1 Tane Salatalık Kornişon Turşusu Kaç Kalori Zayıflatır mı?

0

Salatalık Turşusu Kaç Kalori Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor

Kornişon turşu diye adlandırılan salatalık turşusu en sevilen, leziz ve sıhhatli turşu çeşitidir. Bolca probiyotik içinde ne olduğu bağırsak sağlığını korur, hazmı kolaylaştırır, bağışıklığı sağlamlaştırır. Salatalık turşusunu hazır olarak satın alabileceğiniz şeklinde aşağıda bildireceğimiz diyetisyen tarifi ile evde de yapabilirsiniz.

Salatalık Turşusu Kornişon Turşu Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Emre Uzun 1 tane kornişon doğrusu salatalık turşusunun 4 kalori bulunduğunu bildiriyor. Diyetisyen Betül Yücel, 100 gram salatalık turşusunun 10 kalori bulunduğunu bildiriyor

Salatalık Turşusu Zayıflatır mı? Diyetisyen Betül Yücel Cevaplıyor

Turşunun zayıflamaya yararları vardır. Turşu ihtiva ettiği gıda öğeleriyle zayıflama sürecini destek sunar. Tertipli olarak turşu tüketenler daha süratli kilo verir. Hedeflediğiniz kiloya doğru yol alırken rejim listenize turşuyu da ilave ederek kısa sürede daha çok mesafe katedebilirsiniz. Zira turşunun iştahı baskıladığı bilinmektedir.

Salatalık Turşusunun Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Salatalık turşusu lactobacillus bakterilerini korur ve çoğalmasına destek olur. Bunlar bağırsak florasında yer edinen yararlı mikroorganizmalardandır. Yiyeceklerin daha iyi hazmedilmesini sağlar. Hem salatalık turşusunun yapılışı da oldukça basittir.
 2. Salatalık turşusu ihtiva ettiği A ve E vitaminleriyle antioksidan etkiye haizdir.
 3. Vücut direncini artırır ve düşük kalorili olduğundan zayıflama sürecini destek sunar.
 4. Turşunun sağlığa yararları bilhassa sindirim sisteminde görülmektedir. Mide-bağırsak problemlerine iyi gelen turşu hazımsızlığı da giderir. Bu yalnızca salatalık turşusu için değil, başka sebzelerden meydana getirilen turşular için de geçerlidir.
 5. Salatalık turşusu bolca oranda potasyum, demir, çinko, kalsiyum ve magnezyum şeklinde yaşamsal öneme haiz mineraller ve elementler ihtiva eder.
 6. Uzmanlar alzheimer (bunama) hastalığından korunmak için bitkisel önlem olarak turşu yemeyi önermektedir. Sarımsak ve turşu flavonoidler bakımından varlıklı gıdaların başlangıcında gelmektedir. Bu maddeler ilerleyen yaşlarda alzheimer olma riskinin büyükk seviyede azalmasını sağlamaktadır.
 7. Salatalık turşusu mayalanırken laktik asit oluşur. Bu ise kan dolaşımını harekete geçirir, damarları rahatlatır ve tansiyonu düşürür.
 8. Ek olarak salatalık turşusu, kabızlık ve reflü şeklinde yaygın olarak karşılaşılan sindirim sistemi problemlerine de şifalıdır.

Diyetisyen Yeşim Temel’den Salatalık Turşusu Tarifi

Malzemeler:

 1. 2 kilogram organik salatalık
 2. Bol miktarda sarmısak
 3. 3 yiyecek kaşığı kalınca tuz.
 4. Temiz su
 5. Bir tutam kişniş tohumu

Salatalıklara birer çatal batırın ve bu tarz şeyleri fazlaca azca hava boşluğu duracak şekilde cam kavanozlara yerleştirin. Kalan boşlukları da soyulmuş sarımsak, peynir altı suyu, 3 yiyecek kaşığı kaya tuzu ve alabildiği kadar filtre suyuyla doldurun. Kişniş tohumunu ihmal etmeyin. (Aromasını güzelleştirir.)

Turşu suyu salatalıkların üstünde kalmalıdır, yoksa küflenir. Ağzı sıkıca kapatılır ve 20 gün süresince karanlık bir ortamda bekletilir. Yavaş yavaş olgunlaşacaktır. Kapağı açılınca buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.