1 Tane Haşlama Fırında Kızartma Tavuk But Kalori Kıymeti Nedir

0

Tavuk But Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı?

Tavuk butu en sevilen tavuk çeşitlerindendir. Tavuk butu kızartılarak, fırına verilerek yada yiyecek olarak pişirilip servis edilebilir. Her yöntem değişik kalori ihtiva eder. Tavuk butunun gramajı büyükse ve yağda kızartılırsa kalorisi devasa yükseklikte olur ve kilo yapar. Minimum kalori içereni ve kilo aldırmayan yöntemi tavuğu tencerede haşlama olarak yiyecek yapmış olup yemektir

Tavuk Budu Kaç Kalori Yapar?

  1. 100 gram tavuk butu 221 kalori içermektedir. Derili 1 tane büyük boy (344 gram) tavuk butu ise 761 kaloridir.
  2. 1 tane fırında pişmiş tavuk butu 291 kalori yapar.
  3. 1 tane tavuk but haşlama (Derili) 180 gr.dır ve 263 kalori yapar.

Tavuk Butunun Yararları Nedir?

Tavuk butu hem protein yönünden zengindir hem de azca yağlı olduğundan sağlıklıdır. 100 gram tavukta 18 gram protein mevcuttur. Bu ise tavuk butunun kas hayata geçirmeye katkı sağlamış olduğu anlamına gelir.

Bol miktarda proteine haiz olan tavuk butunun daha pek oldukça faydası vardır. Mesela tavuk butu vitamin ve mineral açısından da benzeri olmayan bir hazinedir. Söz mevzusu bu vitamin ve minerallerin ise sağlığımız için ne kadar mühim bulunduğunu bilmeyen yoktur.

Tavuk butu, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bilhassa evlatların tertipli olarak tavuk çorbası tüketmeleri son aşama önemlidir. Solunum yolu enfeksiyonlarından, gripten, soğuk algınlığından ve benzeri çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmaya yardım eden tavuk çorbası, sofralardan asla noksan edilmemelidir.

Tavuk butunun yararları üstüne çeşitli bilimsel emek harcamalar yapılmış ve bu yiyeceğin kalp-damar hastalıklarına ve obeziteye karşı etkili olduğu, tümörlerin ilerlemesini de yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Fazla oranda sodyum ve doymuş yağ içermeyen tavuk butu, selenyum adında olan bir mineral barındırmaktadır. Vücudun toksinlerden arındırılmasında etkin bir rol oynayan selenyum, tavuk butunun temel bileşenleri içinde yer alır. Öte taraftan tavuk butu, demir ve B12 vitamini bakımından iyi bir kaynaktır. Muhteşem içeriğiyle tavuk butu, daha dayanıklı olmayı sağlamakta ve hasta olma riskini azaltmaktadır.

Kalp sağlığını destekleyen tavuk butu, kalbin tertipli çalışmasına ve kardiyolojik hastalıkların önlenmesine destek sunar. Yüksek oranda B6 vitamini içeren bu besin, kalp krizinden koruyucudur.

Tavuk butu, stresle başa çıkmayı da kolaylaştırır. Bundan dolayı yapısında sinirlere iyi gelen triptofan ve B5 vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminler sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe haizdir. Gerginlikten kurtulmak ve birazcık rahatlamak istiyorsanız menünüzde bu lezzete yer vererek kısa sürede çözüme kavuşabilirsiniz. Esasen tavuk butunun o görkemli tadını aldığınızda stresinizden yapıt kalmayacaktır. Tavuk butu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve pozitif enerjinizi yükseltecektir.

Vitaminlerin yanı sıra kalsiyum ve fosfor başta olmak suretiyle pek oldukça mineral ihtiva eden tavuk butu, kemik yoğunluğunu artırmakta ve kemik erimesi şeklinde hastalıkların önlenmesinde rol oynamaktadır. Çinko deposu olan bu ürün, sperm miktarını çoğaltmakta ve testesteron düşüklüğünü tedavi etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.