Anasayfa / Alışveriş / Alışveriş Bağımlılığı Nedir ?

Alışveriş Bağımlılığı Nedir ?

Alışveriş Bağımlılığı

Alışveriş bağımlılığı, tedavi olunması gerekilen psikolojik bir hastalıktır. Bu psikolojik hastalık, hasta olan kişinin alışveriş yaparak kendini mutlu hissetmesi ve diğer insanlardan üstün olduğunu hissetmesi gibi belirtiler göstermektedir. Genelde kişinin kendini depresyona girmiş hissettiği zaman, kendine engel olamayarak kontrolsüz bir şekilde alışveriş yapmasından kaynaklanır. Bu hastalık, toplumdaki kişilerin %2 ila %8’sini etkilemiştir. Hastalığın başlangıcı, genellikle elinde para veya kredi kartı olması durumunda başlar.

Diğer adı ile onyomani olarak isimlendirilen bu hastalıkta takıntı ve dürtüsel bir davranış söz konusu olmaktadır. Çoğu zaman kişi, ihtiyacı olmamasına rağmen kontrolsüz bir şekilde para harcar ve aşırı alışveriş yapmaya başlar.

Alışveriş bağımlılığı ile alışveriş yapmaktan zevk alan kişiler arasında fark bulunmaktadır.Her ay 4 ayakkaı alan bir kişi alışveriş bağımlısı diyemeyiz ancak ayakkabılara ilgisi olduğunu söyleyebiliriz. Alışveriş bağımlısı olan kişi ise, arkadaşları ile vakit geçirmek yerine alışveriş yapmayı tercih eder.Hatta bazen, ömründe giymeyeceği bir ayakkabıyı, sırf dolabında bulunsun diye satın alabilir.

Bu alışveriş bağımlısı kişiler alışveriş kutularını gördüklerinde mutlu olurlar. Alışveriş yaparken şuna ihtiyacım var demezler, rastgele birşeyler satın alırlar.

Alışveriş bağımlılığı, sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülen bir hastalıktır. Ancak erkeklerde cep telefonu, bilgisayar ve otomobil parçaları gibi şeyleri tercih ederken, kadınlar giyim ve kozmetik alanlarına yönelirler.

Normal bir kadın 3 ila 4 saatte alışveriş yaparken, bağımlı bir kadın 8-9 saat alışveriş yapabilir.

 

FOTOĞRAF GALERİSİ:

Hakkında admin

Bunlara da bakın

Kısa boylular için alışveriş ipuçları!

Kısa boylu kişiler artık kıyafet satın almaktan çekinirler. Sürekli olarak kıyafetlerinin paçalarının uzun, aldığı ceketlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir