1 Tane Sosis ve Salçalı Sosisin Kalori Kıymeti Ne Kadardır?

0

Sosis; sığır  ya da kümes hayvanlarının etiyle tuz ve değişik birçok baharat karışımıyla elde edilmiş bir et çeşididir. Sosis pek fazlaca kişinin en sevilmiş olduğu işlenmiş etlerdendir.

Sosis Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Gözde Ağca 5 tane mini sosisin 100 gram geldiğini ve 288 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Sosis Kalori Cetveli Nasıldır?

 1. 1 tane kızarmış sosis 80 kaloridir.
 2. 1 minik tane sosis gramdır ve 40 kaloridir.
 3. Dana sosis 100 gram 295 kaloridir
 4. 100 gram salçalı sosis 300 kaloridir
 5. Hindi sosis 100 gram  196 Kaloridir.
 6. 1 köfte boyutu şu demek oluyor ki 30 gram sosis 59 kaloridir.
 7. 1 tane orta büyüklükteki 60 gram sosis 119 kalori ihtiva eder.

Sosisli Sandviç Kaç Kaloridir?

Sosisli sandviç 442 kaloridir. Minik boy sosisli sandviç ise215 kaloridir.

Sosis Kilo Yapar mı?

Sucuk ve salam şeklinde işlenmiş gıdalar grubunda yer edinen sosis yüksek kalorili bir şarküteri ürünüdür. İçeriğindeki yağ ve kalori miktarı oldukça yüksek olduğundan tertipli tüketimde vücuda kilo aldırır. Bu yüzden uzmanlar rejimde olup zayıflamak isteyen yada aşırı kiloluluk olanların sosisten kaçınmaları icap ettiğini ifade etmektedirler. Rejim döneminde ya da aşırı kiloluluk problemi söz mevzusu olduğunda tüketilmesi durumunda miktarının kesinlikle fazlaca azca olması tavsiye edilir. Bundan dolayı fazlaca ve sık sosis tüketiminin kişiye kilo aldırmış olduğu neredeyse kesindir.

1 tane uzun dana sosisteki kalori miktarı 70 ila 80 kalori olurken1 tane minik parmak sosisin kalorisi 30 ila 40 kaloridir. Bu şekilde hesaplandığında kalori miktarı fazlaca gelmese de pişirme ile bu kalori fazlaca daha çok oranlara çıkmaktadır. Eğer mütevazi sosisi pişirmeden yiyecekseniz fazlaca kalori aldırmayacaktır. Fakat eğer kızartacaksanız yağdan kaynaklı kalorisi fazlaca terfi edecektir. Sayısal olarak ifade etmek gerekirse, 1 tane sosisteki 80 kalori, yağda kızartma işleminden sonrasında ortalama 2 katına çıkmaktadır.

Sosis ve salam şeklinde işlenmiş besinlerdeki glisemik dizin oranı yüksektir. Dolayısıyla bu tür besinler tüketmek iştahı fazlaca açmaktadır. O şekilde ki sosis yedikten 1-2 saat içinde acıktığınızı hissedeceksiniz. Bu durum pişmeden sosis şeklinde kalorisi azca olan haliyle tüketseniz bile geçerlidir. Tüm bunlar gösteriyor ki sosis tüketmek kilo alımına sebep olmaktadır.

Rejimde Sosis Yenir Mi?

Diyetteyken sosis ve salamdan uzak durmanız en iyisi olacaktır. Fakat sosisten uzak duramam diyenlerdenseni haftada en fazla bigün tüketebilirsiniz. Bunu da pazar kahvaltınızda bir porsiyon olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde azca ve fazlaca ender tüketmiş olduğunuz sosis rejiminizi bozmaz. Fakat aşırıya kaçmamaya itina göstermelisiniz.

Piliç (Tavuk) Sosis Kilo Aldırır mı? Kaç Kalori?

100 gram piliç tavukta toplamda ortalama 180 ila 190 içinde kalori bulunmaktadır. Ek olarak bir de pişirmede kullanılan yağ ve yanında tüketilecek ekmek de göz gönüne alındığında piliç sosis tüketmek de kişinin kilo almasına sebep olacaktır. Bu sebeple rejimde piliç sosis tüketilmemesi  ihtiyaç duyulan gıdalardan birisidir.

Hindi Sosis Kilo Yapar mı?

Hindi sosis de averaj olarak piliç sosisle aynı oranda kalori içermektedir. Detay vermek gerekirse 100 gram hindi sosiste 196 kalori bulunmaktadır. Piliç sosise benzer olarak hindi sosis de  pişirilirken fazlaca yağ kullanılır ve ek olarak hindi sosis de kişinin iştahını açmış olduğu için fazlaca daha çok yiyecek yemeye ve dolayısıyla kişinin kilo almasına sebep olmaktadır. Bu yüzden rejim döneminde hindi sosisten de uzak durmalısınız.

Tavuk Sosis Kaç Kaloridir?

100 gram tavuk sosiste 198 kalori bulunur.

30 gram piliç sosiste ise 60 kalori vardır. (Ortalam olarak 1 köfte kadar.)

Sosisin Zararları Nedir?

Sosisin yağ oranı fazlaca yüksektir. Bu yüzden sosis tüketmek kişide kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve aşırı kilo almaya yol açmaktadır.

Sosisteki katkı maddeleri fazlaca zararlıdır. O şekilde ki bu maddeler vücutta kanser hücrelerinin üretilmesine ve dolayısıyla kanser dahil değişik daha birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Uzmanların yürüttüğü geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda tertipli olarak işlenmiş et tüketen kişilerde bağırsak kanseri görülme riskinin tüketmeyenlere oranla %21 daha yüksek olduğu görülmüştür.

Sosis tüketmek kan basıncını yükseltip gerilim hastalıklarına sebebiyet verebilir.

100 Gram Sosisin Gıda Kıymeti Şöyledir

 1. Toplam yağ 31 g
 2. Doymuş Yağ 11 g            
 3. Kolesterol 76 mg
 4. Sodyum 731 mg              
 5. Potasyum 253 mg
 6. Karbonhidrat 0,7 g         
 7. Rejim Lifi 0 g
 8. Protein 14 g      
 9. C Vitamini           2 mg
 10. Kalsiyum             18 mg
 11. Demir   1,2 mg
 12. D Vitamini           0%
 13. B6 Vitamini         0,3 mg
 14. Kobalamin          0,9 µg
 15. Magnezyum      14 mg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.