1 (Bir) Adet Yeşil Erik Kaç Kalori Erik Zayıflatır mı?

0

Erik Kaç Kalori Yeşil Can Eriğinin Faydaları Nelerdir?

Formunuzun bozulmasını ve sağlığınızın zarar görmesini istemiyorsanız her besinin olduğu gibi meyvelerin kalori miktarlarına da dikkat etmeniz gerekir. İşte bugünkü makalemizde erik kaç kaloridir? sorusunu cevaplandıracağız. 1 adet orta boy erik 8 kaloridir. 1 büyük boy yeşil erik ise 15-20 kaloridir.

Yeşil Erik Kaç Kalori? Diyetisyenler Anlatıyor

Diyetisyen Deniz Şafak bu konuda şu bilgileri vermektedir; “10 adet yeşil erik 100 grama karşılık gelir. Bu ise toplam 68 kaloriye denktir. Yeşil erik, B grubu vitaminlerden zengindir, bağırsakları harekete geçirir.”

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan anlatıyor;

Zayıflamaya çalışıyorsanız yeşil erik sizin en büyük destekçilerinizden biri olacaktır. Çünkü yeşil erik, kan şekerini dengeler. Kandaki glikoz seviyesinin normal olması, kısa sürede etkili kilo verebilmeniz için şarttır. İncecik görünmek, vücudunuzu sıkılaştırmak istiyorsanız yeşil erik tüketmekten şaşmayın. Yeşil erik bağ dokusunun güçlenmesini sağladığından vücudun sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini eksikliği, bağ dokularının gevşemesine yol açar. İşte yeşil erik tüketilerek bunun önüne geçilebilir. Sağlığımız için oldukça faydalı olan yeşil erik, fit ve zarif bir görünüme kavuşmamıza destek olur. Mideyi ve bağırsakları rahatlatan erik, kabızlık gibi sindirim problemlerinden korur. Yeşil erikte bulunan lifler midede kolayca sindirilir. Bu yüzden hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi sorunlara iyi gelir.”

Diyetisyen Aslıhan Altuntaş yeşil eriğin zayıflamaya yardımcı olduğunu bildirip erik hakkında şu bilgileri verdi;

“Yeşil erik, bağırsakları düzene sokar, zayıflamayı kolaylaştırır, demir emilimini destekler. Eriğin bu faydalarına kavuşabilmek için, tezgahlarda yerini almaya başladığı zaman bu fırsatı kaçırmamalı ve her gün 200 gram yeşil erik yemeye özen gösterilmelidir. Yeşil eriğin 200 gramında 94 kalori vardır. Üzerine tuz döküp yerseniz ödem oluşumuna yol açabilir. Üstelik tuz tüketimi zaten normalde de tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle yeşil eriği tuzsuz yemek daha sağlıklıdır. Çözünebilir lifler bakımından zengin olan yeşil erik, A ve C vitaminleri ile fosfor, potasyum minerallerini de taşır. Erik tüketmeniz, daha kısa sürede zayıflamanıza yardım eder ve sindiriminizi düzenler. Ancak tabii ki sağlıklı beslenmeniz de şarttır.”

Diyetisyen Hilal Konak bu konuda şu bilgileri vermiştir;

“Eriğin glisemik indeksi ve kalorisi düşüktür. Öte yandan erik, su, vitamin ve mineral yönünden güçlü bir kaynaktır. En sağlıklı gıdalardan biri olan erik, sindirim sistemi üzerindeki pozitif etkileriyle öne çıkmaktadır. Taze eriğin de kuru eriğin de lezzeti bir başkadır. Özellikle kuru eriğin kemik erimesine ve daha pek çok rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Günde 10 tane yani 1 porsiyon erik yerseniz, almanız gereken vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını kazanmış olursunuz. Erikte bulunan A vitamini göz sağlığının korunmasında, C vitamini vücut direncinin artırılmasında, K vitamini damarlardaki kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinde etkin rol oynamaktadır. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra antioksidan ve lif bakımından da eşsiz bir hazine olan erik, çeşitli kronik rahatsızlıkların önlenmesinde de etkilidir.”

