1 Bir Tane Mütevazi Lokum Kaç Kalori Eder?

0

Lokum Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı?

Türk kültürüne ilişkin lezzetlerden önde gelen lokum, oldukça tatlı bir üründür. Her insanın beğenerek tükettiği lokumun yapımında Nişasta, kurutulmuş meyve, su, meyve asidi ve şeker kullanılır. Bu malzemeler bir araya getirilir ve pişirilir, böylece tadı damakta kalan nefis bir şekerleme hazırlanmış olur. Lokum tam anlamıyla bir karbonhidrat deposudur. Enerjik olmayı elde eden lokum, yüksek kalorili olmasını içindeki şekere borçludur. Bu sebeple aşırı oranda lokum yiyecek zararlıdır. 1 tane lokum 10 grama karşılık gelmektedir ve 38 kalori bulundurmaktadır. Hatta “lokumun %90’ı şekerden oluşmaktadır.” bile diyebiliriz. Bu denli yoğun şeker ihtiva eden lokumun haliyle kilo aldıracağı da bir gerçektir. Bu sebeple azca oranda tüketilmelidir.

1 Tane Lokum Kaç Kalori Eder?

1 tane lokumda takriben 30-40 kalori bulunmaktadır. Sadece hepsinin kalorisi aynı değildir ve lokumun çeşidi, ne kadar şeker ihtiva ettiği, hangi malzemelerle yapıldığı da kalorisini etkilemektedir. Lokum, ihtiva ettiği kalorinin neredeyse tamamını şekerden almaktadır. Bundan dolayı aşırı lokum yiyecek sağlığınız için risk oluşturur. Tatlı kültürümüzün olmazsa olmaz öğelerinden olan lokum, Türk kahvesiyle muhteşem bir uyum sergilemektedir. Lokum daima damaklara hitap etse de Türk kahvesi ile buluşunca tadına doyum olmamaktadır. Bu sebeple kahveler yudumlanırken yalnız 1 tane lokum kafi gelmemekte ve minimum 2-3 tane lokum yenmektedir. Böylece ortalama 100 kalori alınmaktadır. Lokum ile birlikte şekerli Türk kahvesi içiyorsanız bu oran 125 kaloriye terfi edecektir.

Lokumun Yararları Nedir?

Türk lokumu, Osmanlı’dan günümüze miras kalan mükemmel bir lezzettir. Saray mutfağında hususi bir yere haiz olan lokum, asırlardır değişmeyen seçkin tatların önderlik yapar.

Lokum, son aşama yararlı bir gıdadır. Lokumun yararlarından bazıları şöyleki sıralanabilir:

  1.  Lokumun ana malzemesi nişasta ve şekerdir. Bu yüzden karbonhidrat oranı yüksektir ve enerjimizi artırır.
  2.  Bademcik iltihabını hafifletir.
  3.  Böbrek rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcıdır. Uzmanlar da böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin mütevazi lokum yemesini tavsiye etmektedir.
  4.  Bol miktarda şeker ve nişasta ihtiva eden lokum, kuvvetli bir enerji deposudur. Karbonhidratlar sınıfına dahil olan lokum, vücut tarafınca kısa sürede yakılmakta ve büyük bir enerji ortaya çıkmaktadır.
  5.  Lokumun yapısında bulunan karbonhidrat, yalnızca enerji vermekle kalmaz; böbrek hastalıklarına karşı da etkili rol oynar.
  6.  Yaraların ve çıbanların şifalı ilacıdır.
  7.  Mide ülseri için faydalıdır, aç karna 1-2 lokum yiyecek mide ağrısını ve şişkinliğini alır.
  8.  Safran lokumunda Antep fıstığı ve sitrik asit bulunduğundan sindirimi negatif etkileyecek bir hale gelen mide suyunu denetim altına alır.
  9.  Fındık ve Hindistan cevizi içeren fındıklı lokum cilt hasarını gidererek hücrelerin yenilenmesini destek sunar.
  10.  Çifte kavrulmuş lokum ise hormonların dengelenmesine yardım eden asitlik bir madde ihtiva eder. Bu itibarla sinirleri yatıştırır ve rahatlama sağlar.

Lokumun Zararları Nedir?

Her gıda, aşırı oranda tüketilirse çeşitli olumsuzluklar meydana gelir. Aynı şeyi lokum için de söylemek mümkündür. Lokum, bol miktarda şeker, karbonhidrat ve nişasta ihtiva eder. Bu ürünü kontrollü olarak tüketmezseniz, mideniz lokumda bulunan maddeleri hazmedemez ve o maddeler karaciğerinizde depolanarak yağ haline gelir. Bu durum ise tartıda istenmeyen neticelerle karşılaşacağınızı gösterir. Kilo alımına engel olmak istiyorsanız, lokum tüketimini sınırlandırmanız gerekecektir.

Lokumun Zararları ve Lokumun Yan Tesiri

Lokumun ihtiva ettiği kalori miktarı fazladır. Bu yüzden gereğinden oldukça lokum yerseniz kilo alabilirsiniz.

Yumuşacık ve leziz oluşuyla her insanın beğenisini kazanan lokum, dişlere yapıştığı için ağızda kalıntılar bırakmaktadır. Bu ise dişlerin zarar görmesine yol açabilir. Lokum yediğinizde asla zaman kaybetmeden dişlerinizi fırçalamanız buna engel olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.