Anasayfa / Moda / Ülkelere göre Gelinlik Adetleri

Ülkelere göre Gelinlik Adetleri

Ülkelere göre Gelinlik Adetleri

Her ülkenin kendisine göre belirlenmiş bir adeti vardır gerçi son zamanlarda bunlara çok fazla dikkat edilmiyormuş gibi görünse de yine de ülkeler kendi gelenekleri ve görenekleri çerçevesinde düğün yapmayı ve gelinlik adetleri tercih etmeyi severler. Yani bir alman için doğal gelen bir gelinlik Türk bir gelin adayı için biraz basit ve gösterişsiz kaçabilir. Çünkü biz ülke olarak bu günün büyüsüne ve özelliğine önem veririz. Bizim için bu özel günün hiçbir şekilde unutulmaması gerekir. Hatta bunu yalnızca gelinlik seçerken değil mekan seçiminden tutunda gelecek akrabalara kadar herkesin özenle seçilmesine ve kimsenin bu özel günde kırılmamasına dikkat ederiz. Bu bizim ülkemizin gelenek ve göreneklerinin en başında gelen bir durumdur. Bu yazımızda ise dilerseniz daha çok ülkelere göre gelinlik adetlerinden bahsedelim.

Bakalım dünyanın neresinde nasıl ilginç düğünler oluyormuş bu sayede de sizin merakınızı biraz gidermiş olalım.

Türkiye

Türkler düğün öncesine ve sonrasına çok dikkat ederler ve gelinlik seçimi yapılırken genellikle cümbür cemaat gitmek gibi bir durum vardır. Gelinin amacı bu güzel günde sevdiği insanlarla birlikte olarak mutluluğunu onlarla paylaşmaktır. Yaptığımız en ilginç şey ise gelin almaya konvoylar halinde gidilmesidir. Yol boyunca çalınan kornalar ve haykırışlar da bunun tuzu biberi olmuştur.

  

 

 

Rusya

Ruslarda gelin adetleri bizimkine göre farklıdır. Onlar gelinlik seçimlerine çok fazla önem vermezler yani gösteriş anlamında sadelikten yanadırlar. Ancak burada ilginç olan konu ise damadın gelinle ilgili bir dizi test sorularından geçiriliyor olmasıdır.

Fransa

 

Fransızlar için düğün günü adeta bir parti niteliğindedir ve buradaki önemli nokta içki tüketimidir. Düğün sonrasında gelin ve damadın arkadaşlarıyla birlikte sarhoş olana kadar içiyor olması gelinlik adetlerini de farklı kılar Fransız bir gelin adayı gelinlik seçiminde düğün sonrasını da dikkate alarak tercih yapar.

İsveç

İsveç düğünlerinde enteresan bir durum vardır burada gelinlik seçiminden ziyade önemli olan ve dikkat çekici bir konu düğüne gelen davetli kadınların kırmızı giyememeleridir. Bunun nedeni ise eğer ki davetli kadın kırmızı giymişse damatla aralarında bir ilişki vardır. Bu nedenle de tüm gözler ona çevrilir.

Hakkında admin

Bunlara da bakın

Kadınların kesinlikle bilmesi gereken stil hileleri!

Kadınların ilgisini çektiği ve özellikle dikkat ettiği bazı unsurlar vardır. Kadınlar stil ve giyim konusunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir