1 (Bir) Tane Yeşil Erik Kaç Kalori Erik Zayıflatır mı?

0

Erik Kaç Kalori Yeşil Can Eriğinin Yararları Nedir?

Formunuzun bozulmasını ve sağlığınızın zarar görmesini istemiyorsanız her besinin olduğu benzer biçimde meyvelerin kalori miktarlarına da dikkat etmeniz gerekir. İşte bugünkü makalemizde erik kaç kaloridir? sorusunu cevaplandıracağız. 1 tane orta boy erik 8 kaloridir. 1 büyük boy yeşil erik ise 15-20 kaloridir.

Yeşil Erik Kaç Kalori? Diyetisyenler Konu alıyor

Diyetisyen Deniz Şafak bu mevzuda şu detayları vermektedir; “10 tane yeşil erik 100 grama karşılık gelir. Bu ise toplam 68 kaloriye denktir. Yeşil erik, B grubu vitaminlerden zengindir, bağırsakları harekete geçirir.”

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan konu alıyor;

Zayıflamaya çalışıyorsanız yeşil erik sizin en büyük destekçilerinizden biri olacaktır. Şu sebeple yeşil erik, kan şekerini dengeler. Kandaki glikoz seviyesinin düzgüsel olması, kısa sürede etkili kilo verebilmeniz için şarttır. İncecik görünmek, vücudunuzu sıkılaştırmak istiyorsanız yeşil erik tüketmekten şaşmayın. Yeşil erik bağ dokusunun güçlenmesini sağladığından vücudun sıkılaşmasına destek olmaktadır. C vitamini eksikliği, bağ dokularının gevşemesine neden olur. İşte yeşil erik tüketilerek bunun önüne geçilebilir. Sağlığımız için oldukça yararlı olan yeşil erik, fit ve zarif bir görünüme kavuşmamıza destek olur. Mideyi ve bağırsakları rahatlatan erik, kabızlık benzer biçimde sindirim problemlerinden korur. Yeşil erikte bulunan lifler midede kolayca sindirilir. Bu yüzden hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve kabızlık benzer biçimde sorunlara iyi gelir.”

Diyetisyen Aslıhan Altuntaş yeşil eriğin zayıflamaya destek bulunduğunu bildirip erik hakkında şu detayları verdi;

“Yeşil erik, bağırsakları düzene sokar, zayıflamayı kolaylaştırır, demir emilimini destek sunar. Eriğin bu faydalarına kavuşabilmek için, tezgahlarda yerini almaya başladığı süre bu fırsatı kaçırmamalı ve her gün 200 gram yeşil erik yemeye itina gösterilmelidir. Yeşil eriğin 200 gramında 94 kalori vardır. Üstüne tuz döküp yerseniz ödem oluşumuna yol açabilir. Üstelik tuz tüketimi aslına bakarsanız normalde de tavsiye edilmemektedir. Bu yüzden yeşil eriği tuzsuz yiyecek daha sağlıklıdır. Çözünebilir lifler bakımından varlıklı olan yeşil erik, A ve C vitaminleri ile fosfor, potasyum minerallerini de taşır. Erik tüketmeniz, daha kısa sürede zayıflamanıza yardım eder ve sindiriminizi düzenler. Sadece doğal ki sıhhatli beslenmeniz de şarttır.”

Diyetisyen Hilal Konak bu mevzuda şu detayları vermiştir;

“Eriğin glisemik indeksi ve kalorisi düşüktür. Öte taraftan erik, su, vitamin ve mineral yönünden kuvvetli bir kaynaktır. En sıhhatli gıdalardan kabul edilen erik, sindirim sistemi üstündeki pozitif etkileriyle öne çıkmaktadır. Taze eriğin de kuru eriğin de lezzeti bir başkadır. Bilhassa kuru eriğin kemik erimesine ve daha pek oldukca rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Günde 10 tane doğrusu 1 porsiyon erik yerseniz, almanız ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını kazanmış olmuş olursunuz. Erikte bulunan A vitamini göz sağlığının korunmasında, C vitamini vücut direncinin artırılmasında, K vitamini damarlardaki kan akışının sıhhatli bir halde gerçekleşmesinde etkin rol oynamaktadır. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra antioksidan ve lif bakımından da benzeri olmayan bir gömü olan erik, çeşitli kronik hastalıkların önlenmesinde de etkilidir.”

