1 Tane, 1 Su Bardağı, 100 Gram Çilek Kaç Kalori? Diyetisyen Cevaplıyor

0

Çilek kilo vermek için mükemmel meyvelerdendir. Çilek kaç kalori, zayıflatır mı, kilo aldırır mı? Makalemizde çileğin zayıflamaya olan tesirleri hususunda uzman görüşlerine yer verdik. Diyetisyen Nesrin Eriş bir tane çileğin 3,7 kalori, 1 su bardağı çileğin 45,5 kalori, 100 gr. çileğin ise 37 kalori bulunduğunu bildiriyor.

Çilek C vitamini deposudur, 3 gram lif ihtiva eder, kalsiyum, magnezyum ve potasyum da çilekte bulunan öteki minerallerdendir.

Çilek kilo verdirir mi?

Diyetisyen Betül Karakuş çileğin zayıflama üstüne tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Lifli gıdalar kişiyi uzun süre tok tutarak zayıflamakta mühim rol oynarlar. WHO (Dünya Sıhhat Örgütü) günlük 25-30 gram lif alımını öneriyor. Meyve ve sebzeler lif açısından varlıklı yiyeceklerdendir. 1 porsiyon çilekte 3-4 gr. lif bulunur. Ara öğünlerde çileği yanında 5-6 badem ile birlikte tüketirseniz tokluk süreniz uzayacak ve çilek zayıflamanıza destek olacaktır.

Diyetisyen Betül Karakuş’dan ara öğün için zayıflatan çilekli smoothie tarifi

  1. 8 tane çilek
  2. 1 su bardağı süt
  3. 2 yiyecek kaşığı yulaf ezmesi
  4. 4-5 tane yaban mersini
  5. 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi

Tüm malzemeler blenderdan geçirilir, arzu edilirse tarçın serpip tüketilebilir.

Çilek zayıflatır mı?

Çileğin kilo vermek için 3 tesiri vardır.

Metabolizmayı hızlandıran ve iştahı bastıran hormonun salgılanmasını artırır.

Nişastalı gıdaların sindirimi hızını yavaşlatarak, kan şekerinin yükselmesini önler. Bu durum diyabet hastaları için mühim bir avantajdır.

Çilek bununla birlikte kilo verdiren hormonların muntazam çalışmasına destek olabilir.

Çilekte bulunan lif sizi uzun süre tok meblağ, açlık hissini doyum eder, abur cubur atıştırma isteğinizi önler. 2005 senesinde “Beslenme Dergisinde” verilen bilgiye gore günlük beslenmede lifli gıdalara yer vermek, genel besin alımını azaltıyor, rejime lif eklemek başarıya ulaşmış bir halde zayıflamanıza destek oluyor.

Çilek antioksidan ve anti-enflamatuar enzimlerle doludur, ve sindirim çoğaltmak için kafi oranda lif ihtiva eder. Çilek dirençli bölgesel yağlarla harp programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tahıl, yulaf ezmesi ve hatta yoğurt ile beraber yenebilir. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey çilekle beraber yiyeceğiniz gıdayı iyi seçmek, kısaca kalorisi yüksek gıdalardan uzak durmaktır.

Meyveler vücudun muntazam emek vermesi için lüzumlu olan vitamin ve minerallerle dolu yiyeceklerdir. Çilek  anti-inflamatuar enzimler ve antioksidan içinde ne olduğu ile cilt yaşlanmasını yavaşlatır, ve metabolizma hızını artırarak yağların depolanmak yerine yakılmasını sağlar.  Çileğin metabolizmayı artırmada en mühim tesiri içinde barındırdığı C vitamini özleridir.

Yurtdışında fazlaca popüler olan “Fat Resistance Diet” kısaca Yağ Direnci Rejimi programına gore, çilek, yağ yakma ve metabolik hormonlardan olan adiponektin ve leptinin salgılanmasını artırır. Bu durum daha yüksek bir metabolizma oranı ve daha çok kilo kaybı ile sonuçlanır. Sıhhatli, dengeli bir rejim programı ve kafi egzersiz ile, çilekle kolayca hedeflediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.