1 Tane Tulumba Tatlısı Kaç Kalori Tulumba Kilo Yaparmı Aldırırmı

0

Tulumba Tatlısı Kaç Kalori, Kilo Yapar mı? 

Tulumba tatlısı ekonomik ve leziz tatlılardandır. Diyetisyen Derya Zünbülcan 1 tane tulumba tatlısının 95 kalori bulunduğunu ve bunu yakmak için 12 dk yürümek icap ettiğini bildiriyor.

Tulumba tatlısı, kızartılan hamur harcı parçalarının üstüne şerbet ilave edilerek servis edilen ve Türk mutfağına ilişik olan bir tatlıdır. Hem şerbetli olduğundan hem de kızartılarak hazırlandığı için kalori miktarı oldukça yüksektir. Bu yüzden diyabet hastalarının ve kilo vermek isteyen kişilerin tercih etmemesi gerekir.

Tulumba tatlısının hamur harcını için irmik, un, yumurta, tereyağı, nişasta, sıvı yağ ve tuz kullanılır. İlk olarak şerbetini hazırlamak için su ve şeker bir tencerede kaynatılır. Kaynayan şerbetin altı kapatılarak içine limon suyu eklenmiş olur ve soğuması için dinlenmeye bırakılır. Hemen sonra bir tencerede hamur harcını için su ve tereyağı karıştırılarak eritilir. Üstüne un, şeker ve tuz ilave edilir. Asla pürüz kalmayana kadar kavrulur. Hazırlanan hamur harcı karıştırılarak soğutulduktan sonrasında çırpılmış yumurtalar eklenmiş olur ve güzelce karıştırmaya devam edilir. Nişasta ve irmik eklendikten sonrasında krema torbası yardımıyla kızgın yağın içine, parçalar halinde sıkılır. Hamur harcı parçaları kızardıktan sonrasında direkt soğumuş olan şerbetin içine atılır. 10 dakika kadar beklettikten sonrasında çıkarılır ve servis edilir.

Tulumba Tatlısı Gıda Değerleri Nedir?

Tulumba tatlısının içinde bol miktarda yağ ve karbonhidrat bulunur. Bununla beraber yararlı mineral ve vitaminler açısından da zengindir. Fakat kalori kıymeti yüksek bir tatlı olduğundan, zayıflamanın hedeflendiği dönemlerde uzak durulması gerekir.

Bir porsiyon tulumba tatlısının gıda değerleri şöyledir;

 1. 46 g karbonhidrat,
 2. 2.8 gram protein,
 3. 51 mg kolesterol,
 4. 7.5 mg yağ,
 5. 56 mg sodyum,
 6. 10 mg kalsiyum,
 7. 34 mg potasyum,
 8. 62 mg A vitamini.
 9. Bununla beraber içinde azca oranda demir ve C vitamini de yer alır. Doyurucu ve besleyici bir tesiri yoktur. Pişirme esnasında şeker ve trans yağ kullanıldığı için tüm gıda değerleri kaybolur.

Tulumba Tatlısının Zararları Nedir?

 1. Kan şekeri seviyesini dengesiz hale getirir. Ek olarak insülin direncine yol açarak kilo vermeyi durdurabilir ya da yavaşlatabilir.
 2. Kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser benzer biçimde ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir. Kanser hücreleri şekerden beslenmeyi oldukça sever.
 3. İçerisinde yüksek oranda şeker bulunmuş olduğu için metabolizmaya zarar verir ve bağışıklık sistemini zayıflatır.
 4. Diş sağlığı için zararlıdır.
 5. Evlatların gelişme sürecine zarar verebilir. Sıhhatli hücre gelişmesine negatif tesiri vardır.
 6. Vücudun yağ depolamasına sebep olur. Kan şekeri dengesini elde eden insülin hormonu işlev bozukluğu gösterdiği için vücudun yağ depolama oranı artış gösterir. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.