Anasayfa / Sağlık / Adet (Regl) neden gecikir?
Adet neden gecikir?

Adet (Regl) neden gecikir?

Adet (Regl) günlerinin gecikmesi kadınların akıllarında hamile olduğu sorusunu uyandırır. Regl konusunda eğer bir hamilelik haberi beklemiyorsanız ciddi sağlık problemleri veya çeşitli nedenlerden dolayı kanamalarınız gecikmiş olabilir.

Adet gecikmesinin nedenleri öğrenmelisiniz. Adetleriniz geciktiği zaman herhangi bir hastalığınız olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz.

Adet (Regl) gecikmesinin nedenleri neler olabilir?

1) Adet kanamaları kullandığınız ilaçlardan dolayı gecikebilir. Antibiyotik ilaçlar adetlerinizin gecikmesinde en önemli faktörler arasında yer alır. Düzenli olarak kullandığınız ilaçların dozlarının artması veya azalması kanamaların gecikmesine neden olabilir. Bu sebeple gecikmeler ile karşılaştığınız zaman doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Antibiyotik İlaçlar

2) Fazla kilolarınızın olması hormonlarınızın çalışmasına engel olacaktır. Fazla kilolarınız hayatımızın her alanında tehlike yarattığı gibi doğurganlığı ve kanamaların gecikmesine neden olabilir. Fazla kilolarınızdan kurtulduğunuz zaman adet çizelgesinde eğer başka bir problem yok ise gününde kanamalar gerçekleşir.

Fazla kilolar!

3) Düzensiz beslenme ve uykusuz kalınması gibi durumlarda adet günleriniz değişkenlik gösterebilir. Düzenli olarak kahvaltı, öğle ve akşam yemeği saatlerinin belirlenmesi uyku programınızı düzenli bir şekilde ilerletmelisiniz.

Düzensiz uyku ve beslenme

4) Ay içerisinde çok fazla stres ve yorucu günler geçirdiğiniz zaman hormonlarınız ve kaslarınız düzenli olarak çalışmayacaktır. Bu sebeple adet günlerinizde gecikmeler yaşanabilir. Stresli ortamlardan uzaklaştığınız zaman adet günlerinizin düzene girdiğini sizde fark edeceksiniz.

Stres!

Hakkında admin

Bunlara da bakın

Sabah bulantılarından artık korkmayın!

Hamileliğin ilk haftalarında yaşanan sabah bulantıları kadınların canını sıkabiliyor. Uykularından bulantı nedeni ile uyanan kadınların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir