1 Tane Haşlama Ve Kızartma İçli Köfte Kaç Kalori Yapar?

0

İçli Köfte Kaç Kalori Kilo Aldırır mı?

İçli köfte, en güzel bölgesel lezzetlerimizden biridir ve kimi zaman kızartılarak kimi zaman de haşlanarak tüketilmektedir. Dış kısmı bulgur, kıyma, salça ve irmikten meydana gelen bu yemeğin içine doldurulacak harç ise ceviz, kıyma ve birçok baharat ile hazırlanmış olur.

İçli Köfte Kaç Kalori Yapar? Diyetisyen Müge Çakırkaya Konu alıyor

“İçli köfte; bulgur, salça, et ve çeşitli baharatlarla yapılmaktadır. Kimi vakit fırında, kimi vakit da haşlama yada kızartma olarak tercih edilmektedir. Sadece kızartılarak tüketilmesi asla önerilmez. Tepside içli köfte yapmanız yada haşlayarak tüketmeniz daha sağlıklıdır. İçli köfte, bolca oranda kalori içermektedir. 1 orta boy içli köftede 163 kalori bulunmaktadır. Fırınlanırsa kalori seviyesi yükselebilir fakat pişirirken fazla yağ kullanmazsanız tepside içli köfte yemenizde bir sakınca yoktur. İçli köfteyi haşlayacaksanız içine bolca yağ koymamalısınız. En güzeli, yağ eklemeden fırında pişirmenizdir.”

İçli köfteyi haşlama olarak tüketirseniz daha azca kalori alırsınız. Sadece kızartma şeklinde tüketmeyi seçerseniz, alacağınız kalori miktarı artacaktır. İçli köfteler kızarırken neredeyse tüm yağı içinde hapseder ve böylece kalorisi de tavan yapar. 1 tane haşlanmış içli köfte ortalama 163 kalori ihtiva ettiği halde, 1 tane kızarmış içli köfte 350 kalori barındırır.

İçli Köfte Kilo Aldırır mı?

İçli köftenin temel malzemeleri et, yağ ve bulgurdur. Lakin üzülerek söylemeliyiz ki içli köfte kilolara davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden içli köfteyi oldukça sevseniz bile onunla aranıza birazcık mesafe koymanız sizin yararınıza olacaktır. İçli köfteyi kızartmak yerine haşlamak daha zararsız olsa da, yerken sınırı aşmamak gerekir. Aksi halde kilo almaya sebep olur.

İçli Köftenin Sağlığa Yararları Nedir?

Uzman kardiyolog Canan Karatay pişmeden köfte ve içli köftenin son aşama şifalı bulunduğunu anlatmaktadır.

Prof. Dr. Canan Karatay içli köfte ile ilgili şu detayları vermektedir;,

İçli köfte ve pişmeden köftenin yararları saymakla bitmez. İçli köfteyi kızartmak yerine haşlanmış olarak tüketmelisiniz. Bu, sıhhat açısından daha iyidir ve haşlanmış içli köfte gönül rahatlığıyla yenebilir. Pişmeden köfte de oldukça güvenli bir üründür şu sebeple kimyasal işlemden geçirilmez. İnce bulgur ve baharatların iyice yoğrulmasıyla hazırlanan pişmeden köfte büyük bir ganimettir. Elazığ yöresine özgü olan içli köftenin yeri apayrıdır. Dış tarafı bulgurdan, iç malzemesi ise et, soğan, ceviz yağı ve cevizden oluşmaktadır. Salam, sucuk ve sosis benzer biçimde işlenmiş gıdaların tehlikeli olduğu bir gerçektir ve hepimiz bunun bilincinde olmasına rağmen o ürünleri yemeye devam ederek kendini riske atmaktadır. Oysa pişmeden köfte ve içli köfte benzer biçimde nimetler varken ne olduğu belli olmayan yiyecekleri tercih etmek ne kadar şaşılacak bir durumdur.” Canan Karatay açıklamasının devamında pişmeden köfte, lahmacun ve içli köftenin iyi bir alternatif bulunduğunu, pastırma, sosis, sucuk ve salam benzer biçimde ürünlerin bırakılması icap ettiğini aktardı.

İçli köfte, türlü türlü malzemenin buluşmuş olduğu bir yemektir ve protein, vitamin, mineral benzer biçimde ihtiyaçlarımızın bir bölümünü karşılar. Aslolan faydası da içindeki kıymadan gelmektedir. İçli köftenin yapımında kullanılan bulgur ise B grubunda yer edinen -B12 vitamini dışındaki- tüm vitaminlere haizdir. Sadece bu bir dezavantaj değildir şu sebeple aslına bakarsanız bulgur ile harmanlanan etin içinde B12 vitamini vardır. Şu demek oluyor ki içli köfte B vitaminlerinin hepsini ihtiva etmektedir. Ek olarak bulgurun tokluk hissi verdiği de bilinmektedir. Lif yönünden kuvvetli olan bulgur, sindirimi kolaylaştırır, bağırsakları rahatlatır. Öte taraftan B12 vitamini hafızayı kuvvetlendirir. Kas yapmak ve hafızasını geliştirmek isteyenler bol miktarda içli köfte yemelidir. Zira içli köftede kullanılan et, kemiklerin sağlığını da korur. Vücudu hastalıklara karşı dayanıklı bir hale getirir. İçli köftedeki etin protein seviyesi yüksektir ve zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. İçli köfte doyurucu olduğundan onu yedikten sonrasında saatlerce başka bir şey yeme ihtiyacı hissetmezsiniz.

Rejim Yapanlar İçli Köfte Tüketebilir mi?

İçli köfte, oldukça besleyici bir yiyecektir ve bir çok kişinin favorisidir. Bu sebeple rejime başlayanlar içli köfteden caymak istemez ve kimi zaman “olsa da yesek” diye düşünürler. Fakat azca evvel ifade ettiğimiz suretiyle 1 tane içli köfte, 232 kalori içermektedir. Bu ise azımsanacak bir oran değildir. O yüzden içli köfte tüketirken ölçülü olunmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.