1 Tane Ve 1 Porsiyon Kiraz Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı

0

Kiraz Kaç Kalori Rejimde Yenir mi Diyetisyenler Konu alıyor

Yaz meyveleri de birer birer tezgahlardaki yerini almaya başladı. Mevsiminde tüketilen meyvelerin vücudumuzda birçok yarar sağlamış olduğu ve bilgili tüketildiğinde kilo kontrolüne de katkı sağlamış olduğu biliniyor. En sevilen ve en sıhhatli olan meyvelerden biri de kirazdır. Kiraz hem lezzetlidir hem de düşük kalorili bir meyvedir. 1 porsiyon kısaca 100 gram kiraz averaj 65-70 kalori yapar.

Kiraz Kaç Kalori? Diyetisyenler Konu alıyor

Diyetisyen Nil Şahin Güray konu alıyor;

“100 gram kirazda 1 gr. protein, 22,9 gr. karbonhidrat, 2,1 gr. lif bulunur. Öte taraftan 100 gram kirazın kalori kıymeti 65’tir. Bağırsakları düzene sokan bu meyve, kabızlığa oldukça iyi gelir. Kan basıncının dengelenmesine destek sağlar, diüretik tesir göstererek zararı olan maddelerin idrarla atılmasını kolaylaştırır. Vücutta meydana gelen ödemlerin iyileşmesinde ve kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Bolca oranda melatonin içeren kiraz, sinirleri yatıştırır ve böylece daha kaliteli bir uyku uyumak mümkün hale gelir. Sağlığımıza zarar veren ürat kristallerini ve ürik asidi vücudumuzdan uzaklaştırmak için kiraz tüketmemiz gerekir.”

Diyetisyen Tuğçe Sert bu mevzuda şu detayları vermektedir;

“1 tane kiraz yediğimizde bir tek 4 kalori almış oluruz. Sadece rejim listemizde bu meyve bulunacaksa, gene de tüketim miktarını doğru ayarlamak yararlı olacaktır. Kiraz, öteki meyvelerden daha çok antioksidan ihtiva eder. Çeşitli hastalıkların tedavisine katkı elde eden kiraz, antioksidan özelliğine bağlı olarak sinir sistemini rahatlatır. Böylece kişinin uykusu düzene girer. Ek olarak kiraz, karın ağrılarına ve eklem ağrılarına da faydalıdır. Gevşetici etkisiyle kiraz, bu ve benzeri şikayetlerin hafiflemesinde rol oynar. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması da kirazın yararlarından bir diğeridir. Kirazın bir tek fizyolojik değil, ruhsal yararları da vardır. Sakinleştirici olduğundan, depresyon şeklinde çeşitli ruhsal sıkıntıların engellenmesinde de kiraz tüketiminin önemi vardır. Kirazın glisemik indeksi, başka meyvelerin glisemik indeksinden daha düşüktür. Bu demek oluyor ki, şeker hastalığına davetiye çıkarmaz ve güvenle tüketilebilir. Bilim adamları tarafınca laboratuvar ortamında meydana gelen emekler, kiraz meyvesinin zayıflamaya da katkı sağladığını ortaya koymuştur. Yağ yakmayı kolaylaştırdığı ve bilhassa karın yağlarından kurtulmak isteyenlerin, kirazdan yarar görecekleri düşünülmektedir. Bu yüzden beslenme ve rejim uzmanları kiraz tüketmek icap ettiğini bildirmekte, muntazaman kiraz yemeyi önermektedir.”

Diyetisyen Serkan Meblağ konu alıyor;

100 gram kiraz 70 kaloridir. Vitamin ve mineral açısından mühim bir kaynaktır sadece daha oldukça yüksek lif oranıyla ön plandadır. Muhtevasında yer edinen bolca lif yardımıyla kiraz, bağırsaklardaki zararı olan bakterileri öldürür ve bağırsak florasını korur. Bunun yanı sıra kiraz, potasyum mineraline de haizdir. Sağlığımızın korunmasında mühim bir yeri olan potasyum, terleme  kanalıyla dışarı atılmaktadır. İşte kiraz tüketerek ihtiyacımız olan potasyumu almamız mümkündür. Öteki taraftan kirazın yapısında çeşitli pigmentler vardır. Bu pigmentler, vücudumuzun işleyişinde vazife alır. Flavonoidler de içeren kiraz, toksinleri uzaklaştırarak yaşlanma emareleriyle savaşım eder. Özgür radikallerle de savaştığından, kiraz tüketmeye devam edenlerin kansere yakalanma olasılığı daha düşüktür. Antosiyanidin pigmentleri ihtiva eden kiraz, işte bu sayede kıpkırmızı olmaktadır. Antosiyanidin diye adlandırılan bileşenler, anti-inflamatuar etkiye haizdir ve ağrıları dindirir. Kiraz organik bir uyku ilacı olarak tanımlanabilir.

Ağzımızı tatlandıran bu meyve, sabaha kadar tatlı bir uyku uyumamıza yardım edebilir. Şu sebeple içinde melatonin bulunmaktadır.”

Diyetisyen Sezen Çetinkaya kiraz hakkında şu detayları vermektedir;

“Vücuda detoks meydana getiren kiraz, kandaki şeker ve kolesterol seviyesinin dengelenmesine de yardımcıdır. Kalbe iyi gelen kiraz, bol miktarda magnezyum, kalsiyum, B ve C vitamini barındırır. Antioksidan özelliği ve yoğun vitamin içeriğiyle kiraz, üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yarar sağlamakta, vücut direncini artırmaktadır. Kanser riskini azaltan bu leziz meyve, vücuttaki fazla suyun ve zararı olan maddelerin idrar ile atılmasını kolaylaştırır. Kuvvetli bir idrar söktürücü olmasının yanında kiraz, ödemleri de giderir. Kiraz saplarını demleyip içmek, ödem sorununa çözüm olacaktır.”

Diyetisyen Sezen Çetinkaya’dan 3 Günlük  Kiraz Detoks Rejimi

Üç gün sürecek olan programda;

Sabah: 1 çorba kâsesi kiraz + 1 haşlama yumurta

Öğle: 1 çorba kâsesi kiraz + 10 pişmeden badem

İkindi: 2 fincan yeşil çay

Akşam: 1 çorba kâsesi kiraz + 10 pişmeden badem

Gece: iki fincan Yeşil çay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.