1 Tane Ve 1 Porsiyon Köfte Kaç Kalori, 3 Köfte 5 Köfte Kaç Kalori

0

1 Tane Ve 1 Porsiyon Köfte Kaç Kalori, 

Köfte, ana malzemesi kıyma olan yüzlerce değişik çeşitte hazırlanan bir yiyecektir. Bilhassa bölgesel Türk mutfağında mühim bir yer meblağ. Gıda değerleri yüksek bir yiyecek olduğundan fazlaca sıhhatli bir tercihtir. Kalori kıymeti ise pişirme yöntemi ve doğru malzemelerin tercih edilmesi ile beraber düşürülebilir.

Köftenin içinde bol miktarda magnezyum, demir, çinko, potasyum, protein ve fosfor bulunmaktadır. Sıhhatli şekilde pişirilmesi için ızgarada, fırında ya da tencerede pişirilmesi tavsiye edilir. Bir öğün için tüketilmesi ihtiyaç duyulan ideal köfte miktarı 3 ya da 4 tanedir. Yağ oranı yüksek bir gıda olduğundan, fazlası bölgesel yağlanmaya sebep olabilir. Bu yüzden hazırlarken ve pişirirken mümkün olduğunca azca oranda yağ koymaya çalışmanız tavsiye edilir.

Köftenin Kalori Miktarları Nasıldır?

  1. Orta boy bir köfte ortalama 67 kaloridir.
  2. Ufak boy bir köfte averaj 50 kaloridir.
  3. Büyük bir köftenin kalori miktarı ortalama 84’tür.
  4. 1 porsiyon köftede ise averaj 235 kalori bulunur.

Köfte Kaç Kaloridir?

Köfte hazırlarken çoğu zaman kırmızı etten elde edilmiş kıyma kullanılır. Ek olarak içine baharat, ekmek içi ya da galeta unu şeklinde ilaveler yapılır. Bu ilave besinler köftenin kalori kıymetini yükseltir. 1 tane orta boy köfte, ortalama olarak 40 gram ağırlığa ve 67 kaloriye haizdir. 50 gram olan bir köfte ise ortalama 84 kalori taşır. Fakat bu değerler, ızgarada pişirilen bir köfte için hesaplanmıştır. Hazırlanan köfteler kızartılırsa, kalori miktarı artacak ve gıda değerleri düşecektir. Pişirmek için ızgara yöntemi tercih edilirse ilave yağ kullanımına gerek kalmaz. Bu sayede kilo almadan bir buçuk porsiyona kadar yiyebilirsiniz.

Köfte Kilo Yapar mı?

Vücudumuz gün içinde birçok gıda ögesine gereksinim duyduğu için, değişik gıda gruplarından olan yiyecekleri dengeli şekilde tüketmeliyiz. Bu yüzden rejim listelerinde kırmızı ete de yer verilmelidir. Etin en sıhhatli kullanım şekli, kıyma ya da kıymayla hazırlanan köfteler olacaktır. Bir köfte averaj olarak 60 ila 80 kalori içinde olduğundan rejim yaparken de rahatça tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta ise tercih edilen pişirme yöntemi olacaktır. Izgarada pişirmek yerine yağda kızartılan köftelerin kalori miktarı 4 kata kadar artış gösterir. Ek olarak gıda değerlerinin birçoğu kaybolduğu için sıhhatli bir seçim olmaktan uzaklaşacaktır. Sıhhatli ve düşük kalorili bir yiyecek isteyen kişilerin, ızgara köfte yapmaları tavsiye edilir.

Köfte hazırlarken içine eklediğiniz baharat miktarını arttırırsanız metabolizmanız daha süratli çalışacaktır. Birçok baharat, yağ yakma ve metabolizmayı daha süratli çalıştırma özelliğine haizdir. Bolca baharatla hazırlanan ızgara köfte, kilo yitirilmesine destek verir. Böylece hem karnınız doyar, hem de yiyerek zayıflamanın tadını çıkarabilirsiniz. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki nokta ise köftenin yanında tercih edilen içecekler. Şeker miktarı yüksek olan içecekler yerine ayran ve şalgam şeklinde düşük kalorili içeceklerin tercih edilmesi önerilir.

Izgara Köfte Kaç Kalori?

Izgara köfte, Türk halkının en sık tercih etmiş olduğu yemekler içinde yer alır. Rejim meydana getiren insanoğlu da sıkça tüketir. Neredeyse her işletmede bulunan köfte çeşitleri, yörelere bağlı olarak değişik tariflerle hazırlanmış olur. Bu duruma bağlı olarak kalori miktarında değişimler görülebilir. Sadece 100 gram köfte kaç kaloridir derseniz, ortalama yanıt 168 kalori olacaktır. Kaşarlı köfte kaç kaloridir diye merak edenler içinse yanıt 310 kaloridir.

1 tane: 50 kalori

1 porsiyon: 220 kalori

100 gram: 150 kalori

Sulu Köfte Kaç Kalori?

Sulu köfte, hem evlerde hem de işletmelerde çoğunlukla meydana getirilen bir köfte çeşididir. Anadolu bölgesine özgü olan sulu köfte, sebze ve kıymayla yapılır. İsteğe bakılırsa içine pirinç, bulgur ve ekşi ilave edilir.

1 porsiyon: 268 kalori

100 gram: 71 kalori

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.