1 Bardak Yarım Yağlı (Light) Süt Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

0

Marketlerde azca yağlı, yarım yağlı, yağsız ve tam yağlı süt şeklinde çeşitli süt çeşitleri satıştadır. Makalemizde yarım yağlı doğrusu lightler süt hakkında bilgiler vereceğiz.

Yarım Yağlı (Light) Süt Nedir?

Yarım yağlı süt, light süt olarak da bilinir. Tam yağlı sütün yağ oranı azaltılarak elde edilir. Herhangi bir koruyucu madde içermemektedir. Light sütlerin yağ oranı %1-%2 arasındadır.

Yarım Yağlı (Light) Süt Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Gül Turan 1 su bardağı doğrusu 200 ml light sütün (yarım yağlı inek sütünün) 94 kalori bulunduğunu, 1 su bardağı tam yağlı inek sütünün 116 kalori bulunduğunu, 1 su bardağı yağsız inek sütünün 68 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

  1. 1 çay bardağı light süt (yarım yağlı süt) 47 kaloridir.
  2. 1 su bardağı doğrusu 1 kutu 200 ml Sütaş light süt 69 kaloridir.
  3. 1 çay bardağı Sütaş light süt 35 kaloridir.
  4. 1 su bardağı doğrusu 1 kutu 200 ml SEK light süt 63 kaloridir.
  5. 1 su bardağı doğrusu 1 kutu 200 ml Pınar UHT Extra Light Süt (%1 yağlı) 68 kaloridir.

Yarım Yağlı (Light) Süt Kilo Yapar mı?

Yarım yağlı sütün gıda içinde ne olduğu tam yağlı sütle aynı sadece kalorisi daha düşüktür. Böylece kilo almanıza niçin olmadan kafi kalsiyum ve mineral alımını sağlar. Günlük kalori ihtiyacını aşmadığınız sürece günde 1-2 bardak yarım yağlı sütü güvenle içebilirsiniz. Kilo aldırmaz.

Yarım Yağlı Şu demek oluyor ki Light Süt Zayıflatır mı? Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel Bildiriyor

Yarım yağlı süt ve yoğurt kilo vermeyi hızlandırmaz. Zayıflayabilmek için günlük alınan kalorinin, harcanan kaloriden azca olması gerekir. Light ürünlerde zayıflatma tesirinin olmadığı belirlenmiştir. Light yoğurtlar ve light sütler rejim programlarında kendine çoğunlukla yer bulur. Fakat light gıdalarla beslenmeye ağırlık verip yağ alımını aşırı derecede sınırlandırmak kabızlığa yol açabilir. Bu da zayıflamanızı engeller. Şu demek oluyor ki aldığım kaloriyi azaltayım derken daha da çıkmaz bir duruma girebilirsiniz. Zayıflamak istiyorsanız azca yağlı süt ve süt ürünlerini tercih etmeniz önerilir. Lor peyniri, keçi peyniri ve kaymaksız ev yoğurdu bunlardandır.

Yarım Yağlı Sütün Sağlığa Yararları Nedir?

Tam yağlı sütün kalsiyum oranı 284 miligram; yarım yağlı sütün kalsiyum oranı ise 292 miligramdır. Yağsız sütteki kalsiyum miktarı ise 300 mg’dır.Şu demek oluyor ki yarım yağlı sütün kalsiyum oranı tam yağlı sütten daha yüksektir. Kalsiyum kemik sağlığı için oldukça mühimdir. Kemikleri korur, erimesini önler, eklem ağrılarını geçirir.

Son zamanların hastalığı şişmanlığı önlemek için light süt tüketmelidir.Vücutta yağlanmanın en mühim sebebi dengesiz ve yetersiz beslenmedir. Aşırı kiloluluk; beslenme tarzında yapılacak değişimlerle ve egzersiz alışkanlığı edinmekle engellenebilir.Obeziteyi önlemenin bir yolu da tam yağlı değil, yarım yağlı doğrusu light süt içmektir.

Gelin şimdi de Uzman Diyetisyen Aslıhan Minik’e kulak verelim:

“Sıhhatli beslenmede süt ve süt ürünlerinin yeri büyüktür. Bilhassa rejim yapanların daha oldukça süt, ayran ve yoğurt tüketmesi lazımdır. En oldukça kafa karıştıran hususlardan biri; süt ve süt ürünlerinin light mı yağlı mı tüketilmesi gerektiğidir. Light süt, tam yağlı sütün bazı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilmektedir. Yağlı sütten farkı içeriğidir fakat besleyicilik bakımından yağlı süt kadar değerlidir. Light süt ve süt ürünlerindeki yağ oranı azaltılmıştır fakat bu, onların gıda kıymetini negatif etkilemez.

Meydana getirilen araştırmalarla yağsız süt ve süt ürünlerinin kalp-damar sağlığını desteklediği, forma girmeye de destek olduğu tespit edilmiştir. Sıhhatli beslenme bilincine haiz kişiler çoğu zaman yağsız yada azca yağlı süt-süt ürünleri tüketmeye itina gösterir. Doymuş yağ içermeyen bu ürünler, sağlığın korunmasında mühim rol oynamaktadır.”

Yarım Yağlı Süt (Light Sütün) Zararları Nedir?

Diyetisyen Ayşenur Servet bu mevzuda şu detayları vermektedir;

“Harvard School of Public Health azca yağlı sütün zararları ile ilgili bir araştırma yayınlamıştır. Buna gore her gün azca yağlı süt ürünü tüketmek kısırlık riskinin %85 oranında artmasına yol açmaktadır. Üstelik tam yağlı sütün yarım yağlı hale gelebilmesi için pek oldukça işlem uygulanmaktadır. Bunun sonucunda yağ asitleri tesirini kaybetmektedir. Daha azca kalori almak isterken sağlığımızı tehlikeye atmamamız gerekir. Tam yağlı süt ürünlerini de yeteri kadar tüketmeliyiz.”

Süt Rejimi İle Haftada 5 Kilo Zayıflatan Rejim Sıralaması Tıklayınız

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.