1 Avokado Meyvesi Kaç Gramdır Avokado Zayıflatır mı

0

1 Bir Tane Avokado Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Rejimde Yenir mi

Avokado leziz, sıhhatli ve besleyici olan tropikal bir meyvedir. Bir oldukca mineral ve vitamin içeren avokado  sıhhat için de oldukca faydalıdır. Orta büyüklükte bir avokado 200 gramdır ve 322 kalori yapmaktadır.

Avokado Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı? Diyetisyenler Cevaplıyor

Diyetisyen Asena Ebru Saç bu mevzuda şu detayları vermektedir;

1 tane büyük avokado, 200 grama karşılık gelir ve takriben 322 kalori bulundurur. Uygun bir beslenme programıyla birlikte tertipli ve ideal miktarlarda avokado yiyecek, zayıflama sürecini kolaylaştırır. Sadece doğru tüketilmezse bu sefer de kilo almaya sebep olabilir. Rejim yapmıyor olsanız bile, avokado tüketmeniz size kesinlikle yarar elde edecektir.”

Diyetisyen Şeyma Yılmaz bu mevzuda şu detayları vermektedir;

Avokado; salatalara extra tat kazandırmak amacıyla sık sık tercih edilmektedir. Avokado ezmesi de beğeniyle tüketilmektedir. Protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından kuvvetli bir kaynak olan avokado, muhteviyatında tekli doymamış yağların da bulunmuş olduğu sıhhat dostu bir besindir. Yüksek oranda Omega 6 ve omega 9 yağları barındıran avokado, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. orta büyüklükte 1 tane avokadonun yarısında nerede ise 12 gr. yağ ve 130 kalori vardır. Şu demek oluyor ki buna gore 1 tane büyük boy avokado, 350-400 kcal seviyesinde enerji ihtiva etmektedir. Bu oran neredeyse günlük kalori ihtiyacınızın dörtte birine karşılık edeceğinden, dikkatli bir halde tüketmeniz gerekmektedir.”

Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin bu mevzuda şu detayları vermektedir ;

Formunu bozmadan yeni tatlar tecrübe etmek isteyenlerin favori tercihlerinden kabul edilen avokado, sıhhatli bir meyve olmasıyla beraber pek oldukca yiyeceğin lezzet ortağı olmaktadır. Orta boy 1 tane avokado aşağı yukarı 200 gramdır. 29,5 gram yağ ihtiva eden orta boy avokado, 322 kalori değerine haizdir. Öteki meyvelerle karşılaştırıldığında avokado, kalori sıralamasında başı çekmektedir. Onun için ben avokadoya meyve değil de ‘iyi yağ’ demenin daha isabetli bir tarif bulunduğunu düşünüyorum. Naturel yağ içeriğiyle avokado, doyurucu bir gıda olduğundan yiyecek yeme sıklığının azalmasına destek verir. Ara öğününüzde tüketeceğiniz yarım avokado, uzun süre tok kalmanızı elde edecektir. Bu sayede minimum 5 saat asla açlık hissetmeyeceksinizdir. Geçtiğimiz yıllarda mevzuyla ilgili bazı emekler yapılmış, muntazaman avokado tüketmeye devam edenlerin, daha kısa sürede zayıfladığı gözlemlenmiştir. Bundan dolayı avokadonun varlıklı içinde ne olduğu, sık sık acıkmalarını engellemiştir. Hem böylece kalori alımını büsbütün sınırlandırmak zorunda kalmadan daha esnek bir rejim programı uygulama imkanı bulmuşlardır.”

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım bu hususta şunları anlatmaktadır;

“Öteki meyvelere gore avokado meyvesi daha çok yağ ihtiva eder. Avokado meyvesinde kremaya benzer bir madde bulunur. İşte bu madde ne kadar yoğunsa, avokadonun içinde o denli oldukca yağ var anlamına gelir. Yarım bardak avokado püresinde 18 gram yağ ve 192 kalori mevcuttur. Bu yağın 13.5 gramlık kısmını tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri oluştururken, 2.4 gramı da doymuş yağ asitleridir. Yarım bardak avokado püresiyle günlük E vitamini ihtiyacınız olan şeyi yüzde 15 oranında giderebilirsiniz. ½ bardak avokado püresinde bulunan folat ise, günlük folat gereksiniminizin yüzde 18’lik kısmını karşılayacaktır. B5 doğrusu pantotenik asit de içeren avokado püresinin yarım bardağında, vücudun bu ihtiyacını %34 oranında giderebilecek kadar pantotenik asit vardır. Tüm bunlara ilaveten 8 gram rejim lifi, birazcık demir ve çinko minerali ile avokado meyvesi, oldukça varlıklı içerikli ve besleyici bir gıdadır.”

Avokado Iyi mi Yenebilir? Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin Konu alıyor

Avokado meyvesi değişik şekillerde tüketilebilir. Mesela;

  1. Avokadoyu iki eşit bölüme bölerek çekirdeğini ayırın. Bir kaşık ile avokadonun içini kabuğundan çıkarıp dilimleyerek üstüne azca miktar zeytinyağı ve limon ilave edin. İşte kahvaltınızda size eşlik edebilecek bir sıhhat deposu!
  2. Bu meyveyi dilimleyip salatalara eklemek ve smoothie olarak tüketmek de leziz bir seçimdir.
  3. Öte taraftan avokado sarımsak ile buluşturularak, nefis bir sos elde edilebilir. Somon balığıyla daha da güzel olan bu sarımsaklı avokado sosunu hepinize tavsiye ediyoruz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.