1 Bardak Yarım Yağlı Süt Kaç Kalori Yapar Diyette İçilir mi?

0

Sağlık için en yararlı besinlerin arasında süt vardır şüphesiz ki. Uzmanlar genç yaşlı demeden herkes için süt tüketimini gerekli görmektedir. Piyasada ise birçok farklı süt vardır ve bu sütlerde bulunan yağ oranları birbirinden farklılık göstermektedir. Bunların içindeki yarım yağlı süt, sütün normal yağ oranından %0.5 ila 3 arasında azaltılarak elde edilmektedir.

Yarım Yağlı Sütün Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Gözde Ağca 1 su bardağı yarım yağlı sütün 96 kalori olduğunu bildirmektedir.

  1. 1 çay bardağı yarım yağlı süt ise 48 kalori yapmaktadır.

Yarım Yağlı Süt Zayıflatır mı?

Diyetisyen Gizem Şeber yarım yağlı süt hakkında şu bilgileri veriyor:

“Yarım yağlı sütte yüksek oranda protein vardır ve bu yüzden uzun süre tokluk vermesinin yanısıra metabolizmayı da hızlandırmaya yardımcıdır.  Ayrıca süt sayesinde alınan kalsiyum gibi önemli bir mineralin düzenli tüketimde göbek çevresi başta olmak üzere vücutta yağlanmanın karşıtı olduğu ispatlanmıştır. Bu yüzden günde 2 bardak süt tüketmek kemiklere iyi gelmesinin yanısıra zayıflamaya da katkı sağlamaktadır.”

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Elvan Odabaşı Kanar, süt  zayıflatır mı sorusunu şu şekilde cevaplamıştır:

“Süt, yoğurt ve ayran gibi değerli süt ürünleri kişiyi hem uzun süreler tok tutar hem de yağ yakımını sağlayıp kilo verdirir. Bu tür besinleri yağsız yani light olanlarından tüketmenizi tavsiye ederim.”

Diyetisyen Deniz Berksoy’un, “Süt zayıflatır mı yoksa kilo yapar mı?” soruna cevabı şu şekilde:

“Süt ve süt ürünleri sağlıklı bir vücut için mutlaka tüketilmesi gereken on besindir. Uzmanlar sütün zayıflamaya olan etkisi hakkında da birçok araştırma yürütmüştür. Bunlardan birisi ise American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmadır. Bu araştırmada süt tüketen kişilerin tüketmeyenlere oranla daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Araştırma sonuçları ise şu şekildedir: Günde ortalama 2 bardak süt için kişiler 5,5 kg kaybederken, süt içmeyenlerin ise 3 kg kaybettiği gözlemlenmiştir. Yine bu konuda yapılan bir diğer araştırma ise Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yürütülmüştür. Bu araştırma sütün mevcut kilonun korunmasında etkisinin oldukça çok olduğunu göstermiştir. Kısaca süt ve süt ürünleri tüketmenin vücutta metabolizmayı ve dolayısıyla yağ yakımını hızlandırdığı bilinen bir gerçektir.”

Diyette Yarım Yağlı Süt İçilir mi?

Diyetisyen Çağla Mangaloğlu bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Her diyete giren kişi mutlaka yağsız yani light ürünleri tüketmesi gerektiğini düşünür. Çünkü bu ürünlerin daha az kalori içermesidir ve dolayısıyla diyete uygun gözüyle bakılır. Bu doğrudur, evet light ürünlerde yağ oranı az olduğu için kalori miktarı da oldukça düşüktür. Fakat diyetteki kişiler yağlı, yağsız veya yarım yağlı her türlü süt ve süt ürününü tüketmekle özgürdür. İçlerinde en avantajlısı kalori hesabı açısından yağsız yani light süt ve süt ürünlerinin tercih edilmesidir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.