Eriğin Sağlığa Yararları Nedir? Diyetisyen Hilal Konak Konu alıyor

 1. Vücudu hastalıklara karşı daha dayanıklı bir hale getirir, bitkinlik ve halsizlik benzer biçimde şikayetleri hafifletir.
 2. Sinirleri yatıştırır.
 3. Besinlerin daha iyi sindirilmesine destek verir.
 4. 1 porsiyon erik, günlük C vitamini gereksiniminizi yüzde 10 oranında giderir.
 5. Gaz sorununa engel olur.
 6. Kandaki şeker miktarını denetim altına alır.
 7. Siyah kuru eriğin, demir eksikliğine karşı daha da etkili olduğu bilinmektedir.
 8. Kanı temizler, damarlardaki kan akışını rahatlatır.
 9. Kemikleri sağlamlaştırır. Kemik erimesi riskini minimize eder.
 10. Eriğin antioksidan oranı oldukca yoğundur. Bu itibarla hücre hasarını önlemekte, hücre yenilenmesini desteklemektedir.
 11. Bilim adamları, eriğin bilhassa akciğer kanserinden koruduğunu belirlemiştir.
 12. Süregelen akciğer hastalıklarına faydalıdır, kronik öksürüğü de keser. Astıma karşı koruyucudur.
 13. Erik tüketmeye devam edenlerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığı, tüketmeyenlere nazaran daha düşüktür.

Diyetisyen Ayşegül  Yılmaz Yeşil Eriğin Sağlığa Faydalarını Konu alıyor

 1. Astım semptomlarını hafifletir.
 2. Yüksek ateş şikayetine iyi gelir, vücut ısısını dengeler.
 3. Şeker hastalığının tedavisine yardımcıdır. Yeşil eriğin glisemik indeksi düşük olduğundan, kan şekerinin ideal düzeyde kalmasını sağlar. Bundan dolayı, şeker hastaları da gönül rahatlığıyla erik yiyebilir.
 4. Bolca oranda lif içerdiğinden, besleyicidir ve yiyecek yeme isteğini azaltır. Böylece rejim yaparken güçlük çekmezsiniz.
 5. Sindirim faaliyetlerini düzenleyerek kabızlık benzer biçimde hastalıkların önüne geçer. Yüksek oranda çözünebilir lif barındıran yeşil erik, kabızlığın yanı sıra midede ve bağırsaklarda gaz oluşumunu önler.
 6. Etkili bir antioksidandır. Akciğer rahatsızlıklarının önlenmesinde oldukça tesirlidir. Kanser hücrelerinin üremesine de engel olur.
 7. İçerdiği C vitamini ile bağ dokusunun güçlenmesini sağlayarak yaşlanma belirtilerinin önüne geçer, cildi tazeler. Daha sıkı bir görünüme kavuşturur ve cilde parlaklık verir.
 8. Kan hücrelerinin zarar görmesini engeller.
 9. Toksinleri ve öteki zararı dokunan maddeleri vücuttan uzaklaştırır.
 10. Anemi rahatsızlığına karşı koruyucu tesir gösterir.
 11. Tüm bu faydalarına ilaveten erik, diş ve diş etlerini de korur. Eriğin bu özelliklerinden yararlanabilmek için, mevsimi ulaştığında sık aralıklarla yeşil erik tüketmeye devam etmemiz gerekir.
 12. Karaciğer rahatsızlıklarının iyileşme sürecini pozitif yönde etkisinde bırakır. Antioksidan içeriğiyle safra ve karaciğer sağlığının korunmasında rol oynar.
 13. Östrojen hormonunun dengelenmesine yardımcıdır. Bu açıdan düzensiz tane görme ve menapoz döneminde yaşanmış olan sorunların hafiflemesine katkı sağlar.
 14. Erikte bulunan rejim lifi, kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardım eder.
 15. İç organların zarar görmesini ve hücre yıkımını engeller.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.