1 Adet Sosis ve Salçalı Sosisin Kalori Değeri Ne Kadardır?

0

Sosis; sığır  ya da kümes hayvanlarının etiyle tuz ve farklı birçok baharat karışımıyla elde edilen bir et çeşididir. Sosis pek çok kişinin en sevdiği işlenmiş etlerdendir.

Sosis Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Gözde Ağca 5 adet mini sosisin 100 gram geldiğini ve 288 kalori olduğunu bildirmektedir.

Sosis Kalori Cetveli Nasıldır?

 1. 1 adet kızarmış sosis 80 kaloridir.
 2. 1 küçük adet sosis gramdır ve 40 kaloridir.
 3. Dana sosis 100 gram 295 kaloridir
 4. 100 gram salçalı sosis 300 kaloridir
 5. Hindi sosis 100 gram  196 Kaloridir.
 6. 1 köfte boyutu yani 30 gram sosis 59 kaloridir.
 7. 1 tane orta büyüklükteki 60 gram sosis 119 kalori içerir.

Sosisli Sandviç Kaç Kaloridir?

Sosisli sandviç 442 kaloridir. Küçük boy sosisli sandviç ise215 kaloridir.

Sosis Kilo Yapar mı?

Sucuk ve salam gibi işlenmiş gıdalar grubunda yer alan sosis yüksek kalorili bir şarküteri ürünüdür. İçeriğindeki yağ ve kalori miktarı çok yüksek olduğu için düzenli tüketimde vücuda kilo aldırır. Bu yüzden uzmanlar diyette olup zayıflamak isteyen veya obezite olanların sosisten kaçınmaları gerektiğini ifade etmektedirler. Diyet döneminde ya da obezite problemi söz konusu olduğunda tüketilmesi durumunda miktarının mutlaka çok az olması tavsiye edilir. Çünkü çok ve sık sosis tüketiminin kişiye kilo aldırdığı neredeyse kesindir.

1 adet uzun dana sosisteki kalori miktarı 70 ila 80 kalori olurken1 adet küçük parmak sosisin kalorisi 30 ila 40 kaloridir. Böyle hesaplandığında kalori miktarı çok gelmese de pişirme ile bu kalori çok daha fazla oranlara çıkmaktadır. Eğer sade sosisi pişirmeden yiyecekseniz çok kalori aldırmayacaktır. Fakat eğer kızartacaksanız yağdan kaynaklı kalorisi çok yükselecektir. Sayısal olarak ifade etmek gerekirse, 1 tane sosisteki 80 kalori, yağda kızartma işleminden sonra yaklaşık 2 katına çıkmaktadır.

Sosis ve salam gibi işlenmiş besinlerdeki glisemik indeks oranı yüksektir. Dolayısıyla bu tür besinler tüketmek iştahı çok açmaktadır. Öyle ki sosis yedikten 1-2 saat içinde acıktığınızı hissedeceksiniz. Bu durum çiğ sosis gibi kalorisi az olan haliyle tüketseniz bile geçerlidir. Bütün bunlar gösteriyor ki sosis tüketmek kilo alımına sebep olmaktadır.

Diyette Sosis Yenir Mi?

Diyetteyken sosis ve salamdan uzak durmanız en iyisi olacaktır. Fakat sosisten uzak duramam diyenlerdenseni haftada en fazla bir gün tüketebilirsiniz. Bunu da pazar kahvaltınızda bir porsiyon olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde az ve çok nadir tüketmiş olduğunuz sosis diyetinizi bozmaz. Fakat aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Piliç (Tavuk) Sosis Kilo Aldırır mı? Kaç Kalori?

100 gram piliç tavukta toplamda yaklaşık 180 ila 190 arasında kalori bulunmaktadır. Ek olarak bir de pişirmede kullanılan yağ ve yanında tüketilecek ekmek de göz gönüne alındığında piliç sosis tüketmek de kişinin kilo almasına sebep olacaktır. Bu sebeple diyette piliç sosis tüketilmemesi  gereken besinlerden birisidir.

Hindi Sosis Kilo Yapar mı?

Hindi sosis de ortalama olarak piliç sosisle aynı oranda kalori içermektedir. Detay vermek gerekirse 100 gram hindi sosiste 196 kalori bulunmaktadır. Piliç sosise benzer olarak hindi sosis de  pişirilirken çok yağ kullanılır ve ayrıca hindi sosis de kişinin iştahını açtığı için çok daha fazla yemek yemeye ve dolayısıyla kişinin kilo almasına sebep olmaktadır. Bu yüzden diyet döneminde hindi sosisten de uzak durmalısınız.

Tavuk Sosis Kaç Kaloridir?

100 gram tavuk sosiste 198 kalori bulunur.

30 gram piliç sosiste ise 60 kalori vardır. (Ortalam olarak 1 köfte kadar.)

Sosisin Zararları Nelerdir?

Sosisin yağ oranı çok yüksektir. Bu yüzden sosis tüketmek kişide kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve aşırı kilo almaya yol açmaktadır.

Sosisteki katkı maddeleri çok zararlıdır. Öyle ki bu maddeler vücutta kanser hücrelerinin üretilmesine ve dolayısıyla kanser dahil farklı daha birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Uzmanların yürüttüğü geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda düzenli olarak işlenmiş et tüketen kişilerde bağırsak kanseri görülme riskinin tüketmeyenlere oranla %21 daha yüksek olduğu görülmüştür.

Sosis tüketmek kan basıncını yükseltip tansiyon hastalıklarına sebebiyet verebilir.

100 Gram Sosisin Besin Değeri Şöyledir

 1. Toplam yağ 31 g
 2. Doymuş Yağ 11 g            
 3. Kolesterol 76 mg
 4. Sodyum 731 mg              
 5. Potasyum 253 mg
 6. Karbonhidrat 0,7 g         
 7. Diyet Lifi 0 g
 8. Protein 14 g      
 9. C Vitamini           2 mg
 10. Kalsiyum             18 mg
 11. Demir   1,2 mg
 12. D Vitamini           0%
 13. B6 Vitamini         0,3 mg
 14. Kobalamin          0,9 µg
 15. Magnezyum      14 mg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.