1 Tane Mürdüm Eriği, Mor Erik Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı?

0

Kırmızı erik, meyve, hoşaf, pekmez, reçel ve marmelat olarak tüketilebilen kalorisi düşük gıda oranı yüksek bir meyvedir. Kırmızı eriğin öteki adı Mürdüm eriği ve mor eriktir. 5 tane kırmızı erik, 1 porsiyon meyve eder.

Kırmızı Erik (Mürdüm Eriği, Mor Erik) Kaç Kaloridir?

 1. 1 tane orta boy kırmızı erikte 20 kalori bulunur. 1 tane kırmızı minik boy eriğin yalnız 14 kalorisi vardır. Bir tane büyük boy kırmızı erik 24 kalori ihtiva eder. 1 kilo kırmızı erik ise 660 kalori barındırır.
 2. Diyetisyen Nesrin Eriş 100 gram kırmızı eriğin yalnız 66 kalori bulunduğunu bildiriyor

Diyetisyen  Aslıhan Altuntaş bu mevzuda şu detayları vermektedir;

100 gram kırmızı erik takriben 60 kalori ihtiva eder. Azca kalorili olduğundan zayıflamak isteyenlerin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir meyvedir. İhtiva etmiş olduğu mineraller yardımıyla kansızlığa iyi gelir, sinir sistemini kuvvetlendirir ve böbrek fonksiyonlarına destek olur. Bağırsakları çalıştırır, kan şekerini dengeler ve zayıflamaya yardımcıdır. Bol miktarda lif içeren kırmızı eriğin her rejim programında yer alması gerekir.

Kırmızı Erik (Mürdüm Eriği, Mor Erik) Kilo Yapar mı?

Kırmızı erik lif zengini bir meyve olduğundan tokluk hissi verir. Böylece yiyecek ihtiyacını azaltır, fazla yemeyi önleyerek kalori alımını sınırlandırır. Kısaca kişinin günlük kalori ihtiyacını aşmadan beslenmesini sağlayarak zayıflamasını kolaylaştırır.

Kırmızı Erik (Mürdüm Eriği, Mor)  Eriğin Zayıflamaya ve Yararları Nedir?

 1. Rejimde en oldukça tüketilen meyvelerden kabul edilen kırmızı erik, öteki meyvelerden daha azca şeker ve kalori içermektedir. Özetle kırmızı erik kilo verdirir diyebiliriz.
 2. Lif oranı yüksektir ve bundan dolayı kişinin uzun süre tok kalmasında rol oynar. Tatlı ihtiyacını bastırır.
 3. Bağırsakları harekete geçirir, kabızlığı önler. Kuru ve taze erik kabızlığın en etkili naturel tedavisidir.Kabızlık kilo almaya niçin olur, kırmızı erik ise kabızlığı önler.
 4. Kuvvetli bir antioksidan olan kırmızı erik, kalp-damar hastalıklarına ve kansere yakalanma riskini büyük seviyede azaltır. Zihinsel performansı geliştirir, alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır.
 5. Erik türleri içinde en fazla antioksidan barındıran eriğin kırmızı erik olduğu belirlenmiştir. Mürdüm eriği diye de bildiğimiz kırmızı eriğin vücudu toksinlerden arındırdığı ve bu sayede kilo verdirdiği kanıtlanmıştır.
 6. Kandaki şekerin seviyesini denetim altına alır. Her ne kadar tatlı bir meyve olsa da glisemik indeksi düşüktür. Bu yüzden kan şekerini birden yükseltmez.
 7. Antioksidan bakımından mükemmel bir kaynaktır. Kalp hastalıklarının, kanserin, artrit ve buna benzer kronik hastalıkların önlenmesinde faydalıdır.

Uzmanlar da kırmızı eriğin yararları mevzusunda hemfikirdir. Mesela Diyetisyen Şebnem Kandıralı; “Mor ve kırmızı erik sağlığın bir numaralı dostudur. A, C vitaminleri, riboflavin benzer biçimde mühim bileşenler ihtiva eden kırmızı ve mor erik, her insanın tertipli olarak tüketmesi ihtiyaç duyulan meyvelerdendir. İki tane orta boy eriğin ihtiva ettiği toplam C vitamini 12.5 mg’dır. Bu miktar günlük ihtiyacımızın averaj %20’sini giderir.” diyerek bu leziz meyvenin sıhhat için önemine dikkat çekmiştir.

 1. A, B, C vitaminlerinin yanında kırmızı erik; lif, bakır, potasyum, demir ve kalsiyum benzer biçimde minerallere de haizdir.
 2. Stresle başa çıkmaya destek olur, sinirleri yatıştırır.
 3. Vücuda güç verir, dayanıklı bir hale getirerek -deyim yerindeyse- hastalıklara meydan okur.
 4. Östrojen hormonunu dengelemektedir. Böylelikle adetin düzene girmesinde ve menopoz şikayetlerinin hafiflemesinde işe yaramaktadır.
 5. Katarakt başta olmak suretiyle çeşitli göz hastalıklarının iyileşmesine katkıda bulunur.
 6. İçerdiği potasyum ile kasların çalışmasını destek sunar, kalp kasını kuvvetlendirir ve kardiyovasküler hastalıkların engellenmesinde yarar sağlar. İdrar söktürücüdür ve kan basıncını dengede meblağ.
 7. Yüksek kolesterol problemi olanların kırmızı erik tüketmesi önerilir.
 8. Yaşlanma karşıtı (anti-aging) bir meyve olan kırmızı eriğin cilde yararları da pek çoktur. Cildin daha güzel görünmesine yardım eden kırmızı erik, bazı cilt problemlerine da şifalıdır.

Erik Kaç Kalori Yeşil Can Eriğinin Yararları Nedir? Tıklayınız

Yeşil Erik Kuru Erik, Kırmızı Erik Ve Siyah Erik, 1 Erik Kaç Kalori? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.