fıstıklı baklavadaki kalori miktarı ortalama olarak 250 kcaldır. Bu ise neredeyse 5-6 meyvenin toplamda haiz olduğu kaloriye eş değerdir. Ek olarak bilhassa bayramlarda yada düzgüsel misafirliklerde ikram çoğunluklu 2-3 dilim baklavayla yapılır. Bu düşünüldüğünde alınan  kalori 750-800 benzer biçimde devasa yükseklikte miktarlara çıkmaktadır. Bir kişinin günde averaj 1500 yada en fazla 2000 kalori alması düzgüsel kabul edildiğinde tüketeceğiniz 3 dilim baklava ile bu kalorinin yarısını almış oluyorsunuz ki daha gün içinde tüketilecek öteki gıdalar da eklediğinde şahıs şüphesiz ki kilo alacaktır. Bu yüzden bilhassa rejimde olan kişiler aşırı kalorili şekerli tatlı olan baklava tüketmek mevzusunda dikkatli olmasında yarar vardır.

Rejimde Fıstıklı Baklava Yenir mi?

Fıstıklı baklavanın kalorisi oldukça yüksektir, bu yüzden rejimde yenmesi kesinlikle önerilmez. Günlük kalori ihtiyacı hanımlarda averaj 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2500’dür. Zayıflayabilmek için günlük bu kalorinin altına düşmelisiniz. Fıstıklı baklava kalorisi devasa yükseklikte bir tatlı olduğundan rejimde yenmemelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.