1 Adet Mürdüm Eriği, Mor Erik Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı?

0

Kırmızı erik, meyve, hoşaf, pekmez, reçel ve marmelat olarak tüketilebilen kalorisi düşük besin oranı yüksek bir meyvedir. Kırmızı eriğin diğer adı Mürdüm eriği ve mor eriktir. 5 adet kırmızı erik, 1 porsiyon meyve eder.

Kırmızı Erik (Mürdüm Eriği, Mor Erik) Kaç Kaloridir?

 1. 1 adet orta boy kırmızı erikte 20 kalori bulunur. 1 tane kırmızı küçük boy eriğin sadece 14 kalorisi vardır. Bir adet büyük boy kırmızı erik 24 kalori içerir. 1 kg kırmızı erik ise 660 kalori barındırır.
 2. Diyetisyen Nesrin Eriş 100 gram kırmızı eriğin sadece 66 kalori olduğunu bildiriyor

Diyetisyen  Aslıhan Altuntaş bu konuda şu bilgileri vermektedir;

100 gram kırmızı erik takriben 60 kalori içerir. Az kalorili olduğu için zayıflamak isteyenlerin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir meyvedir. İhtiva ettiği mineraller sayesinde kansızlığa iyi gelir, sinir sistemini güçlendirir ve böbrek fonksiyonlarına destek olur. Bağırsakları çalıştırır, kan şekerini dengeler ve kilo vermeye yardımcıdır. Bolca lif içeren kırmızı eriğin her diyet programında yer alması gerekir.

Kırmızı Erik (Mürdüm Eriği, Mor Erik) Kilo Yapar mı?

Kırmızı erik lif zengini bir meyve olduğundan tokluk hissi verir. Böylece yemek ihtiyacını azaltır, fazla yemeyi önleyerek kalori alımını sınırlandırır. Yani kişinin günlük kalori ihtiyacını aşmadan beslenmesini sağlayarak zayıflamasını kolaylaştırır.

Kırmızı Erik (Mürdüm Eriği, Mor)  Eriğin Zayıflamaya ve Faydaları Nelerdir?

 1. Diyette en çok tüketilen meyvelerden biri olan kırmızı erik, diğer meyvelerden daha az şeker ve kalori içermektedir. Özetle kırmızı erik kilo verdirir diyebiliriz.
 2. Lif oranı yüksektir ve bundan dolayı kişinin uzun süre tok kalmasında rol oynar. Tatlı ihtiyacını bastırır.
 3. Bağırsakları harekete geçirir, kabızlığı önler. Kuru ve taze erik kabızlığın en etkili doğal tedavisidir.Kabızlık kilo almaya neden olur, kırmızı erik ise kabızlığı önler.
 4. Güçlü bir antioksidan olan kırmızı erik, kalp-damar hastalıklarına ve kansere yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır. Zihinsel performansı geliştirir, alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır.
 5. Erik türleri arasında en fazla antioksidan barındıran eriğin kırmızı erik olduğu belirlenmiştir. Mürdüm eriği diye de bildiğimiz kırmızı eriğin vücudu toksinlerden arındırdığı ve bu sayede kilo verdirdiği kanıtlanmıştır.
 6. Kandaki şekerin seviyesini kontrol altına alır. Her ne kadar tatlı bir meyve olsa da glisemik indeksi düşüktür. Bu nedenle kan şekerini birden yükseltmez.
 7. Antioksidan bakımından harika bir kaynaktır. Kalp hastalıklarının, kanserin, artrit ve buna benzer kronik rahatsızlıkların önlenmesinde faydalıdır.

Uzmanlar da kırmızı eriğin yararları konusunda hemfikirdir. Örneğin Diyetisyen Şebnem Kandıralı; “Mor ve kırmızı erik sağlığın bir numaralı dostudur. A, C vitaminleri, riboflavin gibi önemli bileşenler ihtiva eden kırmızı ve mor erik, herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken meyvelerdendir. İki adet orta boy eriğin içerdiği toplam C vitamini 12.5 mg’dır. Bu miktar günlük ihtiyacımızın ortalama %20’sini giderir.” diyerek bu lezzetli meyvenin sağlık için önemine dikkat çekmiştir.

 1. A, B, C vitaminlerinin yanında kırmızı erik; lif, bakır, potasyum, demir ve kalsiyum gibi minerallere de sahiptir.
 2. Stresle başa çıkmaya destek olur, sinirleri yatıştırır.
 3. Vücuda güç verir, dayanıklı bir hale getirerek -deyim yerindeyse- hastalıklara meydan okur.
 4. Östrojen hormonunu dengelemektedir. Böylelikle adetin düzene girmesinde ve menopoz şikayetlerinin hafiflemesinde işe yaramaktadır.
 5. Katarakt başta olmak üzere çeşitli göz hastalıklarının iyileşmesine katkıda bulunur.
 6. İçerdiği potasyum ile kasların çalışmasını destekler, kalp kasını kuvvetlendirir ve kardiyovasküler hastalıkların engellenmesinde fayda sağlar. İdrar söktürücüdür ve kan basıncını dengede tutar.
 7. Yüksek kolesterol problemi olanların kırmızı erik tüketmesi önerilir.
 8. Yaşlanma karşıtı (anti-aging) bir meyve olan kırmızı eriğin cilde faydaları da pek çoktur. Cildin daha güzel görünmesine yardım eden kırmızı erik, bazı cilt sorunlarına da şifalıdır.

Erik Kaç Kalori Yeşil Can Eriğinin Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Yeşil Erik Kuru Erik, Kırmızı Erik Ve Siyah Erik, 1 Erik Kaç Kalori? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.