Eriğin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Diyetisyen Hilal Konak Anlatıyor

 1. Vücudu hastalıklara karşı daha dayanıklı bir hale getirir, bitkinlik ve halsizlik gibi şikayetleri hafifletir.
 2. Sinirleri yatıştırır.
 3. Besinlerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur.
 4. 1 porsiyon erik, günlük C vitamini gereksiniminizi yüzde 10 oranında giderir.
 5. Gaz sorununa engel olur.
 6. Kandaki şeker miktarını kontrol altına alır.
 7. Siyah kuru eriğin, demir eksikliğine karşı daha da etkili olduğu bilinmektedir.
 8. Kanı temizler, damarlardaki kan akışını rahatlatır.
 9. Kemikleri güçlendirir. Kemik erimesi riskini minimize eder.
 10. Eriğin antioksidan oranı çok yoğundur. Bu itibarla hücre hasarını önlemekte, hücre yenilenmesini desteklemektedir.
 11. Bilim insanları, eriğin özellikle akciğer kanserinden koruduğunu belirlemiştir.
 12. Süregelen akciğer rahatsızlıklarına faydalıdır, kronik öksürüğü de keser. Astıma karşı koruyucudur.
 13. Erik tüketmeye devam edenlerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığı, tüketmeyenlere göre daha düşüktür.

Diyetisyen Ayşegül  Yılmaz Yeşil Eriğin Sağlığa Faydalarını Anlatıyor

 1. Astım semptomlarını hafifletir.
 2. Yüksek ateş şikayetine iyi gelir, vücut ısısını dengeler.
 3. Şeker hastalığının tedavisine yardımcıdır. Yeşil eriğin glisemik indeksi düşük olduğundan, kan şekerinin ideal düzeyde kalmasını sağlar. Bundan dolayı, şeker hastaları da gönül rahatlığıyla erik yiyebilir.
 4. Bol miktarda lif içerdiğinden, besleyicidir ve yemek yeme isteğini azaltır. Böylece diyet yaparken zorluk çekmezsiniz.
 5. Sindirim faaliyetlerini düzenleyerek kabızlık gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Yüksek oranda çözünebilir lif barındıran yeşil erik, kabızlığın yanı sıra midede ve bağırsaklarda gaz oluşumunu önler.
 6. Etkili bir antioksidandır. Akciğer rahatsızlıklarının önlenmesinde oldukça tesirlidir. Kanser hücrelerinin üremesine de mani olur.
 7. İçerdiği C vitamini ile bağ dokusunun güçlenmesini sağlayarak yaşlanma belirtilerinin önüne geçer, cildi tazeler. Daha sıkı bir görünüme kavuşturur ve cilde parlaklık verir.
 8. Kan hücrelerinin zarar görmesini engeller.
 9. Toksinleri ve diğer zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır.
 10. Anemi rahatsızlığına karşı koruyucu etki gösterir.
 11. Tüm bu faydalarına ilaveten erik, diş ve diş etlerini de korur. Eriğin bu özelliklerinden yararlanabilmek için, mevsimi geldiğinde sık aralıklarla yeşil erik tüketmeye devam etmemiz gerekir.
 12. Karaciğer rahatsızlıklarının iyileşme sürecini olumlu etkiler. Antioksidan içeriğiyle safra ve karaciğer sağlığının korunmasında rol oynar.
 13. Östrojen hormonunun dengelenmesine yardımcıdır. Bu açıdan düzensiz adet görme ve menapoz döneminde yaşanan sorunların hafiflemesine katkı sağlar.
 14. Erikte bulunan diyet lifi, kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardım eder.
 15. İç organların zarar görmesini ve hücre yıkımını engeller.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.