1 Bardak Portakal Suyu Kaç Kalori Portakalda Hangi Vitaminler Var?

0

Kış aylarının yararlı meyvesi portakal, gerek mis şeklinde kokusu gerekse leziz tadıyla birçok şahıs tarafınca fazlaca sevilir. A, B,C vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve tiamin gıdaları açısından oldukça varlıklı bir meyvedir. Yararlı olmasının yanı sıra fazla kalori içermediğinden dolayı, rejimde tüketime uygun bir meyvedir. Portakalın kendisi kadar, suyu da fazlaca sevilir. Sabah kahvaltılarında canlı rengi ve tazecik tadıyla kişiyi adeta cezbeden portakal suyu oldukça faydalıdır.

Portakal Kaç Kaloridir?

  • Diyetisyen Ayşe Tuğba Çengel 1 tane ufak boy portakalda 62 kalori bulunduğunu söylüyor.
  • Diyetisyen Şebnem Kandıralı ise 1 tane orta boy portakalın 86 kalori içerdiğini deklare etti.
  • Diyetisyen Tuğçe Sert 1 tane büyük boy portakalın 103 kalori içerdiğini bildiriyor.
  • 1 dilim (30gram) portakal ise 14 kalori içermektedir.

Portakal Suyu Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Tuğba Gür 1 bardak (200 ml) portakal suyunun 3 tane portakala eşit geldiğini bildiriyor. Buna bakılırsa 1 bardak (200ml) portakal suyunda 120 kalori bulunur. Yarım bardak (100 ml) portakal suyu ise 60 kaloridir.

Diyetisyen Gizem Tutaoğlu ise portakal suyunun kalorisi hakkında şu sözleri dile getirmiştir;

1 bardak portakal suyunun içinde 3 tane sıkılmış portakal vardır. Şu demek oluyor ki bir bardak portakal suyu içildiğinde 1 tane portakalın 3 katı kadar kalori alınır.

Portakal Rejimde Yenir mi?

Meyveler her ne kadar yararlı olsa da, bazı meyvelerin kalori kıymeti yüksek olduğundan kişinin kilo almasına yol açabilir. Bazı meyveler ihtiva ettiği vitamin ve minerallerle beraber yüksek oranda şeker ihtiva eder. İçerdiği şeker dolayısıyla da kiloya niçin olabilir. Sadece portakal yüksek kalorili meyveler grubunda değildir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler rejim listelerinde meyve olarak portakala yer verebilir. Sadece her meyve de olduğu şeklinde portakal aşırı tüketildiğinde kilo alınması kaçınılmaz olacaktır.

Portakalda Hangi Vitaminler Bulunur?

Portakal; A, B, C, D ve E vitaminleri ile tiamin, potasyum, kalsiyum, folat ve lif içermektedir.

Portakal tam bir C vitamini deposudur. Grip, nezle, soğuk algınlığı şeklinde gribal enfeksiyonlara karşı kalkan görevi gören portakal, hastalıklara karşı vücudu dirençli kılar. C vitamini yönünden varlıklı olan portakal, içinde A, B, D ve E vitaminleri de bulundurur. Portakal içinde, B1 vitamini olarak isimlendirilen tiamin maddesi, yüksek oranda kalsiyum ve potasyum ihtiva eder. Portakal ihtiva ettiği yüksek potasyum yardımıyla kişinin kan basıncını düşürerek kalp krizi şeklinde kap hastalıkları riskini en aza indirir. Bununla beraber B9 vitamini ya da folik asit olarak da malum folat maddesi içermektedir. Yüksek folik asit içinde ne olduğu yardımıyla kansızlığa iyi gelen portakal bununla beraber naturel lif içinde ne olduğu yardımıyla sindirim sisteminin sıhhatli ve tertipli çalışmasına destek verir.

Portakalın Gıda Kıymeti Nedir?

100 gram portakalda;

Kalori (kcal) 47

Doymuş Yağ 0 g

Toplam yağ 0,1 g

Kolesterol 0 mg

Sodyum 0 mg

Karbonhidrat 12 g          

Potasyum 181 mg

Rejim Lifi 2,4 g  

Protein 0,9 g

Şeker 9 g            

C Vitamini 53,2 mg

Kalsiyum 40 mg

Demir 0,1 mg

D Vitamini 0 IU

B6 Vitamini 0,1 mg

Magnezyum 10 mg        

Kobalamin 0 µg bulunